#Sopka Kavachi, aktívna podmorská sopka na Šalamúnových ostrovoch, je už dlho domovom žralokov. Ich kedysi pokojné spolunažívanie v juhozápadnom Tichom oceáne sa však nedávno stalo o niečo menej pokojným. Satelitné snímky NASA v posledných mesiacoch zachytili oblaky zmenenej farby vody nad sopkou.
Desiatky metrov pod morom
Ide o výpovedné znaky sopečnej aktivity, ktoré naznačujú viaceré erupcie. Snímky zachytil Operational Land Imager-2 (OLI-2) na palube satelitu Landsat-9 podľa Smithsonian Global Volcanism Program. Výskumníci zaznamenali zmeny vo farbe vody nad sopkou v apríli a máji a sopka pravdepodobne začala vybuchovať už v októbri minulého roka, podľa vyhlásenia vydaného NASA Earth Observatory.
Miluješ knihy? Dojímavý príbeh Starec a more príbehov je pre teba ako stvorený!
Vrchol Kavachi leží približne 20 metrov pod hladinou mora, pričom jeho základňa sa rozprestiera po morskom dne v hĺbke 1,2 kilometra. Sopka sa nachádza približne 24 km južne od ostrova Vangunu, jedného z viac ako 900 ostrovov, ktoré vznikli v tektonicky aktívnej oblasti a tvoria súostrovie Šalamúnove ostrovy.
Výskumy sopečnej aktivity
Predtým sa jej posledné veľké erupcie odohrali v rokoch 2014 a 2007. Záznamy uvádzajú, že prvá zaznamenaná erupcia Kavachi sa vyskytla v roku 1939, s následnými explóziami, ktoré vytvorili efemérne ostrovy. Predchádzajúci výskum vykonaný Národným úradom pre oceán a atmosféru (NOAA) zistil, že oblaky teplej, kyslej vody vulkánu zvyčajne obsahujú častice, úlomky sopečných hornín a síru, z ktorých druhá priťahuje mikrobiálne spoločenstvá, ktorým sa darí na síre.
Počas výskumnej expedície do Kavachi v roku 2015 boli vedci prekvapení, keď zistili, že kráter sopky je tiež domovom dvoch druhov žralokov – kladivohlavých a hodvábnych – napriek búrlivej histórii tejto lokality.
Názov podľa obyvateľov
V článku z roku 2016 v časopise Oceanography s názvom „ Exploring the Sharkcano “ výskumníci napísali, že prítomnosť žralokov v kráteri vyvolala nové otázky o ekológii aktívnych podmorských sopiek a extrémnych prostrediach, v ktorých existujú veľké morské živočíchy.
Obyvatelia susedných ostrovov informovali, že pravidelne vidia paru a popol na vodnej hladine, čo ďalej potvrdzuje, že pod hladinou presakuje takzvaný vulkán. Keďže v jeho blízkosti sa nachádzajú obrovské mäsožravce, vedci ho príznačne pomenovali ako Sharkcano.
Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!
Zdieľať na
Zdieľaní