Vieš, kto sú profesionálne plačky? Dnes by pôsobili bizarne, no v minulosti nesmeli chýbať pri tejto príležitosti!

Plačky pomáhali pozostalým navodiť smútočnú atmosféru (Zdroj: Pexels.com/Pavel Danilyuk)

#Repertoár bizarných povolaní je azda každým rokom pestrejší, od profesionálneho ohrievača postele, cez testovača vodných toboganov, morskú pannu, až po zberača golfových loptičiek. Ďalším ťažko uveriteľným „jobom“ je profesionálna plačka.

Dnes už v našich končinách o týchto ženách zrejme nebudeš počuť, no v minulosti im bola pripisovaná skutočne dôležitá úloha! O čo ide? Čítaj ďalej a dozvieš sa aj to, koľko by si dnes mohol touto činnosťou zarobiť aj ty!

Kto sú profesionálne plačky?

V nie tak dávnej histórii našich predkov boli plačky súčasťou každého pohrebného obradu. Pomáhali smútiacim navodiť trúchlivú atmosféru veľmi expresívnym prejavovaním smútku. Nad rakvou zosnulého teatrálne nariekali, ronili „krokodílie slzy“ a veľavravne zalamovali rukami.

Dnes by si ich pri pohreboch v našich končinách hľadal zrejme márne, pretože táto tradícia vymizla. Ako to ale býva, Slovensko nebolo jedinou krajinou so špecifickými tradíciami. Vo viacerých kútoch sveta si dokonca aj v súčasnosti môžu pozostalí zaobstarať profesionálneho smútiaceho.

Táto osoba sa za istú mzdu zúčastní na pohrebe, nadviaže interakciu so smútiacimi blízkymi, vyjadrí im úprimnú sústrasť a podľa individuálnej dohody sa zúčastní niektorých pohrebných zvykov. Tým to však nekončí – profesionálny smútiaci sa vyzná v prežívaní smútku a jeho štádiách, a preto by mal vedieť odborne pomôcť s vyrovnávaním sa zo straty.

Množstvo smútiacich bolo v dávnych dobách znakom vysokého postavenia rodiny (Zdroj: Pexels.com/cottonbro studio)

Kde má bizarný zvyk korene?

Táto prax siaha až do starovekého Egypta, Číny a Stredného východu, ktoré často kládli prísne požiadavky na vzhľad a činnosť profesionálneho smútiaceho.

V Egypte to mohli byť len ženy

Túto činnosť mohli vykonávať len ženy, pretože bolo spoločensky neakceptovateľné, aby muž plakal na verejnosti. V čase smútenia nemohli mať tieto plačky deti, či dokonca telesné ochlpenie. Na pleciach mali vytetované mená bohýň a očakávalo sa, že sa k týmto bytostiam budú počas náboženského obradu modliť. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Žena túžila oslepnúť: Psychológ jej nalial do očí čistiaci prostriedok

Riešenie čínskej strohosti

Pohreb je v Číne o niečo dynamickejší, než sme v našich končinách zvyknutí. Zahŕňa hudbu, tanec a presný scenáristický rituál, no prejavovanie emócií je veľmi strohé. Z toho dôvodu si najmú plačky, aby mohli svojich blízkych riadne pochovať. 

Slušný plat za pár hodín trúchlenia

Hoci je popis práce profesionálnej smútiacej osoby pomerne bizarný, no platové ohodnotenie nie je vôbec tak zlé, a to aj napriek tomu, že sa naprieč svetom pomerne líši. Za jeden pohreb si človek vie prilepšiť o 30 až 100 eur. V niektorých krajinách dosahuje odmena výšku až 450 eur za jediný večer „smútenia“. 

 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk lovetoknow.com
Odporúčame