Najsilnejší muž planéty: Všetkých prekvapil a zdolal aj svetový rekord

Oleksii Novikov je najsilnejším mužom sveta.

Oleksii Novikov je najmladším držiteľom titulu World´s strongest man (Zdroj: Soňa Kolcunová)

#Súťaž World´s Strongest Man je jednou z najočakávanejších súťaží vo svete strongmanov. Pozvaných je spravidla 25 športovcov, ktorí musia svoje kvalitné výkony dokazovať dlhodobo a kvalifikovať sa môžu na podujatiach patriacich do Giants Live. Muži si počas súťaže zmerali sily v niekoľkých disciplínach, pričom sa boj začal už v akejsi skupinovej fáze a pokračoval finálovými disciplínami pre tých najlepších z najlepších. Aj keď sa pri absencii niekoľkých favoritov v tomto roku zdalo, že súboj bude jednoznačný, súťaž všetkých prekvapila.

Silákov trápia zranenia

Krátko pred začiatkom súťaže World´s Strongest Man 2020 prišla negatívna správa. Aktuálne najväčšia hviezda sveta silákov, poľský talent Mateusz Kieliszkowski, sa súťaže nebude môcť zúčastniť. Zranenie tricepsu znamenalo pre Mateusza stopku v príprave a pre mnohých fanúšikov tohto športu to znamenalo odštartovanie dlhých debát.

Kto bude najsilnejším mužom na svete? Veľkým favoritom bol svetoznámy Brian Shaw, držiteľ štyroch titulov a jednoznačne najzvučnejšie meno zo štartových listín pred podujatím. Fanúšikovia dokonca tvrdili, že trofej by mu mali odovzdať aj bez boja. Rok 2020 je však poriadne divoký a bez menších komplikácií sa nezaobišla ani súťaž o najsilnejšieho muža.


Z tej váhy sa ti zatočí hlava: Hviezdny The Mountain z Game of Thrones pokoril svetový rekord v mŕtvom ťahu


Súťaž v americkom Bradentone bola najprv posunutá kvôli počasiu súvisiacemu s hurikánom Eta. Strongmani sa taktiež museli podrobiť testovaniu na koronavírus a ako to už pri silových športoch býva, preteky sprevádzali viaceré zranenia. Ešte v skupinovej fáze roztrhnutý kvadriceps zo zápolenia vyradil Estónca Ervina Tootsa a problémy so srdcom zastavili Gabriela Peñu. Vo finále z boja kvôli zraneniu bicepsu vypadol Graham Hicks.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Graham Hicks (@grahamhicksuk)

Náročné disciplíny

Niekoľkodňové zápolenie o titul bolo dramatické už počas skupinovej fázy, v ktorej boli siláci rozdelení do 5 skupín po piatich. V tejto fáze zo seba museli športovci vydať maximum, pretože do finále postupuje len desať najlepších. Víťaz každej skupiny postúpil priamo, no medzi súťažiacimi na druhom a treťom mieste sa konal „rozstrel“. Disciplínou s názvom Atlas stones (vykladanie ôsmich ťažkých, guľatých kameňov na vysoké podstavce) sa rozhodlo o druhom postupujúcom z každej skupiny. V rámci skupinového boja však všetci museli prejsť štyrmi mimoriadne náročnými disciplínami.


Rekord v mŕtvom ťahu prekonaný: Silák sa s ohromnou váhou na činke vôbec nemaznal


Prvou disciplínou bolo nosenie konštrukcií podobných kufrom, ktoré je potrebné preniesť čo najďalej. Už počas tejto disciplíny sa blysol Oleksii Novikov, ktorý s ťažkou konštrukciou zvládol viac ako 57 metrov. Druhý event bol variabilný – dve skupiny sa pasovali so zdvíhaním konštrukcie z drepu na maximálny počet opakovaní. Pre zvyšné tri skupiny bol druhou disciplínou mŕtvy ťah. S váhou 345 kilogramov museli športovci zvládnuť maximálny počet opakovaní za jednu minútu . V oboch skupinách boli sily v rámci tejto disciplíny viac-menej vyrovnané.

