Nedostatok spánku ovplyvňuje aj tvoje vnímanie: Aj to môže byť dôvod, prečo ťa všetci vytáčajú!

dievča sa hrá na mobile v posteli

Nedostatok spánku môže vplývať aj na tvoje okolie (Zdroj: Freepik/Denis Mamin)

#Už vieme, že zlý spánok znamená, že sme menej schopní dávať pozornosť a pomalšie interpretovať emócie , čo môže byť faktor, ktorý prispieva aj našej nálade. Vedci pokračujú v objavovaní spôsobov, ako nedostatok spánku ovplyvňuje naše duševné a fyzické zdravie.

Nová štúdia odhaľuje, že vážny nedostatok spánku môže dokonca ovplyvniť spôsob, akým vidíme iných ľudí. Štúdia ukazuje, že keď sme bez spánku, trávime menej času upieraním pohľadu na tváre iných ľudí. Keďže ide o kľúčovú časť získavania sociálnych podnetov od ľudí okolo nás, naše vzťahy môžu takýmto spôsobom utrpieť. A čo viac, po strate spánku sa nám nahnevané tváre zdajú byť menej dôveryhodné a menej zdravé, zatiaľ čo neutrálne alebo ustráchané tváre sa nám zdajú menej atraktívne v porovnaní s tým, keď sme spali celú noc.

Výskum na mladých ľuďoch

Do výskumu boli zapojení len mladí ľudia. Autori štúdie pracovali so 45 účastníkmi, ktorí prežili noc bez spánku a ďalšou skupinou, ktorá mala 8 hodín spánku. Obom skupinám sa boli použité snímače sledovania očí na sledovanie pohľadu subjektov, keď sa pozerali na obrázky tvárí.


Prečo je spánok dôležitý? Krutá štúdia s potkanmi ti otvorí oči, nastav si správny režim a zostaň zdravý


Na tvárach sa objavovala zmes výrazov: šťastný, nahnevaný, ustráchaný a neutrálny. Účastníci mali tiež ohodnotiť atraktívnosť, dôveryhodnosť a zdravie tvárí, ktoré videli. Pokiaľ ide o fixáciu tváre, po strate spánku došlo k poklesu trvania medzi 6,3-10,6 percenta a tento pokles nastal bez ohľadu na prejavenú emóciu. Celkovo boli tváre po noci bez spánku hodnotené ako menej dôveryhodné a menej atraktívne.

Nové zistenia do budúcnosti

Možno nie je žiadnym prekvapením, že nedostatok spánku spôsobuje nechuť k sociálnemu kontaktu s inými ľuďmi, no štúdia pridáva aj niekoľko zaujímavých údajov. Negatívne sociálne dojmy ľudí po strate spánku môžu viesť k sociálnemu stiahnutiu ľudí s problémami so spánkom, naznačujú vedci.

Tím, ktorý stojí za štúdiou, tiež predpokladá, že nespať a v dôsledku toho menej vnímať tváre by mohlo spôsobiť problémy, pokiaľ ide o posudzovanie emocionálnych stavov iných ľudí – čo je kľúčová súčasť udržiavania sociálnych kontaktov. Na skutočné preskúmanie toho, čo sa deje, však budú potrebné štúdie s väčšími veľkosťami vzoriek počas dlhšieho času.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame