Slovenský fotograf vymyslel originálny nápad, ktorý búra všetky hranice: Inšpiroval ma koronavírus, projekt má veľký úspech!

Takto to vyzerá pri koronafotení (Foto: Instagram padre_lubomir)

#Fotografovanie je umenie. To svojou prácou potvrdzuje aj fotograf Ľubomír Pidaný, ktorý v čase koronakrízy prišiel s absolútne unikátnym projektom. Modelky fotí vďaka FaceTime a má úspech. Ľubo sa mimo tohto projektu venuje najmä foteniu fitness a fashion, a taktiež pracuje pre RTVS ako grafik, strihač a fotograf, a pripravuje obsah pre nové médiá.

Fotograf Ľubomír Pidaný
Fotograf Ľubo vymyslel zaujímavé karanténne fotenie (Zdroj: Ľubomír Pidaný)

Neprijali ho na vysokú školu

Ľubov prvý kontakt s fotením prišiel už v časoch kompaktných fotoaparátov, keď ako tínedžer zachytával rôzne rodinné akcie a stretnutia s priateľmi. „Môj prvý poloprofesionálny fotoaparát bol Nikon D5100. Kúpil mi ho otec, keď som sa hlásil na VŠMU do Bratislavy,“ spomína Ľubomír, ktorý sa však na túto školu nedostal, no vďaka skúsenosti s fototechnikou na vyššej úrovni pochopil, že práve fotenie je to, čo ho baví.

„Každý sa podľa mňa najprv vo fotení hľadá, aj ja som si prešiel mnohými štýlmi. Fotil som jedlo, skúsil som fotiť koncerty, hviezdy na nočnej oblohe, ale pochopil som, že najviac ma baví módna a fitness fotografia,“ hovorí Ľubo Pidaný. Aj napriek tomu, že už roky fotí fitness fotografie a tvoria jeho primárne zameranie, stále sa venuje aj iným formám. Vo všetkých smeroch však na sebe pracuje a aj fitness fotografiu sa snaží zlepšovať, viac ju prepájať s modelingom, rôznymi zaujímavými pózami a módou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Pidaný ✪ (@padre_lubomir),

Pozná mnohé známe fitnessky

Na všetkých svojich fotografiách v maximálnej miere dbá na kompozíciu. „To, ako ďaleko alebo blízko je predmet, je veľmi dôležité. Aj keď kompozíciu rád porušujem, rád sa jej aj držím. Pre mňa je najdôležitejším prvkom práve kompozícia a svetlo,“ opisuje Ľubo.

Najviac ho počas svojej fotografickej kariéry bavili viacdňové fotenia, kedy je maximálne sústredený na svoju prácu. „To boli napríklad fotenia pre značku Nebbia. Mám rád, keď niekde odcestujem a viem, že sa niekoľko dní nebudem sústrediť na nič iné, iba na fotenie. Je to vlastne taká malá dovolenka, aj keď je to pracovná záležitosť,“ opisuje Ľubo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Pidaný ✪ (@padre_lubomir),

Vďaka svojmu zameraniu sa stretol už s veľkým množstvom fitnessiek, ktoré na sociálne siete pridávajú veľa fotiek a často sa fotia. To sa často odrazí aj na priebehu fotenia. „Nie je rozdiel v tom, či dievča cvičí alebo nie. Rozdiel je v tom, či sa často fotí alebo nie. S dievčatami, ktoré nie sú na objektív zvyknuté, je často ťažšia práca, pretože im musím vysvetliť, ako sa majú postaviť a kedy budú vyzerať prirodzene,“ vysvetľuje mladý fotograf.

Aj napriek tomu však fotenie s pretekárkami vo fitness má svoje mínusy. „Nemám rád, keď dievčatá pózujú na fotení rovnako ako na súťažiach vo fitness. Tie pózy sú vždy rovnaké a ja mám potom pocit, že fotím tú istú osobu,“ delí sa o tieto zážitky Ľubo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Pidaný ✪ (@padre_lubomir),

Retuš v žiadnom prípade

Ani postprodukcia mu nerobí problém, nakoľko pri úprave fotografií relaxuje. „Zo všetkej tej práce, ktorú robím, si najviac užívam práve úpravu fotiek. Aj keď nie retuš, to nemá rád asi žiaden fotograf,“ hovorí s úsmevom. Práve hranie sa s farbami, hľadanie toho správneho filtru a skrytého potenciálu je pre šikovného fotografa relaxom.

