Odhalili konečne archeológovia Poseidonov chrám? Staroveký grécky historik to vedel už pred 2-tisíc rokmi

Poseidonov chrám -nálezisko s vykopávkami pravdepodobného Poseidonovho chrámu v Grécku

Vykopávky a výskum Poseidonovho chrámu sú v počiatočnom štádiu (Zdroj: Athens Branch of the Austrian Archeological Institute/Birgitta Eder)

#V gréckej mytológii bol Poseidon boh mora, zemetrasení a koní. S nie veľmi lichotivou povesťou, patril k 12 najväčším a hlavným gréckym bohom. Zobrazuje sa s trojzubcom vytvoreným Kyklopmi. Napriek výraznej popularite, bol dodnes jeho chrám pre ľudstvo záhadou. Hľadaniu je už možno koniec. Archeológovia vkladajú nádej do najnovšieho nálezu na juhu Grécka, blízko miesta Samikon.

Odpoveď má viac ako 2 tisíc rokov

Dlhé roky trápila výskumníkov otázka, kde sa tento chrám nachádza. K odhaleniu jeho polohy výrazne pomohli spisy starovekého gréckeho historika menom Strabón, ktorý je autorom najrozsiahlejšieho dochovaného diela o antickom svete s názvom Geographica.

Tím archeológov z Rakúskeho archeologického inštitútu a Univerzity v Mainzi, aj vďaka informáciám zo starých spisov, odhalil pozostatky ranej chrámovej stavby, ktorá sa nachádzala v Poseidonovej svätyni a bola pravdepodobne zasvätená samotnému božstvu. Samotný chrám sa nachádza pri Peloponézskom pobreží a postupom času prežil viacero cunami. Keďže sa nachádza v mieste starovekého osídlenia pri pobreží, vedci sa zamerali na štúdium zmien hladiny mora a pobrežia a na extrémne udalosti spojené s počasím.

Pobrežný chrám vládcu morí a búrok

Poloha pri pobreží potvrdzuje fakt, že ide skutočne o Poseidonov chrám, keďže bol vládcom morí a búrok. A zároveň, toto umiestnenie posvätného miesta sa zhoduje s podrobnosťami, ktoré uviedol Strabón. Stopy starovekej stavby archeológovia odhalili ešte v roku 2021, ale rozsiahlejšie výkopové práce v roku 2022 už odhalili celý, doteraz skrytý, chrám.

Skúmanie základov chrámu s dvomi miestnosťami bude pokračovať ešte niekoľko rokov, ale už teraz pozornosť výskumu zamestnáva najmä jeden predmet. Ide o mramorovú rituálnu nádrž, ktorá slúžila na umývanie vo svätyniach v archaickom období.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame