Peaky Blinders existovali aj v skutočnosti: Pozri sa, čo všetko napáchali títo legendárni gangstri z Birminghamu

Seriál Peaky Blinders. Zdroj: BBC Two

#Drsní, no najmä inteligentní gangstri Peaky Blinders si kradnú naše srdcia od roku 2013, kedy sme mali možnosť zoznámiť sa s nimi vo fiktívnom seriáli od BBC. Avšak, skutočná história dnes presláveného gangu sa odkláňa od dejovej linky. Žiadny nedostupný modrooký lámač sŕdc Tommy Shelby, ale drsný a chladný mužský svet plný násilia, bitiek a vrážd. O podrobnej analýze kriminálnej skupiny si môžeš prečítať v knihe od Carla Chinna s názvom The Real Peaky Blinders. My sme ti priniesli porovnanie najzaujímavejších faktov reality a seriálu.

Prešľap, ktorý sa neodpúšťa

Písal sa rok 1890, keď sa objavila prvá zmienka v novinách Birmingham Mail o členovi gangu Thomasovi Mucklowovi. Správa popisovala napadnutie nevinného Georga Eastwooda. Skupina ho totiž prichytila, ako v bare popíja zázvorové pivo. Bol to jednoducho neodpustiteľný čin, ktorý musel byť potrestaný. Akonáhle sa rozhodol opustiť bar, Thomas a jeho kamaráti Georga nasledovali a udelili mu poriadnu príučku.

Zbili ho prackami na svojich opaskoch a to až tak, že mu rozťali lebku. Georgovi sa ale akoby zázrakom podarilo utiecť a ukryť sa v dome známeho. Peaky Blinders zostali stáť pred domom, kde čakali do polnoci, kým sa rozhodli chudáka nechať na pokoji. Až v tomto čase, niekoľko hodín po útoku bolo možné Georga s vážnymi zraneniami odniesť do nemocnice.

Skutoční Peaky Blinders. Zdroj: Wikipedia/West Midlands Police

Angličania, Íri a Cigáni

Skutoční vagabundi, podobne ako naši seriáloví hrdinovia, zastupovali prevažne strednú triedu. Podobnosť so seriálom sa dá nájsť aj vo výbere národností a etník, ktoré do svojich radov prijímali. Išlo prevažne o Angličanov, Írov a Cigáňov. Rozdielom ale je, že v skutočnosti boli takmer všetci zamestnaní v továrňach.

Peaky Blinders mali jasne danú svoju hierarchiu, pretože gang nebol tvorený len členmi jednej rodiny. Hoci presné postavenie členov nie je úplne známe, za vedúceho sa považuje Kevin Mooney. Názor verejnosti sa ale líši a podľa informácií, ktoré im prinášali média, považovali za šéfa už spomínaného Thomasa Mucklowa.

Policajná fotografia jedného z členov Peaky Blinders. Zdroj: Wikipedia

Neboli jediný gang

Peaky Blinders sa stali v meste Birmingham veľmi obávanou skupinou. Jedným z ich členov bol nám divákom dávno známy Billy Kimber. Jeho dejová linka bola v seriáli ukončená dosť rýchlo, v skutočnosti však chlapcom poriadne zavaril. Postupne si začal vytvárať svoj vlastný gang s názvom Birmingham, alebo aj Brummagem Boys, pričom väčšina výtržností sa udiala mimo Birminghamu. Takže je dosť pravdepodobné, že práve vďaka tomuto unikli pozornosti Peaky Blinders.

V roku 1910 sa odohral boj medzi dvoma britskými klanmi, pričom Billymu sa podarilo prevziať kontrolu nad územím v slávnej štvrti Small Heath. Niektorí členovia aj po tejto porážke však ostali verní svojmu menu a Peaky Blinders úplne zmizli zo záznamov až po desiatich rokoch.

A ešte jeden zvláštny fakt: Za pád Brummagem Boys môže taliansky gang mafiána Sabiniho. Keďže práve táto skupina jednala s gráciou a premyslenosťou každého podniknutého ťahu, najviac môže pripomínať našu milovanú rodinu seriálových Shelbyovcov.

Thomas Gilbert, jeden z najmocnejších členov gangu. Zdroj: Wikipedia/West Midlands Police

V šiltovkách zrejme nemali žiadne žiletky

Dôvodom prezývky Peaky Blinders je mylne označované nosenie všitých žiletiek v baretkách s výrazným šiltom. Chinn vo svojej knihe hovorí, že išlo len o nosenie čiapok so šiltom (anglicky peak), no bez žiletiek, a veľmi elegantné oblečenie. Nositeľ takéhoto odevu sa totiž aj do dnešného dňa slangovo označuje ako blinder.

Akokoľvek bol gang surový, ich reputácia nehovorí nič o oslepovaní protivníkov lesklým ostrým ukrytým v baretke, ako to môžeme vidieť v seriáli. Žiletky boli jednoducho v roku 1890 veľmi vzácny tovar a jednoduchý pouličný gang by si ho nemohol dovoliť.

Obyčajní gauneri a vydierači

Keďže skupina bola veľmi násilná, samozrejme, muselo to vyvolať odpoveď polície. Seriál nám predstavuje vysokopostaveného vedúceho inšpektora Chestera Campbella, ktorý je veľkou hrozbou pre našich chlapcov. Skutočný Chester bol však obyčajným strážnikom. Zrejme tak veľké terno z tejto pozície nenarobil.

Thommas Shelby je, rovnako ako Chester, ukázaný ako nesmierne prefíkaný, rozumný a dômyselný človek, ktorý sa dokáže dostať snáď z každej šlamastiky. A to najmä vďaka svojmu mazanému zmýšľaniu. Gang z histórie vedúcim postavením na poli rozumu veľmi nevynikal. Väčšinou sa totiž podieľali na krádežiach, násilnostiach a vydieraní. Veľmi radi sa tiež ponevierali po uliciach riadne podgurážení, kedy osočovali a ponižovali okoloidúcich a napádali ich nielen slovne, ako uvádzali rôzne policajné zápisky.

Sleduješ tento seriál? Prekvapili ťa niektoré informácie? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch nižšie. 

Zdroj: thevintagenews.com, britishnewspaperarchive.co.uk
Odporúčame