Päť dôvodov, prečo navštíviť „hrôzostrašnú“ Kambodžu: Čo by si mal zažiť, ak sa rozhodneš pre túto krajinu takmer bez turistov?

Angor Wat je komplex, v ktorom sa v Tomb Riderovi prechádzala aj Angelina Jolie (Zdroj:Unsplash/nils_b)

#Z geografie ti je táto krajina známa skôr v zlom svetle, však? Aj napriek týmto zaužívaným „poučkám“ má Kambodža čo turistom ponúknuť. Čo povieš na prechádzku po stopách Lary Croft? Angor Wat je komplex, v ktorom sa v Tomb Riderovi prechádzala aj Angelina Jolie! Prelom stereotypy, a vydaj sa na veľké výskumné dobrodružstvo.

Angkor Wat ponúka jedinečné scenérie milovníkom východu Slnka

Toto miesto býva väčšinou „number one“ pre návštevníkov Kambodže. Veď kto by netúžil navštíviť jednu z najznámejších pamiatok sveta. Aj z jednoduchej poznávacej návštevy sa však dá získať netradičný a zaujímavý zážitok.

Podľa viacerých blogov je Angkor Wat vychýrený najmä vďaka pohľadu na východ Slnka, ktorý je ikonický. Nájdu sa aj takí, ktorí tvrdia, že tento zážitok je slabší, než očakávali. Údajne vďaka množstvu turistov.

Dobrou správou je, že ak si privstaneš, príroda ťa odmení nebeským divadlom v podobe nezabudnuteľného východu Slnka. Frekvencia turistov býva v tejto dennej dobe naozaj nízka. A tak si môžeš, v pomernom súkromí, vychutnať pohľad na pestrú škálu farieb – od sýto fialovej, až po slnečnú žltú.

Tip: Najkrajšiu scenériu ponúka Angkor Wat počas rovnodennosti – vtedy Slnko vychádza až nad centrálnu vežu, ktorá je údajne najposvätnejším prvkom tejto oblasti.

V hlavnej úlohe potkan – hrdina

Severozápad Kambodže okupujú potkany. Tieto zvieratká sú však vycvičené. Viaceré oblasti krajiny sú totiž zamínované. Ukryté výbušniny dodnes pripravujú o život nevinných ľudí. V Battambangu vznikla nezisková organizácia Apopo, ktorá chová potkany druhu Magawa. Tieto potkany dokážu míny hľadať ešte lepšie, než psy. Návštevu tejto lokácie je potrebné si vopred zarezervovať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Historik na cestách (časť 13): Gruzínske bizarnosti a miestny Homer Simpson

Počas cca hodinovej prehliadky ťa sprievodca prevedie nie len misiou, ale ti ukáže aj spôsob vyhľadávania výbušnín potkanmi. Tieto drobné zvieratká síce nie sú dostatočne ťažké na to, aby pod nimi bomby vybuchli, no napomáhajú ľuďom hľadať inkriminované miesta. Tie následne človek lokalizuje pomocou detektora kovu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa APOPO (@herorats)

Phnom Sampeau

Kambodža je vychýrená najmä pre pestrú ponuku chrámov, ktoré sa tu nachádzajú. Phnom Sampeau, ktorý sa nachádza neďaleko už spomenutého mesta Battambang, bol lokalitou, ktorá sa počas vlády Červených Kmérov využívala aj ako popravisko ľudí, ktorí nevyhovovali vtedajšiemu režimu.

Nemusíš sa báť, dnes ti tu už nikto neublíži. Na tom istom mieste sa teraz vypína svätyňa Wat Sampeau. Nájdeš tu tiež aj pamätník obetí, či pietne miesto, na počesť ľudí, ktorí tu zahynuli. Turisti si tu tak už roky pripomínajú hrôzy režimu z konca 70. rokov, a prajú si, aby sa už nikdy neopakoval.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adam Dean (@uncle.travellin.matt)

Pozor na netopiere!

Neďaleko tohto miesta sa každý podvečer stretajú turisti, ktorí sú svedkami zaujímavého úkazu. Približne o šiestej, respektíve počas západu Slnka, sa z vonkajšej strany kopca začínajú zlietať milióny hladných netopierov.

Výhľad si môžeš spríjemniť aj ochutnávkou špecialít od lokálnych predajcov na ulici. Ak máš záujem objaviť intímnejšie zákutia, miestni obyvatelia ťa prevedú po skrytých uličkách. Pozor, nikdy sa do nich vyber osamote! Ak sa tam ale vyberieš so sprievodcom, zažiješ tesnú blízkosť prírodného divadla na vlastnej koži.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BatBnB | High-Quality Bat Houses (@batbnb)

Ozajstný zážitok z „ozajstného“ ostrova

Ako sme v úvode spomínali, výhodou je absencia turistov. Konkrétne kambodžský ostrov Koh Rong, na ktorom donedávna nebola ani len elektrina, ponúka turistom autentický pokoj. Dostať sa naň z južného mesta Sihanoukville ťa bude stáť približne hodinu tvojho času, a pár dolárov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dom v oblakoch: Netradičná atrakcia oslavuje sté výročie

Oddych na pláži si môžeš naplno užiť v oblasti White Beach. Skús sa pozrieť aj po ubytovaní v mini bungalovoch priamo na pláži. Nečakaj však žiaden luxus – občas netečie ani teplá voda. Zážitok zo života v džungli a v obkľúčení piesku, však stojí za to! Ak už pre nič iné, tak pre lokálne pochúťky, a naozaj nádherný výhľad na oceán…

 

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Forbes
Odporúčame