Dom v oblakoch: Netradičná atrakcia oslavuje sté výročie

Dom v oblakoch

Hoci anglická dedina Thorpeness môže pôsobiť nenápadne, nájdeš v nej Dom v oblakoch (Zdroj: Flickr/Leo Reynolds)

#O anglickej dedine Thorpeness si podľa všetkého doteraz nepočul. Táto, na prvý dojem nenápadná, obec na anglickom pobreží však rok čo rok láka množstvo turistov. Dôvodom je nezvyčajná stavba, ktorá tento rok navyše oslavuje jubileum. Ako uvádza portál Ladbible, vodná veža, známa ako Dom v oblakoch, stojí v obci Thorpeness už presne 100 rokov.

Obyčajná veža neprichádzala do úvahy

Obyvatelia Thorpeness si už pred storočím dávali záležať na tom, ako ich obec vyzerá. Všetky stavby tu boli navrhnuté v takzvanom falošnom tudorovskom štýle a jej obyvatelia na tom nemienili nič meniť. Keď teda bolo v roku 1923 potrebné vybudovať v obci vodnú vežu, len taká „obyčajná veža“ neprichádzala do úvahy. Úlohy navrhnúť stavbu, ktorá bude nielen praktická, ale aj z estetického hľadiska zapadne do obce, sa zhostil Glencairn Stuart Ogilvie. Ten bol odhodlaný navrhnúť „rozprávkovú vodnú vežu v rozprávkovej dedine“.

Keď bola veža v roku 1923 prvýkrát otvorená, jej súčasťou bola obytná časť a vodná nádrž s kapacitou 230 000 litrov. Kapacita veže sa však neskôr znížila a to v dôsledku poškodenia, ku ktorému došlo počas druhej svetovej vojny. Keď sa obec Thorpeness napokon v roku 1977 pripojila k centrálnemu vodovodu, veža stratila svoj pôvodný význam. O dva roky neskôr z nej teda bola nádrž na vodu odstránená, čím vznikol ďalší obytný priestor.

Dopraj si výlet s partiou

Ak by si v tejto netradičnej, dvadsaťjeden metrov vysokej budove chcel nejaký čas pobudnúť aj ty, stačí si rezervovať termín. Pokojne sa sem môžeš vybrať s celou partiou, nakoľko miesta je vo veži viac než dosť. K dispozícii budeš mať päť spální, tri kúpeľne, hernú miestnosť, ateliér, jedáleň, no a samozrejme chýbať nebude ani kuchyňa. Súčasťou budovy je tiež vyhliadková plošina, z ktorej sa môžeš kochať výhľadom na okolitú prírodu. Ak by si sa sem ale chcel vybrať napríklad počas letných prázdnin, mal by si sa poponáhľať. Väčšina termínov je už totiž vybookovaná.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame