Viaceré letiská po svete sa zhodujú v tejto veci: Chystá sa zrušenie limitu 100 ml tekutín v príručnej batožine?

Nová technológia má okrem zvýšenia povoleného množstva tekutín priniesť aj benefit v podobe zníženého času stráveného letiskovou kontrolou (Zdroj: Freepik/freepik)

#Každý, kto aspoň raz niekam letel, sa stretol s obmedzením množstva tekutín na palube lietadla. Pravidlo 100 ml tekutín by malo byť čoskoro minulosťou! Má to byť možné vďaka moderným technológiám, ktoré uľahčia bezpečnostné kontroly na letiskách. Nové skenery by mali skontrolovať obsah batožiny, čo by malo viesť k zmierneniu obmedzení a tiež aj k zvýšeniu limitu povoleného množstva tekutín v príručných batožinách.

Prečo vlastne existuje obmedzenie kapacity tekutín?

Objem povolených tekutín, ktoré si môže na palubu cestujúci vziať, bol obmedzený v roku 2006. Udialo sa to kvôli bezpečnostnej reakcií na pokusy teroristov o výrobu výbušniny z tekutín počas letov z Londýna do USA a Kanady.

Už je to v procese testovania

Nové skenery začali testovať vo vybraných letiskách Spojeného kráľovstva. Letisko London City má byť prvým, ktoré ich bude vo veľkom testovať aj na verejnosti.

Malo by to dopomôcť k zmene limitu povoleného množstva tekutín. Má sa zvýšiť až na 2 litre, čo je oproti súčasne povoleným 100 ml až 20-násobok. Nová technológia má okrem zvýšenia povoleného množstva tekutín priniesť aj benefit v podobe zníženého času stráveného letiskovou kontrolou.

Predpokladá sa teda, že čoskoro nebudeš musieť pri cestovaní riešiť to, či kozmetiku, ktorú si chceš vziať na dovolenku musíš prelievať do fľaštičiek zodpovedajúcich požiadavky na obsah, alebo lietať po drogériách, aby si zohnal svoje obľúbené produkty v miniatúrnych baleniach.

Má to háčik?

I keď sa povolená kapacita tekutín zvýši na 2 litre, stále sa úplne nevyhneš určitým obmedzeniam. Aj tak je to ale skvelá správa, ktorá ti uľahčí cestovanie. Skenery by sa mali postupne objaviť na viacerých európskych letiskách, a tak si túto vychytávku budeš môcť onedlho vyskúšať aj inde než len vo Veľkej Británii.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Historik na cestách (časť 13): Gruzínske bizarnosti a miestny Homer Simpson

Aj u susedov, aj u nás

Táto technológia by sa mala už nachádzať aj na letisku v Bratislave, avšak z dôvodu bezpečnosti ešte stále nie je využívaná.

V Prahe na zavedení týchto moderných opatrení už tiež pracujú. „Vďaka tejto technológii je tiež možné uvoľniť pravidlo o deklarácii a preprave tekutín s limitáciou objemu do 100 mililitrov,“ uvádza pre portál Teraz.sk hovorkyňa pražského letiska Klára Divíšková.

Ďalej však zdôraznila, ž novinka sa bude týkať len Terminálu 2. Na Termináli 1 na takéto zmeny zatiaľ nie je dostatočné miesto. „K zavedeniu dôjde neskôr po stavebných úpravách,“ uviedla Divíšková. 

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk, Teraz.sk
Odporúčame