Záleží ti na našej planéte? Ak áno, začni nakupovať udržateľne

oblečenie na vešiakoch

To, že nakupuješ v sekáčoch, nemusí v boji proti zmene klímy stačiť (Zdroj: Unsplash/Becca McHaffie )

#Globálne otepľovanie, roztápajúce sa ľadovce či extrémne prejavy počasia. To všetko sú znaky klimatickej zmeny, ktorá značne vplýva na všetkých obyvateľov Zeme, vrátane teba. Nie je žiadnou novinkou, že k zmene klímy prispievajú najmä ľudia. V dnešnej dobe je priam nemožné úplne eliminovať svoj vplyv na klímu, no každý z nás ho vie znížiť. Aj ty možno používaš látkové tašky namiesto plastových, prípadne nakupuješ v second-hande. Ako však informuje CNET, tieto zmeny samy o sebe nestačia.

Kvalita nad kvantitu

Nakupovanie produktov z druhej ruky či používanie vlastnej nákupnej tašky sú nepochybne správnymi krokmi k ekologickejšiemu nakupovaniu. Problém je však v tom, že väčšina zákazníkov si s novým, ekologickejším zvykom osvojí aj ďalší zvyk, ktorý neguje pozitívny vplyv toho prvého.

Vezmi si napríklad taký second-hand. Väčšina vecí tu stojí omnoho menej, ako keby si ich kupoval čisto nové. No a ak si môžeš namiesto nového trička za dvadsať eur kúpiť v sekáči tričko za päť eur, je veľmi lákavé si k nemu zobrať aj niečo ďalšie. Ide síce o udržateľné produkty, no stále sú to v prvom rade produkty, a tie prispievajú k tvojej uhlíkovej stope.

žena s plátenou taškou
Ešte pred tým, ako zájdeš do obchodu sa teda zamysli nad tým, čo skutočne potrebuješ (Zdroj: Freepik/freepik)

Bavlnená taška ako módny doplnok

Ešte pred tým, ako zájdeš do obchodu sa teda zamysli nad tým, čo skutočne potrebuješ a toho sa aj drž. Niekedy je síce ťažké odolať, no práve zníženie množstva tovaru je kľúčom k udržateľnejšiemu nakupovaniu. Sústreď sa skôr na kvalitu, než na kvantitu a ak chceš svoj šatník oživiť, skús si oblečenie vymieňať. Či už s kamarátmi, alebo aj sám, počkaj, kým sa v tvojom okolí bude konať swap. Tam môžeš doniesť veci, ktoré už nenosíš a odniesť si namiesto nich niečo „nové“.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď sa z človeka stane chodiaci to do list: Poradíme ti, ako budeš mať zaručene pokojnejšiu myseľ

Okrem nakupovania nadmerného množstva vecí tvoju uhlíkovú stopu zvyšujú dokonca aj obľúbené bavlnené tašky na nákup. Áno, zníži sa vďaka nim množstvo tých plastových, no na ich výrobu sa spotrebuje veľké množstvo zdrojov. V súčasnosti sa z nich navyše stal skôr módny doplnok a aj ty máš možno doma viac bavlnených tašiek, než skutočne potrebuješ. Namiesto kupovania ďalších skús využiť tie, čo už máš doma. Pokiaľ náhodou ešte žiadnu bavlnenú tašku nemáš, do obchodu si môžeš opakovane nosiť aj igelitku.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, cnet.com
Odporúčame