Talentovaný fotograf prešiel od rýchlych áut ku krásnym ženám: Modelky sú často odvážnejšie, než sa zdá

Foto: Instagram jirizapletal.cz

#Jiřího Zapletala sprevádzala fotografia už od detstva. Práve kvôli fotokomore na pôjde rodičovského domu objavil čaro momentov zachytených na obrázkoch. Často sa tam kochal otcovými fotkami z Beskýd. Šikovného fotografa ti predstavíme v ďalšom pokračovaní nášho seriálu Svet vidia cez objektív.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jiří Zapletal (@jirizapletal.cz),

Najskôr fotil autá

Začal fotografovať až v roku 2004, keď si kúpil svoj prvý fotoaparát. Najskôr zachytával rýchle autá na rely, ktorá ho veľmi bavila a stále baví. Je to však celkom v kontraste s tým, aký štýl uňho nájdeme dnes. „Začiatky boli veľmi usmievavé aj deprimujúce. Keď na pretekoch čakáte na príchod auta, než stačíte zaostriť, auto je preč. A mne ostala len zle odfotená krajina,“ spomína s úsmevom na svoje začiatky Jiří.

Sympatický Čech mal vo fotení rýchlych áut jasnú predstavu o celkovom vyznení fotografie, aj keď sa k nemu niekedy dostali hejty. „Ľudia hovorili, že sú to omaľovánky a nie fotky, pretože v tej dobe väčšina rely fotografov pri úprave pridávala maximálny kontrast,“ vysvetľuje Jiří.

Po desiatich rokoch ho však tento smer opustil a stál pred náročnou otázkou – buď s fotografovaním prestane úplne, alebo sa preorientuje na novú disciplínu. Napokon sa rozhodol pre druhú možnosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jiří Zapletal (@jirizapletal.cz),

Stavil na pikantné zábery

Jiřího tvorba dnes zvyčajne pozostáva z podmanivých portrétov žien a český fotograf sa nebojí ani fotiek, na ktorých sú modelky odhalenejšie. „Modelka vždy dopredu vie, čo sa bude fotiť, a preto som nemal s takýmito fotkami nikdy problém. Pre mňa je dôležité, aby sa modelka cítila dobre a uvoľnene, inak to na fotkách bude vidieť,“ vysvetľuje Jiří.

Tiež je preňho podstatné nijak situáciu nehrotiť, ak má pred objektívom neskúsenú slečnu. „Mám overené, že keď s takýmto dievčaťom fotím druhýkrát, je to úplne iné a lepšie. Ale na druhej strane, mám aj skúsenosť, že modelky sú odvážnejšie, ako som očakával,“ opisuje fotograf.

Takéto typy fotiek sa občas stretávajú aj s hejtami, no ako spomína aj sám Jiří, podobné komentáre zvyčajne zmaže, pretože nejde o názor na fotku, ale urážanie. „Všeobecne je dnes moderné niekoho hejtovať, u nás obzvlášť. Každý je odborník, a keď sa potom pozriem na profil takéhoto hejtera, je to buď fake, alebo je to osoba, ktorá fotí tak, že sa zasmejem. Pre mňa je hejter spojenie závisti a frustrácie,“ dodáva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jiří Zapletal (@jirizapletal.cz),

Fotenia sú plné zábavy a zážitkov

Na fotografii je pre umelca, ktorý dnes fotí prevažne portréty najdôležitejšie, aby bola zaujímavá. „V najlepšom prípade by sa mala páčiť, a ak má príbeh, je to top. Veľký dôraz dávam aj na technickú kvalitu. Nepáčia sa mi odfláknuté fotky. To ma doslova rozčuľuje.“ Pri upravovaní a selektovaní toho najlepšieho dokáže stráviť veľa času. Najskôr to uňho boli aj celé dni úprav, dnes mu jedna fotka trvá dve až tri hodiny. Potvrdzuje, že čím viac do tohto človek vŕta, tým je to horšie.

Na foteniach s ním zažijú modelky aj mnoho zážitkov a zábavy. „Ťažko by som hľadal fotenie, na ktoré spomínam nerád. Mám rád zábavu a preto sa snažím, aby bolo každé jedno pohodové a uvoľnené.“

Veľa zábavy zažil už aj na foto výletoch s kolegom Markom. Ako sám hovorí, spomínať na ne budú aj v domove dôchodcov. „Mám dokonca aj modelku, s ktorou sa nám vždy pri fotení niečo stane. Buď nás niekto vyhodí z danej lokácie, pretože tie najlepšie nie sú tak úplne verejné, alebo zapadneme s autom v snehu, a tak podobne. Už sa teším, čo sa stane nabudúce,“ smeje sa fotograf.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jiří Zapletal (@jirizapletal.cz),

Učí sa celý život

Začínajúcim fotografom radí veľa fotiť. Iná cesta podľa neho nie je. „Ja som nikdy nebol na žiadnom workshope. Tak nejako si to všetko skúšam sám. Je dobré dopredu vedieť, čo začínajúci fotograf chce, aká je jeho vytúžená cesta. Byť fotografom totiž znamená rozvíjať sa, zlepšovať sa a učiť sa celý život.“ Vo svojich začiatkoch sledoval tutoriály majstra práce s photoshopom Stanislava Peteru, aj keď sa napríklad do montáží nikdy nepúšťal.

Po skončení s rely fotografiou bolo jeho pôvodným plánom fotiť rozprávkové a príbehové fotky. „Samozrejme, bolo to niečo úplne odlišné od motošportu a musel som sa znova všetko naučiť. Učím sa stále a učiť sa aj budem.“ Tu však rýchlo narazil na problém, pretože zháňanie šiat by bolo veľmi náročné, a teda od tohto nápadu upustil. „Ešte by to skončilo tak, že by som si musel kúpiť šijací stroj a po nociach šiť,“ smeje sa Jiří.

Napriek tomu však nemá dnes žiadne nesplnené sny a v obmedzenej miere sa chce pustiť do svadobných fotení. „V hlave mám určite nejaké zaujímavé lokácie, na ktoré sa asi ťažko dostanem, alebo chcem fotiť spolu so zaujímavými ľuďmi. Penélope Cruz, Simona Krainová, Vica Kerekes ani Dara Rolins mi ale nenapísala, takže si asi uvarím kávu a nechám život ísť ďalej,“ dodáva s úsmevom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jiří Zapletal (@jirizapletal.cz),

Fotka je príbeh bez reprízy

Fotografia je pre Jiřího veľké umenie, „Tým ale nechcem povedať, že ja som umelec, ale poukázať na to, že prostredníctvom fotografie môžeme zachytiť okamih alebo miesto. Je to príbeh, ktorý sa už nikdy nebude opakovať. Raz, keď budeme už všetci starí a budeme mať v hlave toho Nemca, Alzheimera, možno práve vďaka fotografiám si spomenieme na krásne chvíle,“ vraví na záver český fotograf Jiří Zapletal, podľa ktorého by sme teda fotiť mali, a taktiež by sme sa mali nechať fotiť.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame