Plasty skryté v tvojom v oblečení: Dá sa vyhnúť neviditeľnému znečisťovaniu planéty?

veľa mikroplastov z oblečenia

Plasty sú skryté aj v oblečení (Zdroj: Pexels/Ron Lach)

#Kým začneš čítať tento článok, skús sa okolo seba najskôr rozhliadnuť a všímaj si koľko plastových vecí ťa práve teraz obklopuje. Nezáleží na tom, kde sa v tejto chvíli nachádzaš, no je veľmi pravdepodobné, že zopár plastových vecí máš aj práve teraz celkom na dosah. Pero na pracovnom stole, plastové telo tlačiarne, kryt na smartfóne, kôš na odpad? Alebo sú to kuchynské pomôcky, podnos na pečivo, farebná nádoba na obľúbené sušienky, miska s nedojedenou zeleninou zo včerajšej večere?

V dnešnej dobe je plast takmer všade a len málo z nás si uvedomuje, až do akej miery je plast symbolom kvality našich životov a až ako veľmi plast v našich každodenných potrebách dominuje. Ale zamýšľal si sa niekedy, koľko plastu asi obsahuje aj také oblečenie, ktoré máš práve teraz na sebe?

Neviditeľné znečisťovanie planéty

Znečisťovanie našej planéty je „trendová“ téma dnešných dní. Našťastie, diskusiám poukazujúcim na problémy a hľadajúcim riešenia sa poskytuje už oveľa viac priestoru ako tomu bývalo pred niekoľkými rokmi. Asi každý z nás má v mysli obrázky zvierat, ktoré plastovým znečistením výrazne trpia. Korytnačky s plastovými slamkami zapichnutými v nose, veľryby s kilogramami plastových tašiek vo svojich bruchách alebo tulene zamotané v plastových rybárskych sieťach sa stali dokonalými názornými príkladmi ľudského správania sa.

Napadlo ti niekedy, že by si svoje oblečenie dokázal skonzumovať? Predpokladám že nie, a hoci to znie ako absurdný nápad, bežne dostupné syntetické oblečenie vylučuje pri praní, sušení a nosení drobné kúsky plastov, známe ako mikroplasty, ktoré sa dostávajú aj do oceánov a potenciálne tak môžu preniknúť do potravinového reťazca.

Ryby, ktoré ich zjedia vo vode sa potom jednoducho dostanú aj na tvoj stôl a zrazu obeduješ niečo, čo pochádza z tvojho svetra ! Netýka sa to len rýb a morských plodov, mikroplasty možno nájsť tiež vo vode balenej a aj tej z vodovodu.

Mikroplasty sú takmer neviditeľná hrozba, ktorá sa objaví v jedle, vo vode, vo vzduchu. Sú tenšie ako ľudský vlas a ich pôvod nepochádza len z oblečenia, rovnako sa vyskytujú v konvenčnej kozmetike alebo v náterových látkach. Existujú dva primárne zdroje, ktoré stoja za znečistením mikroplastmi, a to pneumatiky vyrábané zo syntetických materiálov a odevný priemysel využívajúci vo veľkej miere syntetické materiály.

Problém oblečenia zo syntetických materiálov

Mikroplasty alebo mikrovlákna sú pomenované aj podľa svojej veľkosti často menšej ako 5 mm. Takto malé častice sú síce voľným okom neviditeľné, ale zohrávajú nezanedbateľnú úlohu pri znečisťovaní životného prostredia.

Viac ako 60 % oblečenia v našej skrini obsahuje určitý podiel syntetických vlákien. Medzi najpoužívanejšie patria nylon, polyester, akryl, polyamid a iné, ktoré sa priamo dotýkajú ľudskej pokožky. Touto blízkosťou a trením materiálu môžu spôsobiť alergické reakcie na pokožke a zároveň uvoľňovať mikro častice.

zimné bundy na vešiakoch
Problém je so syntetickými materálmi (Zdroj: Pexels/Roman Pohorecki)

Napríklad mnoho syntetických vlákien pochádza z polyesteru a vďaka svojej ľahkosti, hrejivosti a schopnosti rýchlo schnúť je polyester takmer ideálny pri výrobe flísového oblečenia. Viaceré odevné značky vyrábajú oblečenie zo zrecyklovaných plastových fliaš, čo môže znieť ako dobrý spôsob na zníženie úrovne znečisťovania životného prostredia. V skutočnosti však aj pri tejto výrobe a aj pri nosení tohto oblečenia vzniká veľa plastového odpadu.

Riešenia a zmeny

Čo môže urobiť každý spotrebiteľ pre zlepšenie situácie? Nepodporovať fast fashion, nenakupovať vo veľkých množstvách stále nové a nové kúsky, vyberať si kvalitné oblečenie z trvalo udržateľných a prírodných materiálov, ktoré vydrží niekoľko sezón. Samozrejme, pri nákupe oblečenia vstupujú do hry viaceré faktory a jedným z tých najdôležitejších je ekonomická stránka. Výroba syntetických vlákien sa vyznačuje nižšou cenou, čo má vplyv aj na výslednú nižšiu cenu oblečenia.

Existuje niekoľko odporúčaní, vďaka ktorým je možné znížiť množstvo mikroplastov z oblečenia uvoľnených do životného prostredia. Nielen uprednostňovanie prírodných materiálov, ale aj starostlivosť o oblečenie dokážu byť v tomto smere nápomocné. Menej agresívne voči vláknam je pranie pri nižších teplotách, ktoré z oblečenia nevylúči toľko mikroplastov ako pranie pri vyšších teplotách.

pohľad na práčovňu cez dvere práčky
Existuje niekoľko riešení tohto globálneho problému (Zdroj: Pexels/Ekaterina Belinskaya)

Ďalším efektívnym spôsobom je pranie primerane naplnenej práčky, v ktorej sa oblečenie nedokáže o seba drhnúť tak výrazne, ako pri polovičnej náplni. Ak je to možné, je dobré obmedziť používanie sušičky bielizne, znížiť otáčky pri praní a dokonca, testy ukazujú, že vhodnejšie je používať práčky s predným plnením, pretože tie zvrchu plnené uvoľňujú viac mikroplastových častíc.

Zaujímavý a zároveň znepokojujúci je fakt, že pri bežnom praní sa dokáže zo syntetického oblečenia uvoľniť až 700 000 mikrovlákien. Do istej miery by sa tomu dalo predísť už pri výrobe oblečenia kefovaním a prečesávaním materiálu, laserovým a ultrazvukovým rezaním alebo predpraním a poťahovaním použitého materiálu. Je potrebná spolupráca viacerých priemyselných odvetví, aby sa zabránilo unikaniu mikrovlákien do životného prostredia.

Čoraz aktuálnejšou sa stáva požiadavka na špeciálnu legislatívu zameriavajúcu sa na problematiku mikroplastov. Niektoré štáty už pristúpili k prvým krokom, napríklad vo Francúzsku bude od roku 2025 v práčkach povinne nainštalovaný filter zabraňujúci znečisťovaniu vody mikroplastmi. V niektorých amerických štátoch sa pripravuje zákon o povinnom označení oblečenia zo syntetických materiálov, pričom na ich štítkoch by bola uvedená informácia o možnosti uvoľňovať mikroplasty pri praní.

Móda a odevný priemysel je odvetvie, ktoré zamestnáva milióny ľudí a generuje obrovské zisky. Dotýka sa každého z nás. Nastal správny čas na zmeny, ktoré prinesú lepšie spoločenské, ekonomické a nevyhnutne aj ekologické výsledky.

Zdroj: Bioekologika
Odporúčame