Fotografka Monika mala plné zuby vypočítavých klientov: Založila úprimný profil, ľudia si ho okamžite zamilovali!

Monika Simonová Nešlo by to levnějc

Monika Simonová sa rozhodla založiť profil Nešlo by to levnejc (Zdroj: Lucie Vysloužilová)

#Monika Simonová je viac než len fotografka, ktorá ide s davom. Pred časom si začala všímať do očí bijúce problémy, s ktorými sa tento priemysel potýka. Fotografi často nedostanú za odvedenú prácu adekvátnu čiastku a o peniaze za vykonanú prácu sa musia neraz „pobiť“ so svojimi zákazníkmi. Tí neváhajú tvrdiť, že fotografovanie vlastne ani nie je práca a radosť zo skvelých fotografií strieda zármutok.

Monika vytvorila instagramový profil, na ktorom sa ľudia o svoje smutno-smiešne zážitky delia. Navzájom si odovzdávajú skúsenosti, pomáhajú si pri riešení rôznych problémov a hlavne dávajú najavo, ako sa popasovať s nevďačnými ľuďmi, ktorých je napočudovanie viac než dosť.

Momentky a atmosféra

Sama Monika si svoje fotografické začiatky dobre nepamätá. „Rada by som mala nejaký super príbeh ako majú všetci. Napríklad, že som začala fotiť na dedov foťák, alebo bol môj otec tiež fotograf. Ale začala som jednoducho na dovolenke s kamoškou, kde sme si chceli spraviť cool fotky na Facebook a mňa to fotenie prosto nejako chytilo,“ spomína Monika. Nasledovalo fotenie kvetiniek a včeličiek, neustála práca na sebe a od maturity sa tomuto odvetviu dvadsaťtriročná Češka venuje naplno.

Najlepšie sa Monike fotí na festivaloch a koncertoch, kde prevláda skvelá atmosféra a tým pádom je fotenie pohodlnejšie. „Vtedy mám úplne voľnú ruku a jediné, čo musím, je zachytiť kapelu. Zároveň si užívam, že ľudia v publiku nepózujú a ja proste len prechádzam okolo a zachytávam momenty. Smiech, pohladenie, pusinky, dotyky. Je to jednoducho niečo iné a veľmi ma to baví,“ vysvetľuje Monika.

Okrem festivalov sú pre Moniku srdcovkou aj fotografie z akcií ako sú plesy a výstavy. „Občas je ale fajn utiecť mimo hluku a vtedy si najradšej cvakám, ako to ja nazývam, niečo ako fashion,“ dodáva Monika.


Fotila Rytmusa aj krásne missky: Známa fotografka Nina Skalíková nám prezradila profi tipy z prvej ruky


Maličkosti to robia krajším

Vďaka foteniu sa dá vnímať mnoho emócií a aj keď to niekedy tak nevyzerá, fotografi vnímajú bežné veci intenzívnejšie ako ostatní. „Nie sú to fotenia, ktoré mi najviac zostávajú v pamäti, ale skôr momenty. Momenty z tých rôznych festivalov a akcií, kde proste prechádzam pomedzi ľudí a vidím, že ešte máme nádej. A že láska naozaj existuje,“ hovorí Monika.

Hneď sa púšťa aj do opisu momentov, ktoré v nej tieto pocity vyvolali. „Na akciách vidím malé dievčatko, ktoré sedí otcovi na pleciach a pri tom hladí mamu po hlave, vidím chlapca, ktorý to roztáča s babičkou a smeje sa na všetky strany. Vidím, že vzadu sa objíma pár, niečo si šepkajú a chichocú sa ako pubertiaci, alebo sledujem, ako sa babička s dedkom držia za ruku a hladia sa po tvári,“ vymenúva Monika, podľa ktorej tieto maličkosti posúvajú nielen samotné fotenie, ale aj zážitok na novú úroveň.

Nešlo by to lacnejšie?

Okrem krásnych momentov je však fotenie aj o tom, že sa veľa fotografov bojí popýtať si za svoje dielo adekvátnu čiastku. Monika tento problém sprvu začala pozorovať sama na sebe. „Jednoducho sa stále hanbím pýtať si tie peniaze a tiež som na seba celkom prísna, takže som dlho fotila kamarátky a známych zadarmo. Jednoducho som si vravela, že to ešte nie je také dobré,“ vysvetľuje Monika.

