Veľké zmeny na Oscaroch: Aké sú nové pravidlá a uvidíme vôbec najbližšie odovzdávanie?

Odovzdávanie Oscarov (zdroj: oscars.go.com)

#Pandémia koronavírusu značne zasiahla aj filmový svet. Aj keď kiná na Slovensku sú už otvorené a život sa vracia do normálu, v Amerike to tak ružové nie je. Mnohé filmové spoločnosti museli svoje snímky presunúť na streamovacie platformy. To ale znamenalo, že sa vzdávajú účasti na Oscaroch, nakoľko tam je potrebný štart filmu v kinách.

Odovzdávanie Oscarov (zdroj: oscars.go.com)

Ktoré filmy budú nominované?

Akademici však mysleli na všetko. Po novom sa do zoznamu nominovaných môžu dostať aj filmy, ktoré nepremiérovali v kinách, teda napríklad aj populárny Extraction alebo Trolovia 2, ktorí kino premiéru už nestihli. Z tejto zmeny sa určite teší Netflix a Apple TV+, u ktorých sa väčšina filmov do kín nedostane.

Ďalším novým pravidlom bude zrušenie jednej kategórie a to konkrétne mix zvuku. Akademici spoja dve zvukové kategórie (mix a strih zvuku) a na najbližšom odovzdávaní tak uvidíme len 23 kategórii.

Odovzdávanie Oscarov (zdroj: oscars.go.com)

Akadémia zatiaľ o odklade mlčí

O odklade alebo dokonca o úplnom zrušení tohtoročného galavečeru sa Akadémia ešte nevyjadrila. Mnohé zdroje tvrdia, že odklad alebo zrušenie je pravdepodobné, pre Akadémiu je ale príliš skoro vyvodzovať unáhlené závery.

Pravidlá sa prispôsobili aktuálnej svetovej situácii. To, či ich aj uvidíme v praxi, je nateraz otázne. Ak sa však nič nezmení, najbližšie Oscary uvidíme 28. februára 2021.

Zdroj: Variety, oscars.go.com
Odporúčame