#Ako redaktor, ktorý sleduje hudobný priemysel už roky (a najmä rap), som bol svedkom mnohých zmien a inovácií. V poslednej dobe sa však veľa hovorí o tom, ako umelá inteligencia (AI) vstupuje do sveta hudby a tvorí vlastné skladby. Zrejme si zachytil/a trend, keď sa pomocou AI tvorili nové tracky zosnulých interpretov alebo rôzne covere od žijúcich interpretov na staré skladby a naopak.
Ale keď príde na rap, som presvedčený, že žiadna technológia, vrátane AI, nemôže nahradiť ľudskú dušu a emócie, ktoré sú súčasťou tohto žánru. Aspoň nie pre poriadneho fanúšika s hodnotami. Preto som napísal pár dôvodov, prečo by to nemalo fungovať a prečo to nebude trend.
Emócie a autenticita
Môžeme sa zhodnúť, že 95 % rapu je o tom, čo z teba vyžaruje, aký máš prejav, príbeh a emócie. Dokáže toto všetko nahradiť AI? Možno áno, ale snáď každý človek vie rozoznať, čo je reálne a čo nie. Asi ťažko bude zosnulý Tupac rapovať o tom, ako si dáva xanax a ako nemá rád čokoládovú zmrzlinu.
Ak by aj niekto napísal dobré lyrics, prípadne len dal Tupacov hlas na niečo podobné, tak to nie je ono. Áno, je to zaujímavé, ale neviem si predstaviť, že by som počúval umelý výtvor, ktorý urobil „počítač“ a nie reálny interpret. UI môže analyzovať slová a vytvárať rýmy, ale nemôže cítiť bolesť, radosť alebo ľútosť. Nemôže mať skúsenosti ani vzťahy. A práve to robí rap takým autentickým.
Kultúra a spoločenské otázky
Rap často reflektuje spoločenské otázky, bojuje proti nespravodlivosti a dáva hlas tým, ktorí sú často prehliadaní v spoločnosti. Je to hlas kultúry a generácie (GENERÁCIA RAPU OMG!). UI nemôže byť súčasťou tejto kultúry, nemôže chápať súvislosti a zložitosti spoločenských problémov tak, ako to robia ľudia.
Interakcia s Publikom
Rapoví interpreti často komunikujú so svojimi fanúšikmi, reagujú na ich emócie a adaptujú svoju hudbu podľa toho, čo cítia a čo chcú vyjadriť. AI nemá túto schopnosť interakcie a adaptácie na základe ľudských emócií. Takže opäť sa dostávam k pointe, že fanúšikovia by mali byť obozretní a hľadať hudbu, ktorá má hodnoty existujúceho človek, ktoré ich aj prezentuje.
Skladby, ktoré nemôžu vyhrať Grammy
Rozhodnutie prišlo krátko po tom, čo Paul McCartney oznámil, že „posledná nahrávka Beatles“ bola zložená pomocou umelej inteligencie extrahovaním hlasu Johna Lennona zo starej demo nahrávky. Grammy sú a budú len pre ľudí, AI skladby nebudú môcť získať túto prestížnu cenu. Americká Národná akadémia hudobného umenia a vied (NARAS) prijala niekoľko rozhodnutí týkajúcich sa amerických hudobných cien Grammy a využitia umelej inteligencie v populárnej hudbe.
„Dielo, ktoré neobsahuje žiadne ľudské autorstvo, nemôže získať cenu Grammy v žiadnej kategórii,“ uviedli predstavitelia NARAS v súvislosti s novým Protokolom o umelej inteligencii, zverejneným v piatok. Toto pravidlo bolo stanovené na zasadnutí správnej rady akadémie, ktoré sa konalo pred pár mesiacmi a kde sa rozhodlo, že diela, ktoré obsahujú prvky umelej inteligencie, môžu získať Grammy iba vtedy, ak je ľudský tvorca zodpovedný za „významný“ príspevok k hudbe alebo textu.
Vydavateľstvá budú proti AI
V apríli tohto roka vzbudila pozornosť virálna AI skladba s názvom Heart On My Sleeve, ktorá mala hlasy znejúce ako Drake a The Weeknd. Táto skladba, vytvorená umelou inteligenciou, rýchlo získala obrovskú popularitu na sociálnych médiách. Avšak po niekoľkých dňoch bola stiahnutá z platformy Tiktok, YouTube (ale našiel som reupload) ďalších streamovacích služieb, vrátane Apple Music, Spotify, Deezeru a Tidalu.
Svetovo najväčšie hudobné vydavateľstvo, Universal Music Group, ktoré vlastní takmer „všetky“ licencie na hudobné skladby (vrátane skladieb od Drakea a The Weeknda) a dominuje na globálnom hudobnom trhu, v oficiálnom vyhlásení potvrdilo, že daná skladba bola skutočne vytvorená pomocou umelej inteligencie. Skutoční autori sa od tejto skladby oddeľujú. UMG tiež prijalo opatrenia na ochranu autorských práv svojich licencovaných skladieb.
Čo z toho vyplýva?
AI je super nástroj a pomocník, ale niektoré veci by mohli byť regulované, prípadne by sa mali vytvoriť nové pravidlá pre vydávanie takýchto skladieb, ak to vôbec niekedy oficiálne pôjde. A neviem ako ty, ale ja by som takýto rap a hudbu určite nepočúval, iba ak zo zvedavosti. Aký máš na to názor ty?
Zdieľať na