Počul si už o ESG investovaní? Môže ti zarobiť na lepšiu budúcnosť

Zdroj: Getty Images

#Skratku ESG počuť vo svete financií čoraz častejšie. Vysvetlíme ti, čo presne znamená a ako môžeš tento typ investovania využiť vo svoj prospech.

Čo je to ESG investovanie

ESG je skratkou troch anglických slov: Environmental, Social a Governance. Vo všeobecnosti ide o akúsi normu na hodnotenie spoločností v troch oblastiach – environmentálnej, sociálnej a podnikovej.Označuje spoločensky zodpovedné firmy, ktoré môžu potom predávať svoje akcie prostredníctvom ESG fondov.

Tieto spoločnosti musia vykazovať vysoké hodnotenie v ochrane životného prostredia a udržateľnosti, musia prispievať k spoločenskej rovnosti a spravodlivosti, no a napokon sa od nich očakáva, že budú riadené zodpovedne, transparentne a eticky.

Popularita ESG fondov rastie

Ak si investor vyberie tieto fondy, vie, že vkladá peniaze do zodpovedných spoločností. Tie majú vyšší predpoklad rastu do budúcnosti a následne aj vyššieho zhodnotenia pre investora. ESG fondy sú v súčasnosti veľkým trendom a najmä v Európe sú mimoriadne populárne. Očakáva sa však, že podobne ako ETF fondy si čoskoro získajú celý svet.

„Do spoločensky zodpovedných firiem investujem už dlhodobo, pretože si myslím, že mi prinesú nadpriemerný výnos. A súčasne si myslím, že sú to firmy, ktoré majú obrovský potenciál do budúcna,“ hovorí Andrej Zaťko, group CEO 365.bank a Poštovej banky.

Investovanie, ktoré oslovuje aj Slovákov

Aj na Slovensku je ESG investovanie čoraz populárnejšie a siahajú po ňom veľkí aj menší investori. K ľuďom sa dostáva predovšetkým vďaka rozširujúcej sa ponuke investičných produktov zameraných na zelenú budúcnosť. Najviac svojich úspor má zainvestovaných v ESG fondoch aj známa influencerka Naty Kerny. „Sú to firmy, ktorým verím a vidím v nich budúcnosť. Sú to etické firmy, udržateľné, ktoré podporujú práva ľudía majú prísne environmentálne kritériá. Myslím si, že to je budúcnosť.“

Takým je aj Eko fond od 365.invest, vďaka ktorému môžeš investovať do čistej energie, znižovania uhlíkovej stopy, energetickej efektívnosti a budovania infraštruktúry prispievajúcej k nulovému znečisteniu. Odmenou ti budú výnosy, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou presiahnu klasické konzervatívne investičné príležitosti.

Chceš vedieť, kam a prečo investujú odborníci Andrej Zaťko a Gabriel Balog alebo slovenskí influenceri ako NatyKerny či yak.sha? Pozri si nasledujúce video:

Ako to funguje?

Fond sa skladá z akcií zhruba 20 spoločností, ktoré sa aktívne podieľajú na riešení environmentálnych a spoločenských problémov ľudstva. Aj ty na nich môžeš zarobiť – stačí obetovať dvacku mesačne. A ak hovoríme dvacku, myslíme to doslovne. Do Eko fondu od 365.invest môžeš investovať už od 20 eur mesačne.

Ak by si začal s touto sumou hneď teraz a vydržal 30 rokov, môžeš zarobiť aj 30-tisíc eur. Zdá sa ti to málo? Za 100 eur mesačne za rovnaké časové obdobie zarobíš vyše 140-tisíc eur. To môže byť tvoja odmena za to, že celý život pomáhaš planéte. „Čisté svedomie a čisté zisky,“ ako vraví Gabriel Balog.

Vypočítaj si to sám

Presnejšie čísla o výnosoch sa dozvieš, keď si vyskúšaš kalkulačku na webe 365.invest. Zadáš pravidelný mesačný vklad, úvodný jednorazový vklad, dĺžku sporenia a uvidíš, koľko by ti zvolená investičná stratégia priniesla o 10, 20 či 30 rokov. Samozrejme, platí – čím dlhšie budeš investovať, tým väčší výnos získaš. Je to príležitosť, ako znásobiť svoje mesačné úspory namiesto toho, aby si ich iba držal na sporiacom účte. Tam by len strácali na hodnote ohlodávané infláciou.

Eko fond je určený pre skúsenejších investorov, ale odporúča sa aj mladým ľuďom, ktorí si môžu dovoliť prijať mierne vyššie riziko s rovnako vyšším potenciálnym výnosom. „Je to typ investície, o ktorom si naozaj myslíme, že bude v budúcnosti dosahovať nadpriemerné výnosy,“ predpovedá Andrej Zaťko. Investovanie so sebou, samozrejme, určité riziko nesie vždy, ale práve fondy zložené z viacerých akcií majú v sebe potrebnú diverzifikáciu.

ZISTI VIAC O EKO FONDE

Ďalšie články o investovaní:

Advertoriál pripravený v spolupráci s 365.invest.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame