Chceš aj ty vytiahnuť z hier maximum? Tieto slúchadlá ti rozhodne doprajú nadupaný audiozážitok

gamer so slúchadlami

Tieto slúchadlá ti rozhodne doprajú nadupaný audio-zážitok (Zdroj: Pixabay)

#Herný priemysel si čím ďalej tým viac dáva záležať na zvukovom prevedení hier. Či už ide o hranie na počítači alebo na konzole, vývojári sa snažia z procesorov vyťažiť maximum. Zvuková stránka hry nie je žiadnou výnimkou a ty chceš mať jednoznačne ten najlepší zážitok z hrania.


Kto je Bugha? Vo Fortnite začal zarábať už ako chlapec, len za minulý rok vyhral tri milióny dolárov


Pri nastaveniach zvuku sa častokrát stretneš s tromi označeniami. Prvým je 2.0, resp. 2.1 – to znamená, že zvuk vychádza z dvoch kanálov, v tom druhom prípade podporuje aj zosilnenie bás. Mnohí poznáme tento formát ako bežné stereo. Potom sú tu označenia 5.1 a 7.1 – tu už hovoríme o priestorovom zvuku (tzv. surround), ktorý často počuješ v kine.

No a hry taktiež podporujú priestorový zvuk, preto sa výrobcovia slúchadiel musia prispôsobiť a ich produkty podporovať aj náročnejšie zvukové formáty.

Herné slúchadlá
Slúchadlá k hraniu jednoducho patria (Zdroj: Heureka)

Dominantnosť jednej firmy na trhu

Na úvod ťa upozorním: zabudni na štupľové slúchadlá. Áno, je to lacná alternatíva, ide však len o podporu bežného sterea a hry si na nich jednoznačne neužiješ tak, ako to tvorcovia zamýšľali.

Na trhu herných slúchadiel aktuálne dominuje firma Razer, o ktorej si už pravdepodobne počul. Ich populárny zelený výrobok Razer Kraken sľubuje obrovskú citlivosť spojenú s dobrým výkonom. Počuť by si teda mal jemné kroky, ale aj gigantické výbuchy.


Hľadáš tip na vianočný darček? Tieto tech vychytávky potešia každého člena tvojej rodiny


Mikrofón je taktiež na dobrej úrovni a dokáže tlmiť okolité šumy, nakoľko zaznamenáva len zvuk v jeho bezprostrednej blízkosti. Daj si však pozor na kompatibilitu – aj keď je spárovateľný s Windowsom, Macom, PlayStation 4 či Nintendom, Xbox vyžaduje redukciu. Pripojenie je jednoduché vďaka 3,5 mm jack konektoru, využiješ ich teda prípadne aj na telefóne.

Herné slúchadlá
Výber je široký a je len na tebe, po ktorom modele siahneš (Zdroj: Heureka)

Množstvo vlastností za prijateľnú cenu

Ak si ochotný za kvalitný zvuk priplatiť, odporúčam ti HyperX Cloud II. Napriek ich cene, ktorá sa pohybuje okolo 100 eur, ti doprajú skutočne fantastický zvukový zážitok. Tieto slúchadlá hlavne ponúknu možnosti používania.

Dostaneš k nim aj odnímateľný mikrofón, ak ho teda nepotrebuješ, nemusí byť súčasťou slúchadiel. Jeho kvalita je zaručená certifikátom spoločnosti TeamSpeak. Priložený v balení bude aj káblový ovládač, ktorým si jednoducho nastavíš všetko potrebné.


Obrovský úspech Slovákov v hernom priemysle: Táto športová hra si ťa dokonale podmaní, má už milióny stiahnutí!


Na dosah ruky máš zvýšenie či zníženie hlasitosti zvuku či samotného mikrofónu. Nemusíš sa teda zbytočne zaťažovať hľadaním hlasitosti na svojom zariadení. Poteší aj podpora priestorového zvuku 7.1, ktorá vie nahradiť aj domáce kino. HyperX sľubuje kompatibilitu k všetkým počítačom aj konzolám, preto by mohol byť skvelou voľbou pre hráčov s viacerými hernými zariadeniami.

Herné slúchadlá
Sony PS4 Gold Wireless sú to pravé orechové pre náročných (Zdroj: Heureka)

Zvuk na konzolách

Problém pri mnohých slúchadlách môže nastať vtedy, keď ich chceš spárovať s hernou konzolou. PlayStation sa rozhodol ísť vlastnou cestou a preto niektoré slúchadlá olepil nálepkou „PlayStation Official Licensed Product“. Pri nich sa nemusíš obávať, že by si potreboval redukciu alebo adaptér na používanie, ktoré býva problémové hlavne s Bluetooth verziami.

Oficiálnymi káblovými slúchadlami sú Trust GXT 488, ktoré však vďaka prijateľnej cene nedokážu vyťažiť zo zvuku všetko, čo hry na PlayStation 4 ponúkajú. Kompatibilné sú však aj s inými zariadeniami a ak nie si náročný, mali by ti vystačiť. Samozrejmosťou je aj pridaný mikrofón.

Pre náročnejších konzolových gamerov jednoznačne odporúčam Sony PS4 Gold Wireless, ktoré sú vyrobené priamo spoločnosťou Sony. Ponúkajú bezdrôtové prevedenie, čistý dizajn, vstavaný mikrofón či priestorový zvuk 7.1. Aj keď si za ne priplatíš dvojnásobok, jednoznačne nebudeš ľutovať.

Zdroj: hashtag.sk, heureka.sk, playstation.com
Odporúčame