Teraz podľa vlastných slov bojuje s tým, že jej tvorba je celkom dobrá, ale kladie si otázku, či sa môže priblížiť priemeru a stáť si za tým. Aj to bol jeden z faktorov, kvôli ktorému založila instagramový profil Nešlo by to levnejc, v rámci ktorého zdieľa rôzne skúsenosti fotografov, ktoré nie sú dvakrát príjemné.

„Inšpirovala som sa podobnými stránkami o tetovanínechtoch. Niečo z umeleckej a foto scény proste chýbalo. Ja sama mám veľmi veľa takých konverzácií, ale pri väčšine už neviem, kto to písal, a tak správy nemôžem dohľadať,“ vysvetľuje Monika. Stránka na instagrame s tisíckami sledovateľov uverejňuje reakcie ľudí na cenníky za fotografické služby, ktoré ťa pobavia, ale zaručene aj nahnevajú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nešlo by to levnějc?🤑 (@neslobytolevnejc),

Ako sama Monika napísala do popisu profilu, ľudia niekedy to fotenie jednoducho ani nechcú a bohužiaľ si to uvedomia až po začiatku komunikácie s fotografom. Niekedy si dokonca myslia, že je úplne v poriadku pýtať si služby zadarmo. „Aj mne samej profil pomohol, pretože ma to motivuje, aby som nebrala zákazky pod cenu a aby som aspoň o kúsok zvýšila ceny. Nemôžeš predsa vodu kázať a víno piť.“ V poslednej dobe sa na instagrame Nešlo by to levnejc objavujú aj vážnejšie témy, z čoho má mladá fotografka úprimnú radosť.

Happy end nečakaj

Na instagramovú stránku sa ľudia obracajú úplne so všetkým. „Píšu ohľadom rady, alebo pomoci s riešením nejakého prípradu. Vždy si pripadám dôležito, keď chce niekto vedieť môj názor,“ smeje sa Monika. Napriek tomu je podľa mladej fotografky veľmi milé, že množstvo sledujúcich Nešlo by to levnejc tvorí dobré jadro. „Je to komunita, taká, Nešlo by to levnejc rodinka. Potom, keď potrebujem radu ja, viem, že ju od ostatných tiež dostanem,“ vysvetľuje Monika.


Slovenský fotograf vymyslel originálny nápad, ktorý búra všetky hranice: Inšpiroval ma koronavírus, projekt má veľký úspech!


Happyendy v prípade zverejnených konverzácii na jej instagrame nečakaj. Tieto zákazky nedopadli dobre a práve preto na Nešlo by to levnejc sú. „Väčšine sa dá predchádzať učitými krokmi, ale občas je to naozaj náročné. Sama napríklad zabudnem občas odoslať cenník, alebo odpíšem až o deň a z toho následne môžu (ale nemusia) byť tie nepríjemnejšie konverzácie.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nešlo by to levnějc?🤑 (@neslobytolevnejc),

Prípad nespokojná nevesta

Jeden z najhorších prípadov, o ktorých sa Monika vďaka Nešlo by to levnejc dozvedela, bol s amatérskou fotografkou a nevestou. „Trochu vás do toho zasvätím. Nevesta chcela ušetriť, a tak sa obrátila na kamarátku, ktorá „tiež trochu fotí,“ so žiadosťou o nafotenie svadobného dňa,“ začína rozprávanie Monika s tým, že mnoho amatérskych fotografov sa nechá nahovoriť na to, že takéto fotenie bude pre nich skúsenosť a nemusí to byť perfektné. „Slečna im teda prisľúbila fotenie, vypýtala si supernízku čiastku (v prepočte asi 70 eur), všetko nafotila a odoslala. Potom to prišlo. Nevesta bola nespokojná, pretože niektoré fotky boli rozmazané a odmietala zaplatiť. Viac si môžete prečítať v príspevku,“ rozpráva Monika.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nešlo by to levnějc?🤑 (@neslobytolevnejc),

Podobné situácie ako sú tie vykreslené v príspevkoch, však už dnes Monika nezažíva. Základným vzorcom je podľa fotografky to, že čím nižšiu cenu si nastavíte, tým horší klienti k vám budú prichádzať. „Občas sa mi stane, že niekto napríklad zverejní náhľad, alebo mi na fotku pridá filter, ale vlastne ma to vôbec nehnevá. Pokiaľ mám od klienta zaplatené a nie je to totálna katastrofa, je mi to pomerne jedno,“ vysvetľuje Monika.

