Dopraješ si dlhší spánok alebo si ranné vtáča? Vedci zistili, koľko hodín by si mal stráviť v posteli

Dopraješ si dlhší spánok alebo si ranné vtáča?

Dopraješ si dlhší spánok alebo si ranné vtáča?(Zdroj: Unsplash.com/Kinga Cichewicz)

# Si skôr ranné vtáča, ktorému stačí pár hodín na to, aby sa cítil svieži a fit alebo si dopraješ poriadne dlhý odpočinok a z postele ťa len tak niekto nedostane. Vedci priniesli zaujímavé odhalenia a určili presný čas, koľko by si mal spať, aby to tvojmu telo prospelo.

Spánok je pre naše telo veľmi dôležitý a je spojený s množstvom kognitívnych a fyzilogických procesov. Priemerne prespíme až 3 000 hodín každý rok, čo je približne jedna tretina nášho života. Aký je však ideálny čas na spánok.

Vedcom sa podarilo zhromaždiť informácie od 498 277 ľudí s vekovou hranicou od 38 – 73 rokov. Zamerali sa pritom na dĺžku ich spánkového režimu ako aj na ich duševné zdravie či celkovú pohodu. Výsledky, ktoré výskumníci zozbierali vás možno prekvapia.

Ak patríte medzi ľudí, čo si radi pospia aj 10 či viac hodín, asi vás sklameme. Správne by ste totiž mali spať 7 hodín denne a to bez nejaké prerušenia. Takýto spánok vám prinesie z dlhodobého hľadiska lepšiu kognitívnu výkonnosť. Taktiež si zlepšíte duševné zdravie ale aj celkovú pohodu. Dôležité je však aj to, aby ste nespali menej ako 7 hodín. Odborníci totiž odhalili, že pokiaľ spíte menej, ale aj viac, tak sa to spája so zhoršením vášho duševného zdravia.

(Zdroj: Unsplash.com/Lux Graves)

Napriek veľkému počtu respondentov, podľa profesora Jainfeng Fenga z Fundanskej univerzity nemôžeme jednoznačne povedať, že príliš málo alebo príliš veľa spánku spôsobuje kognitívne problémy, zdá sa, že naša analýza skúmajúca jednotlivcov počas dlhšieho obdobia túto myšlienku podporuje.“ A koľko hodín denne spíš ty?

Zdroj: hashtag.sk, iflscience.com
Odporúčame