„Nad fotkami dokážem takto sedieť veľmi dlho, pretože ma to baví. Jednoducho si spravím kávu a pracujem na tom, aby fotka vyzerala čo najlepšie. Aj keď niekedy prejdem piatimi rôznymi verziami, kým nájdem to, čo sa mi zdá ako najvhodnejšie,“ vysvetľuje Ľubomír.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Pidaný ✪ (@padre_lubomir),

Koronu využil vo svoj prospech

Koronavírus zasiahol všetkých, fotografov nevynímajúc. Ak sa teda títo ľudia naďalej chceli venovať svojej práci, museli hľadať rôzne alternatívy od fotenia samých seba, až po úpravu starých fotografií. Ľubo však prišiel s niečím originálnym – rozbehol projekt cez FaceTime.

„Ja som ten nápad dostal ešte pred rokom, keď som mal fotiť s jedným dievčaťom z Holandska, ale bohužiaľ nám to nevyšlo. Vtedy sme sa smiali, že to nafotíme cez videohovor, čo bol samozrejme len žart a nič viac,“ spomína.

Keď však koronavírus udrel v plnej sile aj na Slovensku, zrazu to bol nielen dobrý nápad, ale nieslo to so sebou aj istú symboliku. „V noci som nemohol spať a rozmýšľal som, ako využiť karanténu. Keďže bolo aktuálne to, že by sme sa nemali stretávať a mali by sme dbať na naše zdravie, pripadalo mi to ako ideálny čas pre tento projekt.“  Zo žartu sa teda stal úspešný projekt, ktorý propaguje fotograf najmä na svojom Instagrame.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Pidaný ✪ (@padre_lubomir),

Má to mnohé nástrahy

„Modelky a modelov si vyberám tak, aby ma každý niečím zaujal,“ vysvetľuje. Prostredníctvom týchto FaceTime hovorov už nafotil mužov aj ženy, a keďže k fitness má stále blízko, mnohé dievčatá boli práve z tohto športového odvetvia. „Už nemám toľko času sledovať každú novú tvár na fitness scéne, a preto som veľmi rád, že mi s výberom modeliek pomohli aj dievčatá z portálu BikiniFitness.Sk.“

Tento zaujímavý projekt fotenia v karanténe však je častokrát náročnejší, ako bežné fotenie. Problémom je práve vzdialenosť, no aj s tým sa dobrý fotograf musí popasovať. „Dôležité je byť pripojený na Wi-Fi a nie na mobilné dáta, pretože vtedy sa kvalita obrazu zhoršuje,“ vysvetľuje Ľubo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Pidaný ✪ (@padre_lubomir),

„Je to zložité, pretože sám musím človeku vysvetliť, ako položiť telefón, musím si pozrieť celú miestnosť, aby som vedel, kde je najlepšie svetlo, z ktorého uhla je dobré fotiť a tak ďalej,“ hovorí. Avšak zatiaľ boli všetci Ľubovi modeli a modelky veľmi chápaví a výsledky boli veľmi dobré. Podstatné je však pri takomto fotení aj to, aké vyberie rekvizity k telefónu, kde ho položí, ako ho uloží a otočí.

