Všetci sme si mysleli, že Newton objavil gravitáciu: Odhalenie teórie gravitácie prišlo oveľa skôr od niekoho iného

Renesančné nákresy objavov – odhalenie teórie gravitácie

Odhalenie teórie gravitácie sa uskutočnilo oveľa skôr, ako sme si mysleli (Zdroj: Pixabay/Darkmoon_Art)

#Všetci sme sa v škole učili, že autorom teórie gravitácie je Isaac Newton. Sediac pod stromom, inšpirovaný padajúcim jablkom, prvotne formuloval princíp gravitácie a zemskej príťažlivosti v druhej polovici 17. storočia. Čo ak je všetko inak? Možno prvým človekom, ktorý rozpoznal základné aspekty gravitačnej sily bol Leonardo da Vinci. Ako je to možné?

Skutočne mohlo prísť odhalenie teórie gravitácie tak skoro?

Odpoveď sa nachádza v štúdii, výsledky ktorej publikoval aj portál Sciencealert, a potvrdzuje, že pochopenie gravitácie sa dokázateľne nachádza v práci Leonarda da Vinciho. Zarážajúce je, že to bolo skôr o viac ako 100 rokov, ako teóriu gravitácie sformuloval Isaac Newton.

Štúdia skúmala diagramy nachádzajúce sa v, už teraz digitalizovaných, Leonardových zápisníkoch, vrátane náčrtov trojuholníkov, ktoré ukazujú vzťah medzi prirodzeným pohybom, riadeným pohybom a vyrovnaním pohybu. To predstavuje vyjadrenie toho, že gravitácia je určitým druhom zrýchlenia.

Renesančný polyhistor Leonardo da Vinci si to uvedomil konkrétne v súvislosti s pieskom, ktorý sa sypal z nádoby. Ak by sa nádoba ťahala pozdĺž vodorovnej roviny rovnakou rýchlosťou ako sila sťahujúca zrnká piesku, piesok by vytvoril preponu trojuholníka. Uvedomenie si zmeny rýchlosti padajúcich objektov v priebehu času znamenalo krok k objaveniu gravitačnej konštanty na Zemi.

Nákres Leonarda da Vinci o gravitácii
Nákres trojuholníka od Leonarda da Vinci (Zdroj: Gharib et al., Leonardo, 2022)

Jedinečné myslenie, ktoré predbehlo svoju dobu

Vedci situáciu zhrnuli v štúdii takto: „Približne pred 500 rokmi sa Leonardo da Vinci pokúsil odhaliť záhadu gravitácie a jej spojenia so zrýchlením prostredníctvom série dômyselných experimentov vedených iba jeho predstavivosťou a majstrovskými experimentálnymi technikami.“

Dalo by sa predpokladať, že Leonardo da Vinci našiel niečo, čím si ale nebol celkom istý, čo to je. Gravitačnú konštantu však neskôr použil Isaac Newton na definovanie pohybových zákonov (vrátane gravitácie) a aj Albert Einstein vo svojej všeobecnej teórii relativity.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najstaršie kamenné nástroje nevyrobil človek: Boli objavené v Afrike – kto je pravdepodobne ich tvorcom?

V dobe Leonarda da Vinciho ešte nebol stanovený princíp zotrvačnosti, kde objekty jednoducho pokračujú v pohybe v určitom smere, kým sa nestretnú s opačnou silou. Už Aristoteles vysvetlil gravitáciu ako tendenciu materiálov usporiadať sa podľa prirodzeného poriadku. Povedané inými slovami, gravitácia a lietajúce objekty boli vysvetlené dvomi veľmi odlišnými teóriami.

Napriek tomu, da Vinci mal vo svojich výpočtoch síce chyby, ale rekonštrukcia pokusov uskutočnených v laboratóriu odhalila, že jeho algoritmus vypočítal nepolapiteľnú gravitačnú konštantu G s presnosťou 97 % v porovnaní s modernými metódami a rovnicami.

Vedcov očaril pozoruhodný pohľad da Vinciho na dynamiku padajúcich objektov: „Ak vykonal experiment, ktorý zobrazil vo svojom rukopise, potom mohol byť prvým človekom, ktorý vedome vytvoril silový efekt G bez toho, aby bol v stave voľného pádu.“

Zaujímavé je, že medzi metódy, ktoré mohol v tom čase použiť, patrila predovšetkým geometria. Ukázalo sa tiež, že bol na správnej ceste, keď identifikoval vzory v spôsobe pádu objektov, ktoré by sa neskôr použili na vysvetlenie pohybu hviezd a planét. O ďalších experimentoch a hlbšom skúmaní týchto záležitostí nevieme, isté je, že svojím myslením bol ďaleko pred ostatnými.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame