Keď sa z človeka stane chodiaci to do list: Poradíme ti, ako budeš mať zaručene pokojnejšiu myseľ

rozobratý lego panáčik

Máme pre teba 5 tipov pre pokojnejšiu myseľ (Zdroj: Unsplash/Jackson Simmer)

#Máš pocit, že čas ubieha akosi rýchlejšie než doposiaľ a ty nič nestíhaš? Nie je to len tvoj pocit! Tu je 5 zaručených tipov a trikov pre pokojnejšiu myseľ.

Ani sme sa nestihli dvakrát obzrieť a september prefrčal, teraz je október, školský rok je v plnom prúde a kalendáre nás všetkých praskajú vo švíkoch. Všímam si však vo svojom okolí, že čoraz viac mojich priateľov je vyčerpaných, nestíhajú a už teraz, “len” po dvoch mesiacoch nevládzu ďalej. Bojovať, či sa vzdať, to je veru sem tam náročná otázka. Čo s tým? Mám tu pre teba pár rád, o ktoré sa so mnou podelili moji priatelia:

1. Urči si svoje hranice

“Bolo to ako nekonečný príbeh, stále som toho mala viac a viac a všetci mi stále prihadzovali. Skončila som vyhorená a s nechuťou ráno vstať. Nič mi už nedávalo zmysel.”
Táňa

Táňa rozhodne nie je sama v klube neschopnosti si určiť hranice a povedať nie. Nebuď ako Táňa. Nauč sa hovoriť nie. Na tému určovania hraníc existuje množstvo literatúry, podcastov a videí. Takže šup šup, ak si toho berieš veľa a nevieš povedať nie, bude ti len lepšie ak sa ho naučíš povedať čo najskôr. Celý život fungujeme v hraniciach, hranice nám pomáhajú fungovať rýchlo, optimalizovať a netrápiť toľko tie naše makovice.

2. Oddychuj efektívne

To sa výborne hovorí, keď nestíhaš a hneď ako vstaneš ťa bombardujú tlaky, koľko toho ešte musíš urobiť však? Má to ale niečo do seba. Nemusí to byť wellness pobyt v Alpách na mesiac. Stačí ak sa dokopeš k 10 minútam denne kedy naozaj nebudeš robiť nič. Proste si sadkáš, idylicky sa pozrieš von oknom a nebudeš robiť nič iné. Vie to byť celkom náročné, nebudem klamať, prvých pár razov som s tým mala veľké ťažkosti, ale keď už som to dala, bol to super pocit. Len tak aspoň na chvíľu vypnúť. Zrazu šlo všetko pomalšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Túto hlášku o chladničke pozná každý Slovák: Zmeniť to môžeš aj ty!

3. Spoznávaj nové možnosti

“Myslel som, že už mám všetko vyriešené, job, škola, partnerka. Prestal som sa vystavovať novým šanciam a upadol som do únavnej rutiny.”
Marek

Vystavovať sa novým šanciam neznamená, že sa ráno zobudíš a pôjdeš do cirkusu hltať oheň. Skôr je to o občasnom vychádzaní z komfortnej zóny, oťukaní sa s niečím novým. Napríklad ak aj máš zabehnutý job, choď na cool kariérny event. Choď na Night of Chances, kde zažiješ nové podnety, a ešte sa aj dozvieš viac o trendoch a inšpiráciách od profíkov z fachu. Či už si z IT alebo biznisový geek, skús to a dopraj si novú šancu, nikdy nevieš, čo z toho vzíde.

4. Prioritizuj

“Volaj ma Budhova sesternica, no ak to nie je moja priorita, nebudem sa kvôli tomu stresovať. Veď keď nejde o život ide o buchty na pare.”
Tereza

Keď sa na teba začne rúcať kalendár, jednou z podstatných ba priam kľúčových vecí je mať ujasnené priority. Je jasné, že nestihneš všetko. Čo je ale tvojou prioritou? Keď si ujasníš aké sú tvoje priority, ujasníš si aj to, pre aké veci si ochotná/ochotný stresovať. Jasné, zodpovednosť za ostatné veci nezmizne, no tvoje subjektívne prežívanie môže zažiť rozkvet.

5. Neber to tak vážne

Všetky vyššie spomenuté body sa ako akési priamky spájajú v tomto jednom bode: Neber to tak vážne. Starosti a plné kalendáre tu budú stále, je na tebe ako sa k nim postavíš. Len je potrebné si uvedomiť a uchopiť tú relativitu našich trápení. Ak kvôli jednému malému tasku zažívaš stres akoby si čakal/čakala na výsledky o zhubnom nádore, nie je to oukej a zbytočne si ubližuješ.

Tak čo si ready na svoju novú šancu a mindset budhovej sesternice?

Zdroj: Tlačová správa/Night of chances
Odporúčame