Nie je ti ľahostajná súčasna situácia v našej krajine? Aj ty môžeš byť súčasťou zmeny

Zdroj: Unsplash/Ryunosuke Kikuno

#sobernovember je takou dlhoročnou záhadou. Nikto netuší, ako sa tu vlastne vzal, no veľa ľudí si ho obľúbilo. Očividne však nie na Slovensku, a tak je vytriezvenie do našej sivej reality čím ďalej, tým bolestivejšie.

Dychberúca scéna z potravín

Ráno si nestihnem zaliať ovsené vločky, a tak sa popri náhlení do práce stavím v malých potravinách. Na pohyblivom páse sa týči veľká fľaša vodky, ktorá patrí útlej postaršej pani za mnou, moja slivková taštička a pred ňou klobásový trojuholník s dvoma plastovými poldecákmi slivovice pána v montérkach predo mnou. Mojou poslednou nádejou je muž v strednom veku, v košeli a kabáte, na čele nášho pohyblivého pásu s plnenou debrecínskou bagetou. Úpenlivo ho sledujem a dúfam, že ma cudzinec nesklame. Keď príde na rad, vypýta si od predavačky cigarety, osmutniem, a keď mu ich podá, vypýta si ešte fľašu drahšej vodky, to už som zúfalá. Scéna z obchodu ma máta už pár týždňov, naozaj sme na tom až tak zle?

Alkohol a nenávisť. Tým štartujeme tentoročný #sobernovember. Najprv sa stala tragédia na Zochovej, ktorá nám vlastne ani neprišla tak tragická, veď alkohol je u nás v poriadku, veď si len trochu dal no. Ako spoločnosť ospravedlňujeme neospravedlniteľné a aj takúto tragédiu sme schopní prejsť bez väčšej spoločenskej sebareflexie.

Potom prišiel 12. Okóber, ktorý sa nám zapísal do dejín ako prvý teroristický útok spáchaný mladým chlapcom z čírej ignorantskej nenávisti. Ak sme si doteraz nepovedali že to nie sú len ojedinelé činy a pochyných jednotlivcov, tak teraz už naozaj prišiel ten čas. Pasívne pritakávanie extrémistickému rodinnému príslušníkovi, odvrátený pohľad v mhd pri ataku na niekoho nevinného. Naše činy majú svoje následky a aj voľba nezasiahnuť je určitým zásahom.

Ako teda zasiahnuť? Rysuje sa veľká šanca na malý nápad s veľkým dosahom. Ak si odhodlaný si zašpiniť ruky pre dobrú vec, tak aj pre teba je prvý inkluzívny ideathon Ty&Teraz pre LGBTQ+ tou správnou voľbou. Ide o hackathon, ale v humanitnom šate, a.k.a. ideathon, kde sa môžeš ty ako jednotlivec, či spolu s tímom stať súčasťou zmeny. Pretože stojí to za to, nemlčať a stáť za dôstojným životom pre nás všetkých.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: TS/Night of chances
Odporúčame