Oscarová sezóna sa posúva: Kedy uvidíme udeľovanie zlatých sošiek a čo všetko sa oproti minulým rokom zmení?

Oscar

Oscarová sezóna sa posúva (Zdroj: oscars.go.com)

#Informácia, že koronavírus pokazil plány mnohým filmárom, nie je nová. Filmy sa z logických dôvodov nedostali do kín a teda nemôžu zabojovať o cenné sošky. Z tohtoročnej sezóny vypadla napríklad nová Bondovka, pokračovanie Top Gunu, sci-fi Duna či French Dispatch.


Veľké zmeny na Oscaroch: Aké sú nové pravidlá a uvidíme vôbec najbližšie odovzdávanie?


Všetky tieto spomenuté filmy by sa jednoznačne uchádzali o nominácie, kvôli odkladu sa tak ale neudeje. Dôležité je spomenúť aj fakt, že tento rok na registráciu stačí celosvetové uvedenie filmu na VOD, teda na internetové vypožičanie. Oscary, a všeobecne ocenenia ako také, dostali taktiež odklady. Akadémia už sama hovorí o tom, že neplánujú udelenia zrušiť, ako však v tomto čase odovzdávanie prebehne?

Odovzdávanie Oscarov
Cien sa dočkáme, no musíme rátať so zmenami (Zdroj: oscars.go.com)

The Oscars

93. ročník Cien Akadémie, ktorý mnohí poznáme jednoducho ako Oscary, sa mal pôvodne konať 28. februára 2021. Akadémia však musela na krízu zareagovať a aktuálne sa hovorí o tom, že galavečer prebehne 25. apríla tradične v Los Angeles, pričom samotní usporiadatelia sľubujú, že dátum sa už nezmení.


Aj Slovensko kedysi získalo legendárneho Oscara: Soška sa stratila, nádherný film ostal


Pôvodný deadline, do kedy sa filmy môžu zapísať na prípadné nominácie, sa z konca tohto roka posúva až na 28. február, takže ak by sa teoreticky nový King’s Men dostali do kín na Valentína, stihli by aj zápis. Samotné vyhlásenie nominácii je naplánované na 15. marca 2021.

The Golden Globes

Začiatkom decembra sa zvyčajne oscarová sezóna začína, a to konkrétne vyhlásením nominácii na Zlaté Glóbusy. Nominácie sú rozdelené na filmovú a seriálovú časť. Pôvodný januárový termín usporiadateľom však nevyjde a priamy prenos je teda posunutý až na 28. február 2021, teda Glóbusy uvidíme miesto pôvodných Oscarov.

Posunuté bolo aj vyhlásenie nominácii, konkrétnes na 3. február 2021. Ako každý rok, aj budúci uvidíme ceremóniu naživo z hotelu Beverly Hilton v Los Angeles a uvádzať ho bude už po štvrtý raz populárna televízna dvojica Tina Fey a Amy Poehler.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Golden Globes (@goldenglobes)

BAFTA (British Academy of Film and Television Arts)

V Európe je veľmi populárne aj udeľovanie britských filmových cien BAFTA. Aj európsky usporiadatelia však museli dátum svojich ocenení posunúť, konkrétne o dva mesiace na 11. apríl 2021. Zvykom však ostalo, že ocenenia BAFTA uvidíme dva týždne pre odovzdávaním Oscarov.


ROZHOVOR Slovenský držiteľ Oscara Vladimír Valovič: Počítačoví herci sú dnes vo filmoch častejšie, ako si ľudia myslia


Vyhlásenie nominácii zatiaľ ešte nedostalo presný dátum, očakávať ho však môžeme dva týždne pred vyhlásením tých oscarových, teda začiatkom marca. Vybratý nebol ešte ani moderátor ceremónie. Minuloročný Graham Norton je síce najhorúcejším kandidátom, po prenose sa však naňho zvalila lavína kritiky.

Cena BAFTA
Budúci rok sa posúva aj odovzdávanie cien BAFTA (Zdroj: bafta.org)

Dôležité ostáva, že rok 2022 zatiaľ nie je nijako posunutý a preto dúfame, že rok 2021 bude pre filmový svet oveľa lepší.

Zdroj: hashtag.sk, Variety, oscars.go.com, goldenglobes.com, bafta.org
Odporúčame