Pavel má len 20 a je tretím naj hudobným fotografom sveta: Cestuje po svete a pracuje so svetoznámymi umelcami

Pavel Kuna (zdroj foto: archív PK)

#Má dvadsať rokov a okrem toho, že cestuje po celom svete, pýši sa hrdým tretím miestom najlepšieho hudobného fotografa na svete. Reč je o Pavlovi Kunovi, ktorý fotí známych DJ – ov na svetových festivaloch.

Od pera k fotoaparátu

Fotiť začal už na základnej škole, keď mal len trinásť rokov. Na strednej ho uchvátila elektronická tanečná hudba. V tej dobe robil rozhovory s interpretmi tohto žánru a uverejňoval ich v školskom časopise. „Postupne som však prešiel z písaného slova už len na fotografiu. Nechcel som fotiť producentov iba zo Slovenska, ale aj zo zahraničia,“ opisuje Pavel.

Už pre školský magazín začal oslovovať zahraničných producentov elektronickej hudby a chcel tak ľuďom ukázať, že sú ochotní poskytnúť rozhovor aj pre menšie časopisy.

A vďaka práci fotografa precestoval takmer celú Európu. Fotil skoro vo všetkých európskych krajinách. „Nefotil som iba v severských štátoch – Nórsko, Švédsko, Dánsko a tiež v Bulharsku či Rumunsku.“

Fotí pre Axwellove hudobné vydavateľstvo

Pavel fotí pre festivaly, alebo interpretov. Pokiaľ fotí pre nejaký festival a interpretovi sa fotografie zapáčia, je dosť pravdepodobné, že ho požiada o spoluprácu, aby ho sprevádzal na jeho eventoch či turné. „Minulý rok som takto sprevádzal na turné jedného DJ-a, pričom som sa sústredil len na neho. Nešlo iba o koncertnú fotografiu, ale aj o backstage a celú prípravu turné.“ 

Momentálne takýmto spôsobom fotí pre anglického interpreta D.O.D. Sprevádza ho najmä na väčších festivaloch, akými sú napríklad Tomorrowland, World Club Dome, Balaton Sound, Creamfields, Amsterdam Dance Event, Magnetic Festival či rôznych klubových šou.

Okrem toho tiež robí oficiálneho fotografa pre hudobné vydavateľstvá. Jedným z nich je aj vydavateľstvo švédskeho producenta Axwella Axtone Records, pre ktorého fotil jeden z najväčších hudobných festivalov na svete, Tomorrowland v Belgicku.

Vyše dvadsaťtisíc hlasov

Minulý rok sa Pavel stal tretím najlepším hudobným fotografom na svete. „Nečakal som, že preskočím fotografické stálice elektronickej hudby, akými sú Rudgr či Rukes.“ Za sebou zanechal aj slávneho Roryho Kramera, ktorý točí videoklipy pre Justina Biebera či The Chainsmokers.

Vďaka tomu sa mu ponuky na fotenie len tak hrnuli. „Išlo o anketu Dance Music Awards, ktorú vyhlásil americký magazín EDM Sauce. V ankete sa nachádzala aj kategória o najlepšieho hudobného fotografa, ktorého volili fanúšikovia. Prišlo mi vyše dvadsaťtisíc hlasov,“  spomína Pavel.

Za týmto obrovským úspechom sa však skrýva veľa driny. „Hudobná fotografia je veľmi náročná. Mnohí možno závidia, no nevedia, čo všetko musím urobiť preto, aby som zachytil dobrý záber.  Častokrát kvôli deväťdesiat minútovému vystúpeniu niekam cestujeme jeden deň a na druhý deň sa vraciame späť. Určite to však stojí za to!“  Pavel sa teší každej podpore fanúšikov, či už sa s ním chcú rozprávať, odfotiť na podujatiach, alebo z ich pozitívnych ohlasov na sociálnych sieťach.

S mnohými DJ-mi má skvelý vzťah

Ktorých interpretov EDM má Pavel najradšej? Sám tvrdí, že ho veľmi ovplyvňujú podujatia, na ktorých fotí. „Keď pre niekoho fotím, tak sa mi jeho hudba dostane pod kožu. Nemám vyhranený svoj štýl. Z vydavateľstva Axtone Records mám rád všetkých producentov, no tiež počúvam interpretov, ktorí nie sú až takí populárni, no ich tvorba je pre mňa jednoducho výnimočná. Chcel by som spomenúť Švajčiara DJ Antoine, pre ktorého som aj pracoval. Mal som len dvanásť rokov, keď vyšiel song Welcome to St. Tropez a Ma Chérie. Vďaka nemu som začal počúvať EDM,“ spomína.

Jeho práca je zároveň aj koníčkom. S mnohými DJ-mi si vybudoval veľmi dobrý vzťah, s niektorými je kamarát dodnes. „S D.O.D fotím už tretí rok, čiže s ním mám veľmi priateľský vzťah. Nepoznám len jeho, ale aj jeho blízkych. Pokiaľ totiž pracujete v tejto sfére, tak sú tí ľudia dosť otvorení a vybudujete si s nimi bližší vzťah.“ 

Okrem neho si veľmi dobre rozumie napríklad s izraelskou dvojicou Vini Vici, Matomom, Timmym Trumpetom, Nickym Romerom. V podstate sú všetci jednou veľkou rodinou, kde sa poznajú.  „Človek by si možno povedal, že veľké mená sú namyslené, no nie je to tak. Častokrát menší interpreti, ktorí mali boom vďaka jednej pesničke, sú oveľa namyslenejší, ako niekto, kto je na scéne už dvadsať rokov.“ 

Be yourself, be unique

Fotografovým životným mottom je citát „Buď sám sebou, buď jedinečný.“  Týmto heslom sa riadi, pretože nechce napodobňovať iných fotografov. Do fotiek pretaví vlastné pocity, vďaka čomu sú unikátne. „Snažil som si vytvoriť svoj osobitný štýl, aby ľudia rozpoznali, že fotografie sú moje.“ 

V takomto hesle sa niesla aj výstava jeho fotografií v nákupnom centre Eurovea v Bratislave, ktorú ste mali možnosť vidieť od 3. do 12. septembra. „Prostredníctvom toho motta som chcel ľuďom povedať, že treba byť tým, kým naozaj sme, na nič sa nehrať. Predsa každý z nás je jedinečná bytosť, a tak by sme mali ukázať, čo v nás je.“

Odporúčame