Najlepšie slovenské rapové albumy 2: DMS – MMXV

Dnes teda po vyše mesiaci pokračujeme v našej rubrike, v ktorej rozoberáme najlepšie slovenské rapové albumy posledných rokov. V prvej časti sme sa pozreli na album Navždy od legendárneho zoskupenia Kontrafakt. V dnešnej časti sa nebudeme vracať v histórií ďaleko. Konkrétne sa presunieme do roku 2015 ku albumu MMXV (2015), ktorý má svedomí dobre známa skupina DMS.

Ešte na začiatok by som rád vyzval ľudí, ktorí by sa chceli aktívne podieľať na tvorbe tejto série článkov, nech sa nám kľudne ozvú na email, ktorý nájdu v sekcii Kontakt. Či už nám poskytnete zaujímavé informácie, alebo by ste dokonca chceli o nejakom albume napísať článok, neváhajte nás kontaktovať. Cieľom článkov bude priblížiť kvalitné dosky, uviesť nejaké zaujímavosti, prípadne krátke rozhovory s danými interpretmi a podobne.

Prejdime teda ku dnešnej časti. Do druhej časti sme sa rozhodli zaradiť album MMXV od DMS, ktorý oficiálne druhým štúdiovým albumom tohto zoskupenia. Prvým počinom bol album Čo sa stalo?, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2011. Oficiálny release albumu bol 14.decembra 2015 a názov logicky plynie z toho, v akom roku doska vyšla. Na albume sa predstavila pestrá škála interpretov a producentov, a celkový dojem albumu bol neskutočne silný. Tí, čo poznali kompletné zloženie DMS už pred týmto albumom, mali určite veľké očakávania.

Prvá skladba, ktorá bola zverejnená, sa okamžite vryla do pamäte všetkých fanúšikov, ktorí si ju pustili. Chalani asi lepšie nemohli zvoliť prvú oficiálnu skladbu tejto dosky. Samozrejme, bolo to Intro, ktoré sprevádzal aj zaujímavý „exotický“ videoklip, v ktorom sa objavilo množstvo známych tvárí, najmä z televíznej obrazovky. Už „hype“ okolo prvej skladby predznačil, že sa môže jednať o jeden z najlepších, ak nie najlepší album daného roku, aj keď to možno viacerí neočakávali. V tom istom roku vydávali svoje albumy napríklad aj Strapo, OTIS či Majk Spirit. Koniec koncov aj samotní chalani sa viac krát vyjadrili, že nečakali taký úspech tohto počinu. Veľa otázok bolo aj okolo Dameho, ktorý sa medzi prvým a týmto albumom DMS venoval rapu len okrajovo, no v konečnom dôsledku sa Dame minimálne vyrovnal svojmu kolegovi, a jeho slohy pokojne môžme zaradiť medzi tie najkvalitnejšie.

Album MMXV sa však stal podľa viacerých portálov a redakcií albumom roka, a to hádam po vypočutí celého albumu neprekvapilo nikoho. My samozrejme tento názor zdieľame taktiež, a úprimne sa zamýšľam, že na aké miesto by som ho zaradil, ak by vyšiel v roku 2016. Táto doska obsahuje oficiálne 18 skladieb + 2 skryté tracky, čo je naozaj hojný počet, pri ktorom sa podsúva otázka, či to nie je priveľa. Rozhodne nie v tomto prípade! Avizované skryté tracky sa nachádzajú v skladbách „Chlap vs chlapec“ („Musíš sám“) a „Nechaj ma“ („Slnko stoj“).

Ak sa pozrieme na kompletný tracklist, tak je to ako sa už avizovali, veľmi pestré. Či už sa bavíme o hosťoch alebo producentoch. Na albume sa objavili Vladimír 518, Pil C, Strapo, LUZA a Tina/MiniMo. Čo sa týka producentov tak pochopiteľne väčšinu skladieb ošéfoval Smart. Ďalej tam máme výborného Speciala, potom Derycka, Kaapa, Homieho, Hajtkoviča a nechýba ani legendárny DJ Wich.

Album je špecifický aj tým, že jediný oficiálny videoklip, ktorý vyšiel, je spomínané Intro. Ostatné skladby nájdeš „len“ v audio verzii. Aj toto hovorí samo za seba a svedčí to o veľkej sile a kvalite chalanov z DMS. Na jednej strane je to možno škoda, keďže podobne ako pri Kontrafakte (z albumu Navždy sa dočkala klipu viac ako polovica skladieb), aj tu sme zvyknutí na najvyššiu kvalitu či už tvorby, alebo aj videoklipov.

Prejdime teda ku samotným skladbám. Ako sme už spomínali vyššie, tak vysoký počet skladieb na albume väčšinou podsúva malé obavy, no úprimne, tu sme sa o mainstream a nudu vôbec nebáli. Sme veľmi radi, že sa naše očakávania v danom roku naplnili, a album poskytuje širokú škálu skladieb naozaj zaujímavých a kvalitných skladieb. Či už sa jedná o „tvrdé“ skladby, ktoré opisujú aktuálnu situáciu v našom štáte a rôzne iné aktuálne problémy dnešnej spoločnosti, cez bangre, ktoré si naplno užijeme na koncertoch až po tracky, ktoré sú úprimnou a silnou výpoveďou. Keby som mal vybrať konkrétne najlepšiu skladbu, tak by som zvoliť nevedel. Po približne roku a pol od releasu si najviac ja osobne idem Čo nám dali?, Už mám dosť a Idem C. Kvalitatívne sa medzi najlepšie tracky určite hodí viac vecí, napríklad mega silný T.L.A.K, no nie je to vec, ktorú si človek môže pušťať stále dokola.

Tak, čo dodať na záver. S čistým svedomím môžem prehlásiť, že sa jedná o jeden z najlepších albumov posledných rokov a som veľmi rád, že som si ho skrz tento článok mohol opäť pripomenúť celý. Tento rok nás čakajú sólové počiny od Separa aj Dameho, a ani nevieme opísať, ako veľmi sa tešíme! Dajte vedieť, ako vnímate tento album vy, a aký album by ste chceli nabudúce.  Vďaka za váš čas a určite vyčerpávajúce čítanie.

Foto credit: Kubo Krížo

Odporúčame