Záber len pre poriadne silné žalúdky: Extrémne ojedinelý úkaz – mláďa žraloka skrytého v hlbinách mora

more

Ghost shark je extrémne ojedinelý úkaz (Zdroj: Pexels/ArtHouse Studio)

#Na našej planéte sa nachádza množstvo čudných tvorov, ktoré vyzerajú, akoby v reálnom svete ani nemali existovať. Jedným z takýchto stvorení je rozhodne aj žralok s menom Ghost Shark, čiže v preklade žralok duchový. Žije väčšinou v hlbinách mora, no výskumníkom sa nedávne podarilo zachytiť ojedinelý úkaz – čerstvo vyliahnuté mláďa tohto žraloka.

Hlbokovodný žralok – tiež známy ako chiméra – bol nájdený v hĺbke 1 200 metrov počas nedávneho prieskumu pri východnom pobreží južného ostrova Nového Zélandu, uviedol Národný inštitút pre výskum vody a atmosféry (NIWA). Žraloky Ghost Shark sú chrupavkovité príbuzné rají a iných žralokov.

Embryá sa živia vaječným žĺtkom

Ich embryá sa vyvíjajú vo vaječných kapsulách položených na morskom dne, pričom sa živia vaječným žĺtkom, kým nie sú pripravené na vyliahnutie. „Tento žralok sa nedávno vyliahol, pretože má plné brucho vaječného žĺtka. Je to celkom zaujímavé. Väčšina hlbokomorských žralokov sú známe dospelé exempláre; novorodenci sú zriedkavo pozorovaní, takže o nich vieme veľmi málo,“ povedal doktor Brit Finucci, ichtyológ z NIWA, ktorý bol súčasťou tímu, ktorý objavil objav.

„Z lepšie preštudovaných druhov chiméry vieme, že mláďatá a dospelí jedinci môžu mať rôzne požiadavky na stravu a prostredie. Mláďatá tiež vyzerajú inak ako dospelí, majú výrazné farebné vzory. Nájdenie tohto duchovného žraloka nám pomôže lepšie pochopiť biológiu a ekológiu tejto záhadnej skupiny hlbokomorských rýb.“


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame