Najlepšie slovenské rapové albumy 1: Kontrafakt – Navždy

Čo sa týka našej rapovej scény, každoročne vydávajú interpreti desiatky albumov. Za tie roky sa u nás naozaj nazbieral slušný počet (nie len) kvalitných dosiek, a my sa postupne budeme snažiť viacero z týchto počinov priblížiť. Už teraz máme pripravených viacero článkov a dnešným dňom teda otvárame sériu článkov o najlepších rapových albumoch slovenských interpretov.

Ešte na začiatok by som rád vyzval ľudí, ktorí by sa chceli aktívne podieľať na tvorbe tejto série článkov, nech sa nám kľudne ozvú na email, ktorý nájdu v sekcii Kontakt. Či už nám poskytnete zaujímavé informácie, alebo by ste dokonca chceli o nejakom albume napísať článok, neváhajte nás kontaktovať. Cieľom článkov bude priblížiť kvalitné dosky, uviesť nejaké zaujímavosti, prípadne krátke rozhovory s danými interpretmi a podobne.

Poďme ale už na dnešnú časť. Prvý diel sme sa rozhodli odštartovať albumom Navždy, ktorý vydali v roku 2013 chalani z legendárnej skupiny Kontrafakt. Táto doska patrila k absolútne najočakávanejším a opäť sa dá povedať, že zmenila smerovanie nášho rapu. Od ich posledného albumu Bozk na rozlúčku ubehlo 6 rokov, takže sa očakával veľký comeback. Samozrejme, medzi doskami tvorili obaja interpreti (Rytmus vydal v roku 2009 a 2011 sólové albumy), no o chalanoch je známe, že každý album či už ako Rytmusa, alebo Kontrafaktu bol istým posunom a inak to nebolo ani v prípade albumu Navždy.

Ako prvé dve skladby boli zverejnené Stokujeme Vonku a Odviati Vetrom. Stokujeme Vonku bolo totálným odviazaním a potvrdením, že chalani si už nepotrebujú nič týmto albumom dokazovať. Síce niektorí starší fanúšikovia odpisovali album už po tomto tracku, lebo „veď to nemá žiadnu výpovednú hodnotu, čo to je? Toto nie je starý Kontrafakt!„. Veru, toto ani náhodou nebol starý Kontrafakt, ale nový, lepší, vyzretejší, uvoľnenejší Kontrafakt. Veď tento track totálne ovládol leto 2013 a hlášky najmä z Rytmusovej časti sú legendárne doteraz. Ako druhý prišiel singel Odviati Vetrom produkovaný DJ Wichom, ktorý musel chytiť za srdce najmä starších fanúšikov a teda logicky ich na album aj navnadil. Výborný marketing a voľba trackov, ktoré budú zverejnené pred releasom navnadil na kúpu albumu starších aj mladších fanúšikov a poslucháčov.

Album ako celok oficiálne obsahuje 13 trackov + 2 „skryté“ tracky (Chladný ako ľad, Keď jazdíme my). Chladný ako ľad je track produkovaný Dalybom a určite priniesol do albumu skvelý impulz. Keď jazdíme my bol pôvodne len v jeden a pol minútovej verzii. Meno Kontrafakt vždy pritiahne dostatok pozornosti a fanúšikov, a teda album nie je naplnený veľkým množstvom hostí, čo je len veľké plus. Dá sa povedať, že album mal 4 hostí. Speváčku Laris Diam, Alexa, Separa a Ektora. Na intre do albumu (05 S5) sa predstavil legendárny DJ Premier. Produkcie na albume z väčšej časti zmákol skvelý Maiky Beatz. Okrem neho sa teda na albume predstavili ako producenti Dalyb, Ján Lednický, Aceman, Robert Burian a DJ Wich.

Čo sa týka klipov, tak aj v tomto smere u nás dlhodobo kraľuje Kontrafakt. Z celkového počtu 15 skladieb sa až 8 dočkalo klipového spracovania. Menovite Stokujeme Vonku, Odviati Vetrom, JBMNT, Kým Neskapem, Podzemie, Keď Jazdíme my, SSMD a V Mojom Svete. Každý klip je niečim zaujímavý, no jednoznačne najväšie ohlasy zaznamenal klip na skladbu JBMNT, ku ktorému sa pripojila už legendárna hláška: „to si radšej mohol dať mne to Bávo„. Za mňa osobne bol najočakávanejší klip na skladbu Podzemie. Ak si dobre spomínam, dosť ľudí vtedy žiadalo klip práve na túto vec. Dočkali sme sa v októbri 2014 a myslím, že sme neostali sklamaní.

Prejdime už ale ku samotným skladbám a celkového dojmu z albumu. Čo sa týka očakávaní, tie určite splnil. Bol iný, bol zaujímavý a hlavne bol v našom rape pokrokový. Po prvom vypočutí to u mňa jednoznačne vyhrala skladba Taxi s Laris Diam. Obrovskou výhodou tohto albumu je, že čím viac ho počúvate, tým sa vám páči (teda minimálne v mojom širšom okolí a v redakcii to tak bolo). Keď sa na to pozriem spätne, tak najlepšia vec z albumu je pre mňa Podzemie. Celkovo však album priniesol na našu scénu čerstvý vzduch a z časti určite pozmenil jej smerovanie. Od pomalších a emotívnejších vecí ako SSMD, Odviati Vetrom, TAXI či Navždy cez úplne odviazané tracky ako Stokujeme alebo JBMNT zanechala táto doska v našom rape výraznú stopu, nehovoriac o tom, že ešte 2 roky po tomto albume som na uliciach stretával každého druhého teenagera v mikine JBMNT.

Pre niekoho to bolo sklamanie, pre niekoho album desaťročia. Navždy však zostane silným pojmom, nech si každý hovorí čo chce, a práve preto sme sa týmto počinom rozhodli odštartovať túto sériu článkov. Ďakujeme za určite vyčerpávajúce čítanie, a dajte vedieť, ako zapôsobil tento album na vás, a koho dosku by ste chceli nabudúce.

 

Odporúčame