Vieš o výhodách fermentovaných potravín? Sú klenotom pre pleť, ale zaručia ti aj zdravé trávenie!

Fermentované potraviny v sebe ukrývajú poklad (Zdroj: Freepik/yanadjana)

#Fermentácia je technika, ktorú poznali ešte naši predkovia. Spracúvali si tak prebytky z lovu a úrody. Ide o obyčajné kvasenie, ktoré potraviny nielen konzervuje, ale tiež v nich uchováva potrebné živiny, a sú tiež aj lepšie stráviteľnými. Bonusom je aj skvelá chuť, ktorú si zamiluješ. Siahni aj ty po fermentovaných potravinách, ktoré sú elixírom pre zdravie celého tela!

Viac energie a živín

Fermentované potraviny v sebe ukrývajú poklad. Pri samotnom procese kvasenia v nich prebieha proces vzniku mnohých prospešných enzýmov, napríklad vitamínov skupiny B či omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité napríklad pre športovcov.

Omega-3 mastné kyseliny majú vplyv na regeneráciu tela, pôsobia protizápalovo, zlepšujú odbúravanie tukov a funkciu metabolizmu. Nie je tajomstvom, že dostatok tejto látky v organizme podporuje aj vytrvalosť.

Ak chceš ísť do toho, začni zľahka. Prehľadaj komoru a môžeš začať ihneď – kvasenú kapustu alebo uhorky iste nájdeš. Je to až také jednoduché!

Na takéto potraviny si telo musí zvyknúť

Stačí zaradiť do jedného jedla denne niečo kvasené. Či si zvolíš misku zeleniny (napríklad spomínaných uhoriek či kapusty), alebo siahneš po jogurtoch a kefíroch, necháme na tebe. Pamätaj ale na to, že ak začínaš s takýmito kyslými potravinami, je potrebná opatrnosť. Tak, ako pri každej zmene stravovania, aj pri fermentovaných druhoch jedla potrebuje tvoje telo čas na adaptáciu…

Nezľakni sa, ak sa po prvých dňoch nebudeš cítiť najlepšie. Dôvodom bude pravdepodobne „prenastavenie“ črevnej mikroflóry. Miliardy baktérií v tvojich črevách budú potrebovať chvíľu času, než si na nový spôsob stravovania trochu zvyknú…

Tajomstvo ázijskej kuchyne?

Nenechaj sa odradiť silnou a špecifickou arómou, ktorú kvasené potraviny majú. Môžu byť trpké a kyslé, ale to k ich chuti práve patrí. Pri ich konzumácií mysli na benefity, ktoré ti ponúknu. Navyše, existuje mnoho potravín, s ktorými ich môžeš skombinovať, a ich špecifickú arómu šikovne zamaskujú.

Nemusíš sa orientovať len na lokálne potraviny. Skús zablúdiť do ázijskej kuchyne – práve obyvatelia Japonska a Južnej Kórei sú na fermentáciu odborníkmi. Poznáš kimchi, mirin, natto, tempeh alebo miso? Tieto (a mnohé ďalšie) potraviny sú súčasťou ich hlavných jedál, alebo príloh k nim.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame