Rap je na Slovensku neohrozene žánrom číslo 1 (NÁZOR)

Rap je na Slovensku neohrozene žánrom číslo 1. To nepíšeme len preto, že my sme RAP GENERÁCIA. To je fakt, ktorý vám potvrdia štatistiky, ktuálne obdobie, ale aj samotní ľudia, ktorých sa opýtate. Poďme si ale predsa len toto tvrdenie rozobriať o niečo viac. 

Rap ako slovenské číslo 1

Rap je na Slovensku najpočúvanejší žáner. To ste si mohli všimnúť aj v štatistikách z Apple Music či Spotify, ktoré sa z času na čas objavia na internete. Dáta hovoria jasnou rečou, ale my vieme, že čísla samé o sebe rozhodujúce nie sú. Rapová tvorba už nie je niečím okrajovým, odsúvaným. Na Slovensku má silné základy, ktoré boli položené na prelome tisícročí a v nultých rokoch 21. storočia.

Mená ako Rytmus, Ego (celkovo Kontrafakt), Moja Reč, H16, GR Team, Momo či Kali, Strapo alebo DMS či v uplynulých rokoch vo veľkej miere aj Pil C. Oni všetci (a samozrejme nielen oni) sa pričinili o to, že rap game je u nás tak prepracovaná. Nielen to, taktiež kvalitná a neustále sa posúvajúca vpred.

Nám sa to možno nezdá, ale aj v Nemecku či Česku je rapová tvorba zo Slovenska rešpektovaná. To je cennejšie, ako by sa mohlo zdať. Rapperi sa odlišujú od popových autorov či rockerov alebo iných hudobných tvorcov. Často tým, že neraz používajú tvrdší jazyk a vulgarizmy. Áno, nie je to potrebné a niekedy sa to aj vytráca. V istých prípadoch sa ale emócie nedajú vyjadriť lepším spôsobom.

A všimnite si, že geogopolitické, sociálne či klimatické problémy riešia vo svojich skladbách najmä rapperi. Nehovoríme len o tých slovenských, je to trend celého sveta. Áno, sú skladby, ktoré majú marketingový cieľ a ich cieľom je najmä zaujať. Avšak tvrdenie, že rapom sa dajú posielať odkazy, ktoré majú vysokú hĺbku, je neustále pravdivé. Treba si uvedomiť aj to, že rap je blízky všetkým generáciám. Tvorba v tomto žánre je tak pestrá, že každý si príde na svoje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si aj ty bojovník s odvahou? Suvereno je späť a varí album!

Aký bude ďalší vývoj? 

V tejto chvíli neexistuje dôvod, aby súčasné trendy nepokračovali ďalej. Rap má na Slovensku silné korene a vybudované piliere, svoju fanúšikovskú základňu, ktorá naďalej rastie a trendy z okolitých krajín aj zo Spojených štátoch amerických či Veľkej Británie napoovedajú tomu, že rap ostane na vrchole.

Naďalej to je žáner, v ktorom môžu byť interpreti autentickí a vyjadrovať svoje emócie a pocity spôsobom, ktorý by napríklad v pop music akceptovateľný nebol. Práve pomyselné motto „be real“ by malo ostať základom rapu, vtedy je tvorba jednotlivých autorov a autoriek najlepšia.

Okrem toho, rap zasahuje mladšiu aj staršiu generáciu, čo je taktiež cenné a žánre ako country či jazz takýto dopad napríklad nemajú. Jasné, niekto napríklad obľubuje retro, ale už aj 90s v rape sú v istom ohľade retro.

Aj keď nie každý hltá každú rapovú novinku a chodí na koncerty či festivaly, z rapu sa stal žáner číslo jeden. Má svoje undergroundové prvky a zasahuje do tabuizovaných tém, ale v istom ohľade je aj mainstreamový, pretože ho počúva široké spektrum ľudí a je hraný aj v rádiách. O svoje prvenstvo sa rap ešte nejaký ten čas rozhodne obávať nemusí, sme predsa GENERÁCIA RAPU, no nie?

Ak vás zaujíma Rytmusove vyjadrenie o tom, ako odmietol DJ Khaleda, tak neváhaj kliknúť na tento odkaz. Môžeš si vypočuť aktuálne interview s členom legendárnej skupiny Kontrafakt. 

Viac rapového obsahu nájdeš na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/Majk Spirit, Instagram/Kali, Instagram/Dame

Odporúčame