Evka a Dominika rýchlu módu nepodporujú, veci si u nich prenajmeš: V obchodoch sa s oblečením plytvá, ten model je neudržateľný

Šumné (foto: Stano Klačanský, Vata fest 2019)

#Evka a Dominika sú zakladateľkami e-shopu s názvom Šumné, kde zákazníkom prenajímajú oblečenie od lokálnych dizajnérov. Jeden kúsok sa tak dá využiť viackrát, vďaka čomu chránia aj životné prostredie. Ako to všetko funguje sa dozvieš v našom rozhovore.

Ahojte, na začiatok by ste nám mohli prezradiť, ako celý tento nápad vlastne vznikol a začal.

Evka: E-shop Šumné vznikol najmä z toho dôvodu, že sme v udržateľnej móde objavili našu vášeň. S konceptom požičiavania oblečenia sme sa stretli v zahraničí, čo nás veľmi zaujalo a tak sme sa rozhodli ho priniesť na Slovensko.

Dominika: Veľmi nás hnevalo, ako sa neudržateľné oblečenie vyrába, a že škodí životnému prostrediu. Ďalej sme videli, koľko oblečenia majú ľudia v skrini, pričom veľa z tých kúskov nenosia. Prišlo nám to ako dobrá alternatíva k tomu, aby sme si nemuseli vždy kupovať nové oblečenie, ktoré v podstate ani nevyužijeme na všetky príležitosti.

Spomeniete si, kedy ste sa prvýkrát začali zaujímať o slow fashion?

Evka: Pre mňa je táto tematika úplne bežná a známa vec, keďže mám tri sestry sestry a oblečenie sme si vždy požičiavali. Videla som, ako sa v obchodoch plytvá oblečením a uvedomovala som si neudržateľnosť tohto modelu. Trápilo ma, že ani kvalita nie je vo fast fashion reťazcoch vždy postačujúca.

Dominika: Ja som asi pred štyrmi rokmi som začala žiť minimalisticky a postupne som prešla k zero waste. V tejto fáze som narazila na šatníkový problém, keďže som nebola vždy schopná ho dopĺňať ekologicky. Páčili sa mi kúsky od lokálnych dizajnérov, boli však dosť drahé. Požičiavanie drahšieho oblečenia za lacno je dobré riešenie tohto problému.

Na akom princípe teda presne funguje e-shop Šumné?

Evka: Zákazníci sa registrujú na našej webovej stránke, kde dostanú prístup k portfóliu produktov. Vyberú si kúsok, ktorý sa im páči a tiež si zvolia, na akú dobu si ho chcú prenajať. Keď veci po tejto dobe vynosia, vrátia nám ich. My ich vieme ekologicky očistiť a vrátime ich do obehu.

Za koľko si teda môžem oblečenie prenajať a na ako dlho?

Evka: Oblečenie prenajímame na 8, 14 alebo 30 dní a zákazníka to nestojí viac, ako jedna šálka kávy denne.

Keď prejde oblečenie rukami viacerých zákazníkov, nie je potom veľmi zničené? Aká je životnosť?

Dominika: Snažíme sa motivovať zákazníkov, aby sa o požičané oblečenie starali. Poskytujeme im informácie o tom, ako sa oň správne starať. Samozrejme, počítame s nepredvídateľnými okolnosťami, keď sa napríklad niečo úplne zničí či roztrhne, čiže do toho vstupuje viacero faktorov. Nedá sa preto presne určiť, ako dlho jeden kúsok vydrží. Oblečenie je však vyrobené z kvalitnejších materiálov a tak je oveľa trvácnejšie ako to, čo si kúpiš v obyčajnom obchode.

Evka: Životnosť ešte testujeme, aj keď dúfame, že kúsky vydržia čo najdlhšie. Ale ako spomenula Dominika, snažíme sa podporovať kvalitnú a lokálnu výrobu.

Hovoríte, že uprednostňujete lokálnu produkciu. S ktorými dizajnérmi a značkami spolupracujete?

Evka: Ponúkame oblečenie z rôznych kategórii, napríklad aj biznis casual pre ženy, ktoré sa potrebujú obliekať na nejaké pracovné stretnutia alebo konferencie. Tu spolupracujeme s dizajnérkou značky Biela. Potom máme ženské kúsky, ktoré sú určené napríklad na spoločenské príležitosti alebo niečo špeciálnejšie, a to je oblečenie značky Severanka. Ešte spolupracujeme s dizajnérkou Donee the Label, ktorá sa venuje tehotenskému oblečeniu. Príjemné ľanové oblečenie si môžete u nás prenajať od Heavenly Slow Fashion.

Dominika: Portfólio však rozširujeme, takže postupne pribudnú ďalší dizajnéri. Samozrejme myslíme aj na pánov a postupne chceme zahrnúť aj módu pre nich. Zatiaľ máme v ponuke iba oblečenie pre ženy.

Čo robíte s oblečením, ktoré sa predsa len poškodí?

Evka: Menšie poškodenia dokážu opraviť samotní dizajnéri. Oni vedia najlepšie, ako na to. Tým pádom sa dá opäť využívať. Pokiaľ už dôjde k nenávratnému poškodeniu, vieme ho zrecyklovať, upcyklovať alebo ho posunieme ďalej. Môže sa zužitkovať napríklad pri výrobe izolácií.

Dominika: Snažíme sa v prvom rade vyhnúť tomu, aby oblečenie skončilo na skládke. Celý projekt je udržateľný a tým pádom sa usilujeme využiť každý kúsok.

A čo marketing? Akým spôsobom sa snažíte propagovať svoj e-shop?

Dominika: Projekt Šumné vznikol v apríli tohto roku a preto momentálne našou hlavnou víziou šíriť posolstvo, že existuje lepšia a udržateľnejšia alternatíva k nákupu oblečenia. Snažíme sa písať vlastné blogy, propagovať e-shop na sociálnych sieťach, chodíme na rôzne podujatia či prednášky.

Máte nejaké plány do budúcnosti?

Dominika: Momentálne zakladáme občianske združenie, v rámci ktorého chceme organizovať rôzne podujatia týkajúce sa práve udržateľnej módy.

Evka: Tiež zakladáme Knižnicu oblečenia, čo je projekt, ku ktorému nás inšpirovali práve  naši fanúšikovia a zákazníci. Pokiaľ majú oblečenie, ktoré nenosia a nechcú sa ho zbaviť, môžu nám ho poskytnúť do prenájmu pre ďalších ľudí.

Dievčatá, ďakujem vám za zaujímavý rozhovor a na záver sa vás ešte opýtam – máte nejaký odkaz pre našich čitateľov?

Dominika: Každá malá zmena sa ráta, aj v udržateľnej móde. Nepotrebné oblečenie len tak nevyhadzuj. Spotrebovalo sa naň veľa prírodných zdrojov a ľudskej energie. Zaslúži si druhú šancu.

Zdroj: sumne.sk
Odporúčame