Obrovský sexuálny škandál aj príbeh basketbalovej hviezdy: Toto sú najlepšie dokumenty roku 2020

najlepšie dokumenty Dokument The Last Dance

Dokument The Last Dance (Zdroj: Netflix)

#Množstvo ľudí bohužiaľ stále zastáva smutný názor, že dokumenty sú jednoducho nudné, rozťahané a nemá zmysel ich sledovať. Dobrou správou je, že čoraz častejšie sa stretávame s mimoriadne kvalitnými projektami, ktoré dokážu ľudí priamo vtiahnuť do opisovaných udalostí. Nielen že obohatíš samého seba o nové poznatky, zároveň tiež získaš pohľad na množstvo aktuálnych tém, o ktoré sa môžeš podeliť s priateľmi. My sme pre teba vybrali najlepšie dokumenty za rok 2020. Zaručujeme ti, že si medzi nimi určite nájdeš svojho favorita.


Netflix novinky na tento mesiac: Finále seriálového fenoménu aj nová pecka od režiséra BlacKkKlansman


Beastie Boys Story (Apple TV+)

Beastie Boys sú legendou svojho žánru. Skupina bola založená ešte v roku 1981 v New Yorku a počas väčšiny z jej existencie sa skladala z Michaela „Mike D“ Diamonda (vokály, bicie), Adama „MCA“ Yaucha (vokály, basová gitara) a Adama „Ad-Rock“ Horovitza (vokály, gitara).

V USA predala skupina celkovo 22 miliónov albumov a 40 miliónov po celom svete, čím sa podľa časopisu Billboard stala „najpredávanejšou rapovou skupinou“ od roku 1991. Na Apple TV+ si môžeš pozrieť vychvaľovaný dokument, ktorý očami samotných interpretov mapuje vzostupy a pády týchto legiend.

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Netflix)

Jeffrey Epstein, priateľ mocných a usvedčený sexuálny predátor zomrel pred necelým rokom, keď spáchal vo väzení samovraždu. Kvôli tomu znemožnil ukončenie súdneho procesu, ktorého výsledkom malo byť jeho odsúdenie za sexuálne zneužívanie a kupliarstvo s neplnoletými. Práve tomu sa venuje aj nová séria od Netflixu.


Slovákov pohltil trpký dokument: Odkrýva vyšetrovanie zvráteného multimilionára a pedofila Jeffreyho Epsteina


V nej vidíme výpovede žien, ktoré si museli odtrpieť svoje. Rozhodli sa vyrozprávať svoje príbehy, ktoré vo veľkom prispeli k tomu, aby bol Epstein postavený pred spravodlivosť. Nehovoriac o následnej popularite hnutia #MeToo. Dokument so zásadnou témou síce trošku škrípe v spracovaní, no aj tak ide o projekt, ktorý tento rok nesmieš vynechať.

The Painter and the Thief (Amazon Prime)

Tento fenomenálny nórsky dokument je absolútnou povinnosťou pre každého, kto si dokáže nájsť dve hodiny voľného času. Drogovo závislý Karl-Bertil tvrdí, že si nepamätá, prečo ukradol českej maliarke Barboře Kysilkové vystavené diela a ani to, čo s nimi následne urobil. Zločin ale ľutuje a na popud autorky súhlasí, že bude modelom pre jej budúci portrét.

Umelecká spolupráca oboch zblíži zvláštnym spôsobom. Dávajú jeden druhému nahliadnuť do tienistých zákutí svojej minulosti. Film ukazuje udalosti striedavo z dvojitej perspektívy. Výsledná maľba tak sprostredkováva miestami temné, ale hĺbavé pretnutie dvoch zdanlivo nesúrodých osudov. Zaujímavý kúsok, ktorý by mohol bez problémov bojovať o Oscara.

Crip Camp: A Disability Revolution (Netflix)

Handicapovaní ľudia si rozhodne zaslúžia náš obdiv. Ich odvaha a odhodlanie bojovať za rovnoprávnosť je tak silná, že ľudia bez obmedzení zostávajú v nemom úžase. Dokument Crip Camp: A Disability Revolution od Netflixu sa zameriava na prelomový letný tábor v Spojených štátoch. Práve ten vyburcuje skupinu tínedžerov s handicapom, aby vytvorili hnutie.


HBO vytasilo na jún množstvo zaujímavých filmov a seriálov: Stihneš si pozrieť všetky horúce novinky?


Dláždi sa tak nová cesta k väčšej rovnosti, o ktorú bojovali v roku 1970. Môžeme povedať, že práve vďaka nim sa dnes berie na týchto ľudí omnoho väčší ohľad. Bezbariérovosť prestáva byť problémom navyše a je automatickou súčasťou väčšiny nových projektov. Dokument je víťazom vo svojej kategórii na festivale Sundance.

McMillions (HBO)

Šesťdielny americký dokumentárny seriál zachytáva neuveriteľný príbeh bývalého policajta, ktorý zmanipuloval hru Monopoly v spoločnosti McDonald’s. Počas desiatich rokov namiesto stráženia bezpečnosti, čo mal v popise práce, ukradol milióny dolárov a vybudoval obrovskú sieť komplicov naprieč Spojenými štátmi.


Ray Kroc: Muž s českými koreňmi, ktorý kúpil od McDonaldovcov reštauráciu a vybudoval najväčšiu sieť fast-foodov na svete


Dokument čerpá z exkluzívnych bezprostredných svedectiev a archívnych záberov, na ktorých vypovedajú agenti FBI, ktorí rozsiahly podvod odhalili, podvedení vrcholní manažéri McDonald’s, právnici zaoberajúci sa prípadom a páchatelia aj výhercovia, ktorí sa na tejto zložitej machinácii obohatili.

The Last Dance (Netflix)

Basketbalová legenda, ktorú pozná dokonca aj ten, kto nikdy nevidel žiadny zápas v basketbale. Michael Jordan, známy pod prezývkou Air Jordan, sa dočkal skvelého dokumentu od televíznej stanice ESPN. Projekt však nájdeš aj na Netflixe. Patrí mu prvé miesto v historických tabuľkách NBA za najlepší priemer 30,12 bodov na zápas (druhý Wilt Chamberlain zaostáva o 0,06 bodu).

O jeho univerzálnosti a prínose pre tím svedčí fakt, že v roku 1988 bol vyhlásený aj za najlepšieho brániaceho hráča NBA. Samotná dokumentárna séria sa zameriava nielen na jeho veľké víťazstvá, ale aj prehry. Okrem toho odhaľuje množstvo doteraz skrytých tajomstiev, ktoré divákom vyrazili dych. Tento projekt rozhodne pohltí aj toho, koho basketbal nezaujíma.

Zdroj: imdb.com, csfd.cz,
Odporúčame