Nosenie objektov vážiacich viac ako sto kilogramov na určené miesto za čo najkratší čas bolo ďalším z bodov programu. V tej najviac zažiarilvBrit Tom Stoltman, ktorý to zvládol za neuveriteľných 39 sekúnd. Štvrtá disciplína bola znovu rozdelená. Dve skupiny sa pasovali s dvíhaním dreveného logu, tri skupiny dvíhali nad hlavu jednoručnú činku. Práve pri druhej menovanej sa ukázali kvality veľkého favorita Briana Shawa, ktorý zvládol najviac opakovaní. Skvelý výkon dal fanúšikom znova nádej. Brian Shaw bol jednoznačným víťazom svojej skupiny a mieril do finále pobiť sa o piatu sošku pre najsilnejšieho muža planéty.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Brian Shaw (@shawstrength)

Vypadli aj obľúbenci

O druhom postupujúcom z každej skupiny rozhodovali už spomínané kamene, pričom sa celá disciplína stala terčom kritiky. Fanúšikovia aj odborníci pripomínajú, že pri vyčerpaní, ktorému často siláci čelia, je veľmi nepravdepodobné, že perfektne zvládnu aj tretiu disciplínu počas jedného dňa, ktorá rozhoduje o postupe alebo vypadnutí.


Toto bude viac než superťažká váha: Dvaja najsilnejší muži v histórii sa stretnú v ringu


Finále súťaže pozostávalo z ďalších šiestich disciplín, pričom do finále postúpila väčšina favoritov. Na rozstrelovej disciplíne však stroskotali dvaja obľúbenci Mikhail Shyvliakov a Terry Hollands. Najzaujímavejšou disciplínou bol jednoznačne mŕtvy ťah s tyčou vyvýšenou vďaka väčšiemu rozmeru kotúčov.

Športovci mali zvládnuť ťah s čo najväčšou váhou, pričom pozornosť pútal znova hlavne Oleksii Novikov, ktorému sa dokonca podarilo pokoriť svetový rekord. Činku vážiacu 537,5kg dvihol bez väčších problémov a napriek tomu, že to bola len druhá disciplína, ukrajinského pretekára začali mnohí favorizovať. V hre bol stále aj veľký favorit Shaw a skvelými výkonmi sa prezentovali JF Caron alebo Tom Stoltman.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mikhail Shivlyakov (@mikhail_shivlyakov)

Fantastické víťazstvo mladíka

Víťaz však môže byť len jeden. Tým sa napokon stal rekordér, Ukrajinec Oleksii Novikov, ktorý je vo svojich dvadsiatich štyroch rokoch vôbec najmladším najsilnejším mužom sveta. V rámci finálových disciplín získal jedno prvé, jedno druhé, jedno tretie, dve štvrté a jedno piate miesto, no po sčítaní bodov vyhral so slušným náskokom. V histórii súťaže je jedným z dvoch Ukrajincov, ktorým sa podarilo tento titul získať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Olexii Novikov (@novikov_strong)

Mladý Novikov upútal aj pozornosť svetových hviezd. Na súťaži boli osobne prítomní napríklad Eddie Hall alebo Žydrūnas Savickas, ktorí patria medzi ikony tohoto športu a obaja sa z víťazstva Ukrajinca tešili. Gratulácie na Oleksiiho čakali aj od hviezdneho The Mountaina, ktorý na súťaž neprišiel. V čase, keď sa konala totiž organizoval krstiny svojho novonarodeného syna.

Pochvaly prišli aj od niekdajších víťazov, napríklad od Mariusza Pudzianowského. Napriek tomu, že strongmani sú nepochybne tvrdí chlapi, sú aj veľmi priateľskí a aj keď prehra zamrzela, víťazovi pokorne zagratuloval aj favorit Brian Shaw, ktorý obsadil konečnú piatu priečku. Na druhom mieste skončil Tom Stoltman a tretie miesto patrilo JF Caronovi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eddie hall – The Beast (@eddiehallwsm)

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame