Práca v korporáte, alebo menšia firma? Pred výberom povolania by si mal vedieť pár vecí

Či už sa rozhodneš pre párcu v korporáte, alebo v menšej firme, obe možnosti majú svoje plusy a mínusy (Zdroj: Unsplash/Austin Distel)

#Možno si už vo veku, keď máš strednú (prípadne vysokú) školu za sebou a rozmýšľaš, kde sa zamestnáš. Šanca zamestnať sa, respektíve možnosť výberu práce, závisí, samozrejme, od tvojho vzdelania, schopností a povahy, no väčšina pracovných ponúk sa týka buď práce vo väčšej korporácii, alebo v menšej firme. Je lepšie pracovať vo veľkom výrobnom kolose, alebo v podniku, ktorý zamestnáva pár ľudí? Na to síce neexistuje jednoznačná odpoveď, no svoje pre a proti majú obe možnosti.

Práca v korporáte

Práca vo veľkej spoločnosti láka mnohých. Niektorým sa s ňou spája možnosť kariérneho postupu na pracovné pozície, ktoré znejú skutočne lákavo, hlavne ak sa jedná o tie najznámejšie mená ovplyvňujúce náš každodenný život (Možno aj ty poznáš človeka, ktorý by chcel robiť v Google, hoci netuší, čo by tam vlastne robil). Iní, tí, čo žijú viac v realite a možno majú už aj nejaké tie pracovné skúsenosti, ocenia skôr benefity, ktoré im veľký zamestnávateľ môže skutočne poskytnúť.

Hoci sa všetko odvíja od pracovnej pozície a spoločnosti, pre ktorú pracuješ, v mnohých firmách máš k dispozícii vlastný notebook či mobil, ktorý môžeš často používať aj na osobné účely. Hoci si pod touto prácou často predstavujeme niekoľkých ľudí zavretých v kancelárii vykonávajúcich celé roky prácu, ktorá je síce potrebná, no talent v nej prejavíš len ťažko, nemusí to byť tak celkom pravda. Fakt je ten, že ak je človek šikovný, rýchlo začne napredovať aj kariérne. No a vo veľkých korporáciách je aj viac „poschodí“, na ktoré môžeš postúpiť, viac pozícií, ktoré raz môžu patriť tebe. Vo vzácnejších prípadoch s tým súvisia aj pracovné cesty do zahraničia, či zapojenie do zaujímavých nadnárodných projektov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Stovky pracovných príležitostí, zaujímavé workshopy a bohatý program: Nezmeškaj podujatie Kariéra EXPO v Bratislave
Medzi pozitíva práce v korporátnom prostredí môže patriť aj vlastný notebook určený aj na súkromné účely (Zdroj: Pixabay/377053)

Medzi ďalšie výhody určite patrí aj vyšší plat, ktorý sa s korporátmi často spája. Dať si len tak kávu na pracovisku nie je úplne bežné, no v korporáte by to nemal byť problémom (často si môžeš dať aj fancy kácu, ktorú doma bežne určite nepiješ). To sa často týka aj rôznych „ovocných dní“ a teambuildingoch.
Medzi negatíva (hlavne pri určitých typoch zamestnaní) ale tiež patrí aj to, že ak si skôr individualista a rád si robíš veci po svojom, túto prednosť nemusíš mať možnosť uplatniť, keďže mnohé pracoviská

spadajúce pod korporáciu fungujú vďaka jasne stanovenému postupu práce, ktorý by sa mal dodržiavať. S tým tak trochu súvisí aj to, že hoci si vzorný pracovník, ktorý občas prispeje aj dobrým nápadom či poznámkou, k tým „tam hore“ tvoja šikovnosť vôbec nemusí preniknúť. Je tiež celkom možné, že prácu vo veľkej firme vyhľadávajú aj ambiciózni ľudia, s ktorými si síce dáš ráno zadarmo dobrú kávu, no stanete sa skôr konkurentmi, ako kamarátmi.

Práve v korporátnom prostredí sa môžeš stretnúť so súťaživosťou a až príliš ambicióznymi kolegami (Zdroj: Unsplash/Resume Genius)

Menšia „rodinná“ firma a freelancing

Aj práca v malej spoločnosti či podniku má svoje výhody a nevýhody. Tak, ako aj pri práci vo veľkej korporácii, aj tu je kľúčové to, o akú spoločnosť sa presne jedná. Dá sa ale povedať, že kreatívnejším ľuďom a tým, ktorí radi pracujú svojim spôsobom, môže menšie prostredie vyhovovať viac. Taktiež je možné, že si výsledky vašej práce si skôr niekto všimne a ocení. Tých koliesok v mechanizme je predsa len o čosi menej.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hľadáš dlhodobú brigádu, pri ktorej si zvládneš užiť leto? Pridaj sa do nášho tímu!

Podľa mnohých panuje v takýchto firmách aj akási „rodinná“ atmosféra. Pokiaľ nehľadáš zhon, hluk a radšej sa na prácu sústredíš v pokojnejšom prostredí, asi bude pre teba vhodnejšie práve toto prostredie. Pokiaľ však máš ambície svojou šikovnosťou preniknúť aj za hranice Slovenska, malá firma zrejme nebude tou správnou voľbou. Ďalšou nevýhodou je aj to, že keďže korporácie majú k dispozícii aj viac peňazí, tak pri zamestnaní v menšej firme zrejme nebudeš mať k dispozícii výhody, ktoré by si mohol mať. No a práca vo veľkej spoločnosti je zvyčajne aj lepšie platená.

Ak máš talent a hlavne odvahu, môžeš to skúsiť aj ako freelancer (Zdroj: Unsplash/Windows)

Ktoré pracovné prostredie ti viac vyhovuje?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame