Jedno z najlepších európskych miest na založenie rodiny je na Slovensku: Uhádneš, ktoré to je?

záber na Európu na glóbuse

Slovenské miesto sa umiestnilo na prestížnom európskom rebríčku (Zdroj: Unsplash/Christian Lue)

#Nová štúdia vykonaná aplikáciou Preply na výučbu jazykov odhaľuje najlepšie európske mestá na výchovu detí. Analýza porovnávala viac ako 130 európskych miest v troch kategóriách – „Vzdelávanie“, „Zdravie a bezpečnosť“ a „Voľný čas a životný štýl“. Medzi ďalšie zohľadnené faktory patrí aj pomer medzi učiteľmi a študentmi, vzdelávacie atrakcie a rekreačné priestory, dostupnosť zdravotnej starostlivosti, dĺžka materskej dovolenky, kvality ovzdušia a ďalšie.

Bratislava bodovala

Bratislava patrí medzi 20 najlepších európskych miest vo výchove detí, pričom sa umiestnila na devätnástom mieste, najmä vďaka vysokému skóre v kategórii životný štýl. Bratislava sa umiestnila dokonca vyššie ako talianske Cagliari a švajčiarske Bazileji, a to najmä vďaka dobrým výsledkom v kategórii „Voľný čas a životný štýl“, v ktorej je na piatom mieste.


Slovensko sa pýši novou počítačovou hrou: Takéto závody na život a na smrť si ešte nevidel


Kombinácia platenej materskej dovolenky na Slovensku (238 dní), ktorá patrí medzi desať najdlhších v Európe (7. miesto), a množstva parkov a rekreačných zariadení (na jedného obyvateľa), ktoré sú v Bratislave k dispozícii, podstatne zvýšilo skóre nášho hlavného mesta. Bratislava tiež podľa prieskumu ponúka lacnejšie životné náklady v porovnaní s väčšinou ostatných hlavných miest, pričom je spomedzi všetkých 131 miest 34. najdostupnejším mestom pre život.

Ďalšie umiestnené mestá

Hlavné mesto portugalského ostrova Madeira, Funchal, sa je na prvom mieste z najlepších miest v Európe na výchovu rodiny.
Medzi ďalšie mestá v prvej desiatke patria Terst (Taliansko), Lisabon (Portugalsko), Edinburgh (Spojené kráľovstvo), Aarhus (Dánsko), Praha (Česká republika) a Helsinki (Fínsko).

Medzi 20 najlepších miest patrí aj Stavanger v Nórsku, ktorý je celkovo na trinástom mieste a na šiestom mieste v kategórii „Zdravie a bezpečnosť“. Aj keď je Aberdeen mestom v Spojenom kráľovstve, zaisťuje si najvyššie známky, celkovo je na 14. mieste, no zároveň je najlepším mestom Európy z hľadiska perspektívy „voľného času a životného štýlu“. Hlavné mesto Anglicka, Londýn, sa naopak dostalo na koniec rebríčka, a teda medzi najhoršie mesto v Európe z hľadiska výchovy detí.

Na prvom mieste je Portugalsko

Na vrchole rebríčka je mesto Funchal, ktoré sa nachádza na portugalskom ostrove Madeira. Toto umiestnilo si získalo najmä vďaka najnižšej kriminalite zo všetkých, nízkej úrovni znečistenia ovzdušia a nižším životným nákladom.

Pomer študentov a učiteľov v Portugalsku je tiež tesne za prvou desiatkou v Európe a je na 11. mieste. Portugalsko sa ako jediná krajina umiestnila v prvej desiatke dvakrát, konkrétne mestá Funchal a Lisabon. Obidva si získali svoje umiestnenie vďaka veľmi vysokému skóre v kvalite ovzdušia a vzdelávacích atrakciách.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Tlačová správa/Preply
Odporúčame