Rapová muzika vo svete MARVEL: Unikátne filmové soundtracky

marvel

Rap v MCU. ZDROJ: celebs.infoseemedia.com, YouTube.com/Kendrick Lamar, www.cinemablend.com

#Rapová hudba je dnes už s prehľadom mainstreamom. A aj keď by možno tí najskalnejší fanúšikovia devedesiatok nesúhlasili, je to tak určite iba dobre. Rap sa totiž v súčasnosti dá ohybať už naozaj rôznymi spôsobmi, čo mu dozaista v určitom zmysle otvorilo dvere aj do popkultúry.

Dnes máme konkrétne na mysli najmä rozsiahlé filmové univerzum sveta Marvel. MCU (Marvel Cinematic Universe) sa za 14 rokov svojej existencie rozrástlo naozaj do obrovských rozmerov, pričom vo veľa prípadoch môžeme v ich filmoch a seriáloch vnímať rapovú muziku ako pevnú súčasť celkového efektu. V dnešnom článku pre vás spravíme taký menší prierez rapovou muzikou, ktorú môžeme pri zbežnom pohľade do MCU nájsť v jeho oficiálnych soundtrackoch.

Záver štvrtej fázy v podobe Black Panthera

Začali by sme ideálne od konca. Lebo veď prečo nie. Aj keď oficiálnym záverom rozsiahlej štvrtej fázy MCU bol sviatočný špecál Strážcov galaxie, posledným plnohodnotným filmom tu bol snímok Black Panther: Wakanda Forever. Vrchol hudby k tomuto filmu bola dozaisto skladba „Lift Me Up“ od Rihanny, ktorá sa tak „prebudila“ zo svojej hudobnej pauzičky. Silnými skladbami však prispeli aj také mená, ako Burna Boy alebo aj zástupca britského grime rapu – Stormzy.

Netreba však zabúdať ani na to, že rapová muzika bola úzko spätá už s prvým Black Pantherom v roku 2018. Vtedy totiž soundtrack tohto vznikal v spolupráci s Kendrickom Lamarom, ktorý k filmu urobil skutočne kvalitnú robotu. Za zmienku stojí napríklad skladba „All The Stars“, kde sa Kendrick spojil s talentovanou speváčkou SZA. Podľa môjho skromného názoru ide zároveň o jeden z najkvalitnejších videoklipov, aké sme v tom roku dostali.

Nielen filmy, ale aj seriály

V roku 2021 zažili svoju obrodu aj nové marvelácke seriály, na sériu ktorých nadviazali aj tohtoročné hity streamovacej platformy Disney Plus. Jedným z nich bol napríklad aj seriál She-Hulk, v ktorom sa vyskytol jeden milovaný/nenávidený okamih, kedy samotná She-Hulk… Twerkovala. A spoločnosť jej pri tom robila raperka Megan Thee Stallion, ktorú sme okrem cameo mohli evidovať aj v podobe jej skladby „Body“, do ktorej spoločne tancovali v advokátskej kancelárii. No, veď posúďte sami…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Frayer Flexking o svojom súperovi: Robí si sledovanosť na kydaní hnoja

Nová tvár Marvel hrdinov

Spomínaná štvrtá fáza MCU, okrem riešenia tráum a neľahkých údelov pôvodných postáv, predstavila aj niekoľko nových superhrdinov. Vyššie sme poukázali na She-Hulk, pričom ženské verzie mužských hrdinov sa pomaly začali vo filmoch a seriáloch dostávať do popredných rolí. Marvel sa však nesnaží všetkých hrdinov spraviť ženami. V roku 2021 sme mali možnosť spoznať napríklad aj bojovníka menom Shang-Chi, ktorý ešte dozaista poriadne zamieša kartami. Súčasťou jeho origin filmu boli takisto silné skladby, z ktorých môžeme vypichnúť napríklad záverečný track „Swan Song“ od Saweetie a NIKI. Poriadne to šľape, že hej?!

K tomu Shang-Chiho soundtracku nemôžem nespomenúť aj podobne silný track, ako vyššie zmieňovaný „Swan Song“. Za tvoju pozornosť podľa môjho skromného názoru stojí aj spolupráca Rich Briana a Earthgangu s názvom „Act Up“. Neviem ako ty, ale ja mám oba tieto bangre zaradené do svojho gym playlistu. Inšpiruješ sa?

Nechýba ani sám Eminem

Veď ale povedz. Čo by to bol rapový článok, bez rapového boha? Hoci film Venom z roku 2018 pôvodne súčasťou Marvel Cinematic Universe nebol (a vlastne ani nie je), otvorenie multiverza umožnilo postavám plniť naše fanúšikovské sny naplno, a tak by bol hriech nespomenúť aj Eminemovu titulnú skladbu z tohto filmu. Track dostal aj klip inšpirovaný samotným symbiontom, tak si ho spolu s nami môžeš pripomenúť.

Uf, boli to celkom poriadne nakladačky. Chceli by ste aj pokračovanie takéhoto prierezu rapovej hudby v MCU? Pokojne nám napíšte do komentárov. Je tam toho totiž určite ešte dosť, čo sa mi sem dnes nezmestilo. Alebo nechcelo. Jedno z toho. A možno obe. Heh.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame