P.A.T.: Idem si pre svoj sen! (Rozhovor)

Druhý veľký rozhovor z dielne Rap Generation, bude s členom zoskupenia MPP, ktorého môžeš poznať pod umeleckým menom P.A.T. – Pouličný Autor Tónov!

Ahoj! Na začiatok nám prezraď, ako sa momentálne máš, čo máš nové? Aktuálne ti vyšiel track Nero, a ohlasy na neho boli naozaj skvelé, prekvapil ťa pomerne vysoký počet views?

Tak, mám sa fajn. Nero ma neprekvapil vôbec, nerobil som ho so zámerom, aby bol úspešný. Chcel som len ľudom povedať pravdu, o nič iné mi nešlo. Počet pozretí je dosť dobrý, ale opakujem, nerobil som tento track preto, aby som mal views. Robil som ho pre ľudí. Bavím sa hudbou, takže keď tvorím, nerozmýšľam nad tým, koľko to bude mať pozretí, a podobne.

Čomu momentálne venuješ najviac času?

Hudbe.

Na chvíľu si poďme pospomínať na leto. Ako hodnotíš festivalovú sezónu? Kde sa ti páčilo najviac?

Najlepšie? Asi na Hip Hop Žije v Bratislave, ale výborne bolo aj na východe. Neviem si vybrať. Určite bolo dobre všade, kde som bol.

Teraz sa vráťme ešte viac do minulosti. Kedy si sa rozhodol, že začneš rapovať? Kto ti najviac pomohol pri tvojom vzostupe?

Rapu sa venujem normálne asi od roku 2008-2009. Myslím tak, intenzívne. Počúval som ho od mojich desiatich rokov. A pomoc ? Nikto mi nepomohol! Všetko som si vydobyl sám, lebo keď som chcel rapovať, tak ma radšej zosmiešňovali, namiesto toho, aby mi pomohli. To, čo sa deje teraz, je len výsledkom toho, že som do rapu dal všetky moje myšlienky, čas a energiu.

Kde hľadáš inšpiráciu k tvojim textom? Kde najčastejšie a najradšej píšeš?

Inšpirácia je život, to je všetko. Najradšej píšem doma, v kľude.

Všimli sme si, že občas aj produkuješ tracky. Môžme v budúcnosti od teba čakať viac produkcie, alebo to ostane v tejto občasnej rovine?

Áno, to je pravda. Väčšinou si tracky produkujem sám, ale upozorňujem, že produkovanie pre iných interpretov nie je to, čo chcem robiť. Samozrejme, pár ľudom som dal svoj beat, ktorý mi ležal v počítači, ale neplánujem sa tým živiť. Som raper, nie beatmaker, a to stále platí, avšak väčšinu svojho albumu odprodukujem sám.

Samozrejme príde aj otázka, na ktorú zrejme odpoveď poznáme. Ako sa ti spolupracuje s Rytmusom? Kedy si sa s ním stretol prvý krát, ako sa vyvíjal váš vzťah a ako ste sa napríklad dostali k tomu, že budeš vystupovať na Hip Hop Žije pred Kontrafaktom?

S Paťom veľmi dobre. Prvý krát som sa s ním stretol v lete 2015, keď mal koncert v Galante. Ja som stál v publiku, no a keď ma Rytmus zbadal, začal vykrikovať do majku niečo v zmysle: „Pozóóór, P.A.T., a.k.a. Pouličný Autor Tónov!“. Veľký pán, haha. Po čase sme si začali písať na Instagrame, vymenili sme si čísla, až to prišlo do toho bodu, že sme sa začali stretávať, a baviť sa otvorenejšie. To, že som pred nimi vystupoval bolo len tak, nebolo to extra vybavovanie, alebo niečo také. Skrátka mi povedal, poď so mnou, a ja že idem, haha. Dnes ho vôbec nevnímam ako Rytmusa, ale ako kamaráta Paťa. Ujebávame sa, bavíme sa otvorene, a v súčasnosti to je môj vydavateľ. Určite si to veľmi cením, a som rád, že som práve u Paťa. Myslím, že tu patrím, a žiadne iné vydavateľstvo by mi nedalo to, čo ja potrebujem.

000

Ku Spirit Music a Osťovi sa veľmi vracať nechceme, ale predsa len jedna otázočka. Vyjadril si sa, že ich rešpektuješ, vieš si predstaviť napríklad nejakú budúcu spoluprácu?

Trackom Nero je to pre mňa zabudnutá vec. Tie umelé kauzy, čo si vytvorili ľudia. Ja mám piči každého. Idem si robiť single, klipy a hlavne album pod Pozor Records, idem si pre svoj sen. To znamená, že nemám čas sa zaoberať tým, kto čo povedal. A spolupráca? Nikdy nevieš. Ja som chalanov nedissoval. Ani som nikdy nechcel, médiá a ľudia si to poplietli, takže čo prinesie budúcnosť nemôžeš vedieť.

Plánuješ sólový album, prezradíš niečo o ňom?

No áno, plánujem. Zatiaľ ho plánujem na budúci rok. Teraz som si ho začal robiť v hlave, takže nič konkrétne sa nedozviete. Zaručiť môžem len kvalitu a štýl.

Je v pláne aj nejaký spoločný album s MPP?

Tento rok vyjde, voľne stahovateľný na nete.

Prezradíš nejakú chystanú spoluprácu, alebo nejaké meno, ktoré sa objaví na tvojom debutovom albume?

No ja by som neprezrádzal. Nechajte sa prekvapiť!

Práve si sa vrátil z Poľska, čo si tam robil?

Poviem len toľko, že som bol natáčať klip.

Tvoj život určite prešiel istými zmenami. Ktoré zmeny pre teba v tvojom živote znamenajú najviac ?

Myslím to, že som sa dokázal zmeniť ja sám. Nemám žiadny nový život, som ten istý, ako aj pred tým. Stále sa stretávam s tými istými ľuďmi, stále chodím na tie isté miesta. Zmenilo sa jedine to, že ma ľudia spoznávajú, a chcú sa napríklad odfotiť, haha.

Ako každý človek si mal určite veľa snov, aký svoj veľký sen si si už stihol splniť?

Jeden veľký som si už splnil. Bolo to vtedy, keď som stál na pódiu s Kontrafaktom, po boku Rytmusa. Druhý som si bol splniť v Poľsku. Čoskoro vyjde klip, ktorý sme tam boli točiť, a myslím, že môj sen som si splnil. To nedokáže každý, pozor na to!

Tvoj najlepší kamarát z rapovej scény?

Ja ich poznám všetkých, ale najviac sa logicky bavím s Rytmusom. Alebo ešte s Kalim a Momom. Proste vieš ako to je, tiež sú ľudia, ktorí ti sadnú, a bavíš sa s nimi viac, a sú takí, ktorí ti sadnú menej, presne ako v živote.

Počúvaš sám seba napríklad v aute alebo doma?

Počúvam. Musíš vychytať chyby a tak.

Tvoj najobľúbenejší zahraničný interpret?

Fuuuu, je toho naozaj veľa.

Na záver ešte môžeš niečo odkázať svojim fanúšikom, a čitateľom portálu www.generaciarapu.sk.

Odkazujem iba toľko, ďakujem, že ma podporujú. Stále keď niečo robím, robím to preto, aby mali moji fanúšikovia čo počúvať a pozerať. Čakajte môj album a čoskoro aj nové video. Je to featuring, ale neprezradím s kým. Držte sa!

Ďakujeme za tvoj čas, a prajeme veľa ďalších úspechov!

Odporúčame