„Každá rekvizita je predmet, s ktorým sa ja bežne stretávam a istým spôsobom odráža aj moju osobu. Či už je to joystick od X-boxu, rastlinka, ktorú si pestujem, notebook, ktorý tvorí podstatnú časť mojej práce, keďže na ňom tieto fotografie upravujem, alebo sú to hodinky, ktoré nosím každý deň na ruke.“ V každej fotke takto prezentuje aj seba a ukazuje, čo je preňho každodennou súčasťou života.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Pidaný ✪ (@padre_lubomir),

Nápad zožal úspech

A nápad, s ktorým prišiel, sa ľuďom páčil, aj napriek počiatočnému skepticizmu. Ten prevládal u niektorých dievčat, s ktorými chcel Ľubo v začiatkoch tohto projektu fotiť. „Mal som predstavu vo svojej hlave, ale dievčatá si to nevedeli predstaviť a odmietli ponuku na takúto náhradu fotenia. Našťastie, som sa skontaktoval so Sofiou, s ktorou prebiehalo prvé fotenie. Som jej veľmi vďačný, že mi dôverovala a mohli sme to zrealizovať. Dopadlo to viac ako výborne a som jej za to veľmi vďačný.“ Napokon sa mu dokonca začali ozývať aj dievčatá, ktoré spočiatku tento nápad zavrhli a Ľubov projekt úspešne pokračuje aj naďalej.

Vlastný rukopis je základ

„Dôležité je nájsť si svoj štýl a držať sa ho. Je to fotografický rukopis a každý ho má. Mám kamarátov fotografov, ktorých fotky vždy rozoznám, pretože majú veľmi jasný rukopis,“ radí mladým fotografom Ľubo. Okrem toho by sa mal podľa neho každý učiť pracovať s prirodzeným svetlom, a tiež s kompozíciou, čo sú podľa neho úplné základy. „Všetko je to o praxi, ja napríklad už nerozmýšľam nad tým, ako nastaviť kompozíciu fotky, pretože to robím automaticky. Keď sa nad tým fotograf už nepozastavuje, pravdepodobne už dosiahol určitú úroveň,“ poznamenáva Ľubo.

Napriek mnohým skúsenostiam, ktoré nazbieral počas rokov sa stále zamýšľa nad novými projektmi a nezastaví ho ani to, keď aktuálne nemá čas. Ľubo si nápad jednoducho zapíše a postupne všetky svoje idey oprašuje. „Možno to nespravím teraz, ale spravím to o rok alebo o dva roky. Dúfam, že príde tá správna doba, kedy to všetko zrealizujem,“ hovorí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Pidaný ✪ (@padre_lubomir),

Fotka nikdy nezomrie

Ako každý fotograf, aj on sleduje fotografov, ktorí ho dokážu inšpirovať. „Na Instagrame sledujem fotografa, ktorý sa volá Luiz Clas. Fotí portréty, pri ktorých si poviem „wau“ a práve takí ľudia ma inšpirujú. Tí, ktorí vedia odfotiť portréty s takým „wau“ efektom,“ prezrádza Ľubo, pre ktorého sú však jednoznačne najväčšou inšpiráciou rodičia.

Okrem toho ale hľadá inšpiráciu aj v rámci nasvietenia kulturistických a fitness fotografií, ktorú mu poskytuje najmä český fotograf Josef Adlt. „Nepoznám človeka, ktorý by si vedel takto uvedomiť, že napríklad triceps na fotografii potrebuje mať tieň. Tiež ma inšpiruje Igor Kopček, ktorý ma do celého fitness sveta uviedol a vlastne udal štýl foteniu pódiových fotografií na súťažiach vo fitness na celom svete.“

„Všetko je o fotkách. Niekto by si bol povedal, že keď príde video, fotky už nebudú potrebné a zaniknú. Fotky majú stále svoje čaro a zachytávajú neopakovateľný okamih,“ vysvetľuje svoj pohľad na vec Ľubomír. Práve na základe dominancie fotiek tiež poukazuje na vznik asi najpopulárnejšej sociálnej siete – Instagramu.

„Myslím, že fotografovanie je umenie a určite so mnou bude súhlasiť každý, kto si na svadbu objednal lacného fotografa a po doručení fotografií pochopil, že si radšej mohol priplatiť za profesionálneho fotografa a mať nádherné fotografie,“ hovorí Ľubo Pidaný.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Pidaný ✪ (@padre_lubomir),


V čase, keď médiá zasiahla kríza, chceme v Hashtagu naďalej prinášať zaujímavé články, videá a podcasty. Podpor našich autorov a náš magazín na Patreone. Každé euro sa počíta!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame