Domov » Všetky » Lifestyle » Šport » Niekto sedí doma, niekto láme rekordy: Tento 105-ročný deduško so športom nekončí

Niekto sedí doma, niekto láme rekordy: Tento 105-ročný deduško so športom nekončí

Niekto sedí doma, niekto láme rekordy: Tento 105-ročný deduško so športom nekončí

Zdroj: Youtube

#Niekto by si v tak úctyhodnom veku mohol povedať, že je šťastie, že je ešte nažive. Iní, by sedeli doma a užívali si odpočinok. 105-ročný Robert Marchand z Francúzska bicykluje. A vo velodróme v jeho rodnej krajine pred niekoľkými dňami vytvoril nový rekord v kategórii 105+ v počte kilometrov, ktoré stihol najazdiť za jednu hodinu. Hodnota nového rekordu je 26.927 km, čo je takmer polovica aktuálneho rekordu v elitnej kategórii.

Pred takmer sto rokmi mu jeho tréner povedal, že na bicykli nikdy nič nedokáže. No mýlil sa, pretože Marchand rozhodne nepatrí k tým, čo by sa chystali so športom v dôchodkovom veku končiť. Odkedy bývalý požiarnik, drevorubač a kamionista nepracuje, intenzívne športuje, jazdí na bicykli a cvičí, čím sa udržiava v kondícii. Má za sebou niekoľko jázd, ako napríklad z Paríža do Moskvy, ktorú zvládol ako 80-ročný. Rád si dáva rôzne športové ciele a preto je pravdepodobné, že sme o ňom nepočuli posledný raz.

Princíp hodinového rekordu je jednoduchý, realizácia však nie. Ide o jazdu vo velodróme, ktorá trvá presne šesťdesiat minút a počíta sa najazdená vzdialenosť. Rekord v hodinovej jazde je fanúšikom cyklistiky dobre známy, aktuálnym držiteľom v elitnej kategórii je niekdajší víťaz Tour de France Bradley Wiggins (54,526 km), v minulosti ho pokorili legendy ako Eddy Merckx alebo Moreno Moser.

Autor: #Filip