Vesmírny úkaz, aký si ešte nevidel: NASA odfotila usmiate Slnko

NASA odfotila usmiate Slnko

NASA odfotila usmiate Slnko (Zdroj: Unsplash.com/Jonathan Borba)

#Záver októbra bol v americkom inštitúte pre letectvo a vesmír pomerne hektický. Výskumníci v NASA odfotili Orliu hmlovinu, ktorá sa podobá na strašidelnú ruku. Túto hmlovinu poznáme pod názvom Piliere stvorenia.

Faktom je, že vesmírny teleskop Jamesa Webba nezaháľal ani pred Halloweenom. Teleskopu sa totiž poradilo zachytiť podobne strašidelný, aj keď pre niektorých skôr úsmevný úkaz. Čierne škvrny na našom Slnko boli v čase fotenia v polohe usmiateho výrazu.

Usmiate Slnko porovnávajú k tekvici

Internet obletela fotka, ktorú nájdeš aj na konci tohto odseku. Američania začali Slnko ihneď prirovnávať k vyrezávanej tekvici, ktorá miesto strašenia naopak baví širokú spoločnosť. NASA v tomto úkaze nevidí pokus o vtip, ale, ako inak, fyziku.

Naše Slnko sa usmieva
Naše Slnko sa usmieva (Zdroj: NASA)

„Tieto tmavé škvrny na Slnku videné v ultrafialovom svetle sú známe ako koronálne diery. Sú to oblasti, keď do vesmíru prúdi rýchly slnečný vietor,“ uvádza NASA vo svojom vysvetlení. Tieto geotermálne búrky vedia mať svoj efekt aj na Zemi. Naposledy počas veľkých koronálnych dier vyradila slnečná erupcia časti energetických dodávok v Kanade. Bolo to však ešte koncom 80. rokov.

Nie je to dokonca prvýkrát, čo si Slnko pre pozemských obdivovateľov pripravilo takéto nečakané divadlo. V roku 2016 zverejnila NASA fotografiu, v ktorej naša najbližšia hviezda akoby robila salto vpred. Úkaz bol výsledkom sedemhodinového kontinuálneho snímania, ktoré agentúra vykonáva raz do roka s cieľom zmerať okraj hviezdy.

Páči sa ti „usmiate“ Slnko?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com, NASA
Odporúčame