NASA vôbec po prvýkrát odfotila čiernu dieru v našej galaxii: Pohľad na toto monštrum vyzerá pútavo aj desivo zároveň

Čierna diera z filmu Interstellar

Čierna diera z filmu Interstellar (Zdroj: Warner Bros.)

#Jednou z najväčších neznámych nášho vesmíru sú nepochybne čierne diery. Ide o koncentráciu hmoty s veľmi vysokou hustotou. Tá jej dá silné gravitačné pole, ktorému neunikne ani veľká hviezda. A práve preto sa vola čierna diera – pretože jej neunikne ani samotné svetlo.


Prehľad vesmírnych udalostí roku 2022: Čo všetko je za nami a čo nás ešte len čaká?


Každá väčšia galaxia má vo svojom strede supermasívnu čiernu dieru, ktorej veľkosť a hmotnosť si nevieme ani len predstaviť. Vedcom z NASA sa podarilo odfotiť menšiu čiernu dieru M87, ktorej fotka doslova obletela internet a doteraz ju nájdeš v niektorých memečkách. Tentokrát však nahliadli do stredu našej galaxie a podaril sa im zachytiť tento záber.

Čierna diera Sgr A, ktorá je stredom našej galaxie
Čierna diera Sgr A, ktorá je stredom našej galaxie (Zdroj: NASA)

Možno si čakal niečo viac, ale ak áno, vysmial by ťa každý vedec. Čiernu dieru sa podarí na vzdialenosť niekoľkých tisícok svetelných rokov odfotiť len v prípade, že požiera väčšiu hviezdu. A obrázok nad tebou nie je, len tak mimochodom, v skutočnosti aktuálny.

Čierna diera Signattarius A (alebo v skratke Sgr A) je od Zeme vzdialená 27-tisíc svetelných rokov, takže aj tento záber má približne 27-tisíc rokov. V tom prípade môžeme vyhlásiť, že sa pozeráme na udalosť, ktorá sa udiala ešte skôr, ako sa homo sapiens dostal do Ameriky a zrodilo sa prvé poľnohospodárstvo.

NASA nám dokonca ponúka aj vlastnú animáciu, ktorá zobrazuje moment, kedy čierna diera požiera hviezdu. Myslíš si, že niekedy budeme schopný odfotiť tento jav aj v lepšom rozlíšení? Dokáže to podľa teba teleskop Jamesa Webba?


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, cnet.com, NASA
Odporúčame