Prečo chodiť naboso? Kvôli týmto benefitom by si to mal toto leto skúsiť

Ak si sa doteraz nezvykol občas prejsť aj naboso, určite by si to mohol skúsiť (Zdroj: Unsplash/Joel Wyncott)

#Leto je v plnom prúde a určite si už aj ty videl minimálne jedného človeka, ktorý kráčal bez topánok. Chodiť len tak naboso môže byť nielen oslobodzujúce, ale prinesie ti to aj niekoľko benefitov, ktoré ti chodenie v zapotených topánkach určite neprinesú. Podľa portálu healthline to niektorí robia dokonca každý deň. Prečo by si to mohol skúsiť aj ty?

Je to prirodzené

Keď sa deti učia chodiť, často svoje prvé kroky prekonávajú naboso. Okrem toho, že je to celkom prirodzené a nie je potrebné, aby napríklad po byte behalo a padalo v topánkach, si tiež precvičí svaly na chodidlách. Podľa vedcov je teda chodenie naboso úplne normálne.

„Najjasnejší benefit chodenia naboso spočíva v teórii, že chodiť naboso obnovuje náš ,prirodzený‘ spôsob chodenia, známy tiež ako chôdza,“ vysvetľuje doktor Jonathan Kaplan. V dávnych dobách si museli ľudia vystačiť bez topánok a zdá sa, že si aj vystačili.

Nie je to však len o tom, že sme akosi stratili kontakt s našim prirodzeným správaním a so Zemou. Dnes možno máme pocit, že sa musíme chrániť pred všetkých, vrátane toho, čo by na nás mohlo číhať v trávniku. Chodenie bez topánok ti prinesie do života viacero fyzických aj psychických zlepšení.

Môžeš tak redukovať bolesť, precvičíš si svaly, kĺby a kolená, no a pokiaľ trpíš stresom, môže sa to stať tvojou novou psychickou hygienou. S tým súvisí aj ďalší benefit, ktorým je zlepšenie spánku. Prechádzať sa takto po tráve či trávniku bude mať vplyv na klesanie kortizolu, stresového hormónu, takže aj ten spánok bude hlbší a zdraviu prospešný. Takáto prechádza môže byť aj dobrou meditáciou, môžeš si tak precvičovať schopnosť byť prítomný v danom okamihu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Iba cvičiť nestačí: Vieš o tom, že za niektorými problémami môže byť aj cukor?
Prechádzou naboso si môžeš trénovať aj schopnosť mysle byť „tu a teraz“ (Zdroj: Unsplash/Nick Page)

Niekoľko rád

Ideálna prechádzka naboso by podľa expertov mala trvať 15 až 30 minút. Na začiatok by si ale mal byť pri svojich prechádzkach opatrný (vzhľadom na to, že väčšinu času tráviš zrejme obutý). Pokiaľ si naposledy chodil po vonku bosý ešte ako dieťa, je fajn si zobrať so sebou aj nejakú tú ľahšiu obuv. Na začiatku sa tvoje bosé nohy budú len zoznamovať s „novým“ povrchom.

Hoci sa bez topánok do lesa asi nevyberieš, aj na bežnej ceste si môžeš chodidlá poraniť. Je tiež lepšie vybrať si mokrý povrch pred tým suchým. Ak by sa ti takéto vzdanie sa topánok časom zapáčilo, môžeš naboso začať robiť aj niektoré pohybové aktivity. Ideálne sú vraj joga, pilates, alebo bojové športy.

Pokiaľ máš na nohe čerstvú ranu, asi by si sa nemal vybrať bosý, povedzme, do parku. Na začiatku je teda dobré dbať nielen na bezpečnosť povrchu, ale aj na to, či to aktuálne tvoje chodidlá dovoľujú.

Sleduj nás na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk, healthline.com, marathonhandbook.com
Odporúčame