Okrem správneho nasadenia cien sa podľa Moniky môžeš vyhnúť nepríjemnej konfrontácii s klientom, aj keď budeš profesionálny a nebudeš reagovať s emóciami. „Kľúčom k riešeniu takýchto vecí býva kompromis a komunikácia. Najlepšie je hneď na začiatku uviesť všetko tak, ako to bude. Ideálne do detailov a nič nevynechať, aby sa klient nemal proti čomu ohradiť.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nešlo by to levnějc?🤑 (@neslobytolevnejc),

Klienti vedia aj prekvapiť

Klienti však vedia aj veľmi príjemne prekvapiť a aby sme im nekrivdili, oproti neprajníkom je ich väčšina. Práve vďaka týmto ľuďom sú fotografi často šťastní, pretože dostanú pochvalu a uznanie, ktoré si zaslúžia. „Ja mám takých ľudí veľmi veľa! Najčastejšie sú to rodinky s deťmi a moji stáli klienti. To je predsa úplne najväčšia pochvala, keď sa k vám niekto vracia. Potom sú to, samozrejme, nevesty. Aj keď sú svadobné dni väčšinou plné stresu, tie momenty, kedy dostanú fotky, a sú z nich nadšení, pocity stresu vymažú a je úžasné sledovať to.“


Talentovaný fotograf prešiel od rýchlych áut ku krásnym ženám: Modelky sú často odvážnejšie, než sa zdá


Mladým fotografom by dala zakladateľka Nešlo by to levnejc niekoľko rád, ktorých by sa mali držať. „Fotiť, fotiť, fotiť. Skúsenosti sú totiž najviac a tie získate len praxou. Okrem toho by som radila odviazať sa, nebáť sa. Robte šialené a divné veci, používajte iné farby ako ostatní, nesnažte sa zapadnúť. Robte divné orezy a nemažte hned rozmazanú fotku. Rozmazaná neznamená zlá. A hlavne veľa skúšajte,“ prihovára sa priamo začiatočníkom úspešná Monika.

Ciele do budúcna

Monika Simonová má ešte veľa cieľov a nesplnených fotografických snov, ktoré sa chystá splniť si. „Fotenie je jediný obor, v ktorom si zvládam dávať také malé, splniteľné ciele. Pár som ich už dosiahla a pár ma ich ešte čaká. V najbližšej dobe je mojím cieľom presvedčiť maturantov, že tablo nie je zbytočná blbosť, pretože sa u nás tablá za posledný rok či dva úplne stratili a nie je o nich záujem. Ďalším cieľom je prechod na iný foťák a s ním spojený príval novej motivácie,“ vymenúva Monika.

Medzi sny známej fotografky patrí napríklad fotiť väčšie festivaly. Aj keď to podľa jej slov (zatiaľ) nemusí byť Colours of Ostrava, alebo Hradycz, stačia jej menšie kroky. „Ďalej chcem zažiť veľký koncet v O2 aréne, časom možno aj so zahraničnými hosťami,“ prezrádza.

Okrem toho je pre fotografku snom nadviazať spoluprácu s webom alebo magazínom o hudbe, aby koncertov, ktoré absolvuje, ešte pribudlo. „Z opačnej strany sú to nejaké väčšie prehliadky, kde by som chcela fotiť backstage a možno časom aj Mercedes Benz Prague Fashion Week. Mojím snom sú aj fashion editoriály v časopisoch a podobne, ale uvidíme, kam ma vietor zanesie.“

My jej na fotografickej ceste budeme držať prsty a veríme, že úspešných a príjemných fotení bude len pribúdať. Nielen tvorkyni stránky Nešlo by to levnejc, ale aj ostatným fotografom.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame