Ako ochrániť auto pred hrdzavením? Vďaka týmto tipom bude aj po rokoch vyzerať ako nové!

hrdzavenie auta

Hrdzavé časti rýchlo odhalíš pri pravidelnej kontrole auta (Zdroj: GettyImages)

#Autá sú z veľkej časti tvorené oceľovými dielmi, ktoré sú prirodzene náchylné na hrdzavenie. Nie je preto žiadnym prekvapením, že už po niekoľkých rokoch sa na niektorých miestach podvozka či karosérie tvojho štvorkolesového miláčika začína objavovať povrchová korózia. Čo môžeš spraviť pre to, aby si zabránil jej rýchlemu rozširovaniu?

Pozor na to, kde parkuješ

Na rýchlosť hrdzavenia vplýva najmä vlhkosť. Ak sa tvoje auto často nachádza vo vlhkom prostredí, kovové diely začnú oveľa skôr korodovať. Dávaj si preto veľký pozor na to, kde parkuješ. Problémom môže byť uzatvorená garáž bez vetrania. Pokiaľ do nej zaparkuješ mokré vozidlo, vzduch sa rýchlo nasýti vodnými parami a vzniknú perfektné podmienky na hrdzavenie.

Zhrdzavené auto, Vrak
Na rýchlosť hrdzavenia vplýva najmä vlhkosť (Zdroj: Pixabay.com/Tama66)

Praktický tip: Ak parkuješ auto v uzatvorenej garáži, pravidelne ju vetraj a dávaj si pozor na to, aby do nej neprenikala voda.

Vyhýbaj sa státiu na tráve

Parkovanie na tráve, hlavne mokrej, urýchľuje hrdzavenie podvozkových dielov. Spôsobené je to opäť vlhkosťou – v blízkosti trávnika je prirodzene vlhkejší vzduch, ktorý priamo pôsobí na podvozok tvojho auta. Ten následne začína rýchlejšie korodovať. Snaž sa preto parkovať na spevnených podkladoch, asfalte či betóne.

Posypová soľ urýchľuje hrdzavenie

Významný vplyv na hrdzavenie majú jazdy po zimných cestách, ktoré sú posypané cestárskou soľou. Tá totiž urýchľuje chemické procesy korózie. Pre auto je najlepšie, keď počas zimy stojí v suchej garáži a vôbec nejazdí. Avšak, takýto luxus môže svojmu tátošovi dopriať len málokto.

Automobil
Významný vplyv na hrdzavenie majú jazdy po zimných cestách posypaných cestárskou soľou (Zdroj: Pixabay.com/StockSnap)

Keď už jazdíš po zimných posolených cestách, dbaj na pravidelné umývanie auta. Keď teplota vystúpi nad nulu, choď do najbližšej umyvárky a poriadne opláchni nielen karosériu, ale aj podvozok. Odstrániš tak soľné povlaky, pod ktorými by sa začala rýchlo vytvárať hrdza. Po umývaní je na lak dobré naniesť ochranný vosk.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tejto dobe dominuje digitálny svet: Aké najzaujímavejšie knihy si o ňom môžeš prečítať?

Ako znížiť náchylnosť auta na hrdzavenie?

Jedným zo spôsobov, ako ochrániť karosériu auta pred hrdzavením, sú špeciálne ochranné fólie. Tie môžu byť priehľadné alebo farebné. Lak bude vďaka nim v bezpečí pred odlietavajúcimi kamienkami, takže nehrozí, že dôjde k narušeniu protikoróznej vrstvy a následnému hrdzaveniu. Fólia taktiež chráni karosériu pred pôsobením soli a iných chemikálií.

Naša rada: Lepenie ochranných fólií zabezpečujú špecializované firmy. Fóliu si nemusíš nechať nalepiť na celú karosériu. Môžeš si ju dať len na najkritickejšie časti, napríklad kapotu a dvere.

Ochranný nástrek podvozka

Na zakonzervovanie významných podvozkových a nosných častí auta sa používajú ochranné nástreky, ktoré zabezpečujú ochranu pred hrdzavením. Tie je dobré naniesť hneď po kúpe nového vozidla. Protikorózna ochrana od výrobcu je totiž často nedostatočná. Následne budeš mať niekoľko rokov istotu, že najdôležitejšie kovové diely podvozka a nosné časti karosérie nebudú vystavené korózii.

S opravou hrdze dlho nečakaj

Keď sa na karosérii tvojho auta začnú ukazovať hrdzavé miesta, čo najskôr si ich nechaj profesionálne opraviť. Korózia sa totiž rýchlo šíri. Ak ju podceníš, dôjde k úplnému prehrdzaveniu dielov a následná výmena bude zbytočne drahá. Nehovoriac o tom, že hrdzavé časti významne zhoršujú bezpečnosť auta, keďže pri nehode sa nemusia správať tak, ako to navrhol výrobca.

Hrdza, Hrdzavenie
Hrdzavé miesta na karosérii si pýtajú okamžitú opravu (Zdroj: Pixabay.com/Reginal)

To isté platí aj o podvozkových a nosných častiach. Pri nich je včasná oprava alebo výmena mimoriadne dôležitá. Ak sa totiž niektorý diel kvôli prehrdzaveniu zlomí, môže spôsobiť vážnu nehodu. Raz za rok si preto nechaj svoje auto skontrolovať skúseným mechanikom, ktorý vyhodnotí, či je povrchová hrdza na podvozku ešte v norme, alebo je potrebné niektoré súčasti vymeniť.

Už si riešil hrdzavé diely na aute?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame