Iba cvičiť nestačí: Vieš o tom, že za niektorými problémami môže byť aj cukor?

Bude ťa to stáť kus práce, kým nastavíš svoje zmýšľanie o jedle (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

#Je známe, že stravovanie je základom úspechu. Cvičenie sa považuje skôr za akýsi doplnok. Môžeš totiž cvičiť koľko chceš, no váhu sa ti nedarí stratiť kvôli prijímaniu veľkého množstva sacharidov, ktoré konzumuješ. Nie je to však len o chudnutí. Šokujúce je, že môžeš mať normálnu hmotnosť, cvičiť, no stále trpieť zdravotnými problémami. Na vine môže byť zlé stravovanie…

Iba cvičiť nestačí

Dokazujú to mnohé články a štúdie. Článok v British Journal of Sports Medicine hovorí názor až troch odborníkov. Tvrdia, že mýtus, že cvičenie je kľúčom k zníženiu hmotnosti (a zdraviu) je chybný, a mal by sa prestať šíriť medzi ľuďmi.

Šport áno, ale…

Cvičenie ako také nevedie k zníženiu hmotnosti. Má množstvo pozitív pre tvoje zdravie, napríklad si zlepšíš fyzickú zdatnosť. Verejnosť tomu ale väčšinou nerozumie. Je teda dobré vedieť, že ak neobmedzíš kalórie, neschudneš.

Pravidelná aktivita znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, diabetu, a aj niektorých druhov rakoviny až o 30 percent.

Ako to teda je?

„Nech je, ako chce, fyzická aktivita nepodporuje zníženie hmotnosti,“ uvádza sa v štúdii.  Za posledných 30 rokov sa cvičenie nemenilo, no počet ľudí s obezitou a nadváhou rapídne narástol.

Problémom je teda jedlo, respektíve druh jedla, ktoré konzumuješ. Situácia na trhu sa za roky zhoršila. Z regálov ťa isto lákajú mnohé sladké polotovary, limonády a dobroty, ktoré prevzali vládu nad tvojim stravovaním.

Spoliehaš sa na BMI?

Nie je to tak celkom pravda. Problém spočíva v tom, že dokonca aj ľudia s normálnou hmotnosťou, ktorí cvičia, vykážu pri zlom stravovaní metabolické ukazovatele, na základe ktorých sa potom zaradia do skupiny jedincov s veľmi vysokým rizikom chronických ochorení až predčasnej smrti.

Sedavý životný štýl

Toto je kameň úrazu dnešnej spoločnosti. Stále počúvaš o tom, ako za zvýšenou váhou stojí nedostatok pohybu a vysedávanie?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nehanbi sa a vyzuj sa: Chôdza naboso má benefity, o ktorých si netušil, začínať však treba postupne!

Záhubou moderného človeka má byť sedavý štýl života. Mnoho ľudí verí, že za obezitou je len nedostatočný pohyb. V skutočnosti je to kombinácia stratégií potravinového priemyslu, ktoré na spoločnosť vplývajú, a nedostatok pohybu.

V súčasnosti existuje veľa článkov o tom, ako si udržať zdravú hmotnosť pomocou počítania kalórií. Má to však ale zmysel? Má. Pokiaľ máš jedálniček, ktorý má balans. Netvrdíme, že nemáš je sladké alebo spracované potraviny, len je potrebné nájsť zdravú mieru. Ako pri všetkom…

Čo je teda zrejmé?

  • Kalórie z cukru sa ti ukladajú do tukov, čo spôsobuje návaly vlčieho hladu.
  • Kalórie z tuku navodzujú pocit sýtosti a plnosti.
  • Každých 150 kalórií z cukru, ktoré človek prijme, zvyšujú niekoľkonásobne riziko vzniku cukrovky bez ohľadu na to, ako veľa (a či vôbec) cvičíš.

Ako ďalej?

Bude ťa to stáť kus práce, kým nastavíš svoje zmýšľanie o jedle. V prvom rade bude potreba zmeniť to, ako vnímaš marketingovú stratégiu predajcov. To, akým spôsobom propagujú výrobky celebrity a influenceri…

Musíš zmeniť aj spôsob, akým si jedlo zaobstaráš. Siahaj skôr po menej spracovaných potravinách, a vždy si premysli, čo dávaš na tanier. Čerstvé potraviny bez chemikálií sú najlepšou alternatívou. Dupľom, ak máš prístup k lokálnym a sezónnym veciam…

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame