Šport oslobodzuje a potvrdí ti to aj táto dvojica: Parkour, ktorý predviedli dvaja utečenci z Palestíny, ťa chytí za srdce

Ahmad Matar pri parkoure v meste Helsinborg v Švédsku

Ahmad Matar pri parkoure v meste Helsinborg v Švédsku (Zdroj: Red Bull Content Pool/Nicola McQuiston)

#Aj keď tomu mnohí ľudia nechcú veriť, žijeme si asi najlepší možný život. Predstava zúriacej vojny, plač detí a všadeprítomný strach sálajúci z každej jednej steny, ktorá je pozostatkom budovy zničenej bombou. To sú situácie, za ktoré bežný civilisti nemôžu, a preto s nimi ani nemôžu nič urobiť. Majú jedinú možnosť – skúsiť prežiť.

Krajina, ktorá v skutočnosti neexistuje: Na tento kút zeme sa akoby zabudlo, ešte nedávno tu bola vojna

Podobný príbeh postihol aj dvojicu mladých mužov, Mohammeda Aljakhabira a Ahmada Matara z Palestíny, ktorí svoj únik z reality našli v športe. Ich srdcovkou sa stal práve parkour, ktorí začali svoje prvé videá z utečeneckého tábora v Gaze nahrávať na YouTube.

Podmienky, ktoré mohli znamenať istú smrť

Zrodenie talentovanej dvojice bolo postavené na skepticizme a bezútešnosti mesta Gaza. Parkour bol však pre nich nesmiernou oporou a únikom. Nahrané videá zachytávali zničené mesto a dokonca bolo miestami v pozadí vidieť aj bombové útoky.

Ahmad Matar pri parkoure v meste Helsinborg v Švédsku
Mohammed Aljakhbir pri parkoure v meste Helsinborg v Švédsku (Zdroj: Red Bull Content Pool/Nicola McQuiston)

Mohammed a Ahmad sa nestretávalali s veľkým nadšením miestnych obyvateľov, keď sa snažili uniknúť z reality predvádzaním sált a iných trikov v meste. Preto sa rozhodli, že svoje kúsky začnú trénovať na miestnom cintoríne, ktorý bol síce pochmúrnym miestom, no zároveň im ponúkal možnosť dočasnej slobody.

Nový začiatok ich neodtrhol od domoviny

V roku 2012 sa rozhodli odísť z utečeneckého tábora v Gaze do Švédska. Toto rozhodnutie prinášalo veľkú obetu, pretože museli opustiť celú svoju rodinu a priateľov. Ostal im jedine parkour, v ktorom naďalej pokračovali aj v novej krajine. Začali sa venovať deťom, ktoré učili základy parkouru a ich snom bolo vybudovať takúto školu aj v Gaze.

Mohammed Aljakhbir a Ahmad Matar pózujú na fotografiu v meste Helsinborg v Švédsku
Mohammed Aljakhbir a Ahmad Matar pózujú na fotografiu v meste Helsinborg v Švédsku (Zdroj: Red Bull Content Pool/Nicola McQuiston)

Mohammed sa vyjadril o ich spoločnej záľube takto: „Parkour mi dáva pocit, že v živote dokážem prekonať všetky prekážky a že ma nič nedokáže zastaviť. Jednoducho tie triky skúšam, až kým sa mi to nepodarí a je nedorazím do vytúženého cieľa.“ Ahmad mal rovnaké pocity: „Keď som začal robiť parkour, moja rodina na mňa úplne zmenila názor. Boli veľmi pyšní, pretože parkour je nebezpečný. Som skutočne šťastný, keď viem, že moja rodina je šťastná.“

Zdroj: Red Bull Content Pool
Odporúčame