Ray Kroc: Muž s českými koreňmi, ktorý kúpil od McDonaldovcov reštauráciu a vybudoval najväčšiu sieť fast-foodov na svete

Photo by Joiarib Morales Uc on Unsplash

#McDonald’s Corporation je jednou z najväčších sietí reštaurácií rýchleho občerstvenia na svete. Prevažnú časť ponuky tvoria rozličné burgre, najtypickejším produktom reťazca je ikonický Big Mac, ktorý okrem iného tento rok oslavuje svoju 50-ku. Už v roku 2004 mala firma v 122 krajinách vyše 30-tisíc reštaurácií a obslúžila okolo 51 miliónov zákazníkov denne. Spoločnosť síce založili bratia McDonaldovci v roku 1940, no jej rozmach začal až v roku 1955, keď ju prevzal dovtedy úplne neznámy Ray Kroc, syn česko-slovenských emigrantov. Práve o ňom je dnešný článok.

Syn českých emigrantov

Ray, celým menom Raymond Albert Kroc, sa narodil v rodine českého emigranta Aloisa Kroca, ktorý pochádzal zo Stupna (to sa nachádza približne 16 kilometrov od Plzne). Dokonca aj jeho matka Rose Mary Hrachová sa mohla pochváliť českým pôvodom. Väčšina životopisov uvádza ako miesto jeho narodenia Chicago, čo bolo mesto s najväčšou koncentráciou českých imigrantov v Amerike.

Wikipedia/Photo by Bryan Hong

V mladosti vystriedal viacero zamestnaní. Počas prvej svetovej vojny sfalšoval údaje o svojom veku, aby mohol nastúpiť k Červenému krížu ako vodič sanitky. Tu sa náhodne stretol s človekom, ktorý rovnako ako on sfalšoval svoje údaje. Zastavujeme sa pri tom z toho dôvodu, že tohto pána pravdepodobne budeš poznať. Ide totiž o legendárneho Walta Disneyho. Na front sa však Ray nedostal, vojna po vstupe Američanov veľmi rýchlo skončila.

Mixéry a šťastná náhoda

Po vojne sa skúšal živiť ako džezový pianista, realitný maklér a dokonca aj ako predajca papierových kelímkov firmy Lily-Tulip Cup Company.  Potom sedemnásť rokov cestoval po celých Spojených štátoch ako predajca mixérov na mliečne koktaily pre firmu Prince Castle.

V roku 1953 ho zaujalo, že bratia Richard a Maurice McDonaldovci si do svojej reštaurácie v San Bernardine v Kalifornii objednali väčšie množstvo jeho mixérov. Chcel podnik vidieť na vlastné oči a doslova ho ohromil. Kroc bol fascinovaný systémom práce, ktorý McDonaldovci vymysleli, a ktorý pripomínal Fordov ikonický systém výroby v továrňach. Vďaka nemu bola príprava jedla skrátená na pol minúty, zatiaľ čo bežný štandard všetkých reštaurácií v USA vtedy bol dvadsať minút.

Ray Kroc – wikimedia.org

Franchising

Vtedy, vo svojich 52 rokoch, prišiel Kroc s ponukou vstupu do podniku s McDonaldovcami a dodá im obchodný model, ktorý mal už dávno premyslený: on bude jazdiť po Spojených štátoch a nebude zakladať pobočky, ako to robia iné firmy a reštauračné reťazce, ale bude ponúkať miestnym drobným podnikavcom takzvané franšízy. Teda značku a know-how, za ktoré centrálna firma bude dostávať časť zo zisku. A práve týmto modelom z McDonald’s čoskoro vytvoril najväčší reštauračný reťazec v USA.

Mimochodom, takýmto spôsobom funguje firma dodnes. Len máloktorý podnik (napríklad aj na Slovensku) vznikol inak. Vo väčšine prípadov nevlastní podnik ani objekt reštaurácie, iba jej vybavenie, stroje a zariadenia. Materská firma zabezpečuje a kontroluje úroveň jednotlivých reštaurácií a organizuje ich spoločnú marketingovú politiku a zásobovanie.

https://www.instagram.com/p/BmYQidIgY8i/?hl=pt-br&tagged=mcdonalds

Žiadne hot dogy

Jedným z Krocových prínosov firme tiež bolo, že zavrhol vtedy obľúbené hot dogy a stavil na hamburgery s mletým mäsom, v ktorých videl budúcnosť. A musíme uznať, že urobil veľmi dobrý krok. V roku 1961 sa Kroc definitívne odhodlal a za 2,7 milióna dolárov kúpil celú firmu.

Už o dva roky pokorila hranicu miliardy predaných hamburgerov za rok. V roku 1966 vstúpila na newyorskú burzu. Rok potom, po vybudovaní viac ako 700 reštaurácií vo svojej vlasti, Kroc založil prvé dve mimoamerické podniky, konkrétne v Kanade a Portoriku.

V roku 1974 Kroc odstúpil z vedenia firmy a pre radosť si zakúpil bejzbalový tím San Diego Padres. Ale bol, pri svojej preslávenej večnej nespokojnosti a pedantnosti, tak nespokojný s výkonmi hráčov, že ho radšej predal svojmu zaťovi. Vo svojich 75 rokoch sa pokúsil poraziť svoju celoživotnú náklonnosť k alkoholu a podstúpil protialkoholické liečenie. Šesť rokov nato nakoniec zomrel.

Pokiaľ sa však chceš o Rayovi dozvedieť ešte niečo navyše, rozhodne siahni po filme The Founder z roku 2016, v ktorom si Kroca zahral Michael Keaton a sleduje životnú cestu muža s českými koreňmi, vďaka ktorému si o pár dní dopraješ stredne veľké hranolky a šťavnatý burger z niektorej jeho prevádzky na Slovensku.

Odporúčame