Slovákov pohltil trpký dokument: Odkrýva vyšetrovanie zvráteného multimilionára a pedofila Jeffreyho Epsteina

Záber z dokumentu Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Záber z dokumentu Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Zdroj: Netflix)

#Na Netflixe to žije aj po tom, ako sa uvoľnili takmer všetky opatrenia v súvislosti s koronavírusom. Vďaka nedávno spustenej funkcii, ktorá umožňuje obyvateľom danej krajiny vidieť, ktoré projekty sú momentálne najsledovanejšie, sa na Slovensku na popredné priečky vyhupla dokumentárna séria Jeffrey Epstein: Filthy Rich.

Netflix novinky na tento mesiac: Finále seriálového fenoménu aj nová pecka od režiséra BlacKkKlansman

Tento priateľ mocných a usvedčený sexuálny predátor zomrel pred necelým rokom, keď spáchal vo väzení samovraždu. Kvôli tomu znemožnil ukončenie súdneho procesu, ktorého výsledkom malo byť jeho odsúdenie za sexuálne zneužívanie a kupliarstvo s neplnoletými.

Práve tomu sa venuje aj nová séria od Netflixu, kde môžeme vidieť výpovede žien, ktoré si museli odtrpieť svoje. Rozhodli sa vyrozprávať svoje príbehy, ktoré vo veľkom prispeli k tomu, aby bol Epstein postavený pred spravodlivosť, nehovoriac o následnej popularite hnutia #MeToo. Stojí tento projekt za tvoju pozornosť?

Chaos a nepriehľadnosť

Režisérka Lisa Bryant toho síce nemá na svojom konte príliš veľa, no vo svete sa blysla dokumentárnou sériou What History Forgot, kde ukázala, že je mimoriadne zručná a treba s ňou rátať. Mozaiku o Epsteinovi sa jej však príliš dobre pozliepať nepodarilo.

Začiatok je pomerne chaotický a človeka, ktorý o tomto známom finančníkovi takmer nič nevie, hádže priamo uprostred kolotoča znásilnení mladých dievčat. O to horšie je, že počas všetkých štyroch častí (necelých štyroch hodín) sa v skutočnosti nedozvieme nič o Epsteinovej minulosti a poriadne ani to, ako sa dostal ku svojmu majetku.

Záber z dokumentu Jeffrey Epstein: Filthy Rich
Záber z dokumentu Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Zdroj: Netflix)

Na povrchu

Samozrejme, táto časť jeho života je zahalená rúškom tajomstva, no nie sú dokumenty práve na to, aby ich odhaľovali? Takto sa však okolo jeho osoby vytvára ešte väčšia hmla a človek je po zhliadnutí nútený dohľadať si informácie na internete (áno, sú tam, len v dokumente jednoducho nie).

VIDEO Youtuberka chodila s pedofilom: Svojím príbehom chce pomôcť ďalším dievčatám

Lisa Bryant pracuje s mnohými osobami, ktoré sa dostali do styku Jeffreyho Epsteina. Sledujeme vplyvných politikov, princov a dokonca aj prezidentov, ktorý pravdepodobne nielen, že vedeli, čo za predátora je, ale pravdepodobne sa na tom ešte aj podieľali. Veľmi dobre je vykreslený začiatok celého vyšetrovania, potom sa však celý prípad zamotáva a dokument sa akosi nesnaží pozastaviť sa nad všetkým a ísť viac do hĺbky.

Záber z dokumentu Jeffrey Epstein: Filthy Rich
Záber z dokumentu Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Zdroj: Netflix)

Znásilňovanie na dennom poriadku

Problémom je aj množstvo materiálu, respektíve jeho nedostatok. Epstein si svoje súkromie mimoriadne strážil, no už po prvej časti sa v dokumente objavujú znova a znova tie isté zábery, ktoré začnú byť po čase otravné. Rozhodne sa dalo použiť omnoho viac ilustračných záberov, aby celý projekt pôsobil o niečo sviežejšie.

Sériou nás sprevádza skupina žien, ktoré boli Epsteinom obťažované či znásilnené. Vzhľadom na to, koľko ich bolo je smutné, že nedostali možnosť hovoriť aj ostatné. Príbehy týchto žien sú podobné a nejde mi nespomenúť hneď niekoľko momentov, pri ktorých mi zostával rozum stáť.

VIDEO 3 herečky, 3 izby, 10 dní a 2458 sexuálnych predátorov: Nový český film ti vyrazí dych

Ako je možné, že sa nikto nepozastavil na tým, že ženy, ktoré sa otvorene podieľali na celom kolose obťažovaní a zneužívaní, zostali na konci úplne beztrestné? Ako sa môže žena, ktorá odmietla zneužitie a miesto toho si u Epsteina zarábala tým, že mu vodila svoje neplnoleté kamarátky, stavať do úlohy obete a beztrestne z celého procesu vyviaznuť? Ako to, že inej zase nedošlo, že keď ju Epstein znásilnil, tak zoznámenie predátora s jej mladšou sestrou je ten najhorší možný nápad?

Záber z dokumentu Jeffrey Epstein: Filthy Rich
Záber z dokumentu Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Zdroj: Netflix)

Nevyužitý potenciál

A koniec koncov, ako je možné, že 16-18-ročné dievčatá nedokážu okamžite pochopiť, že ísť masírovať 50-tnika za peniaze do jeho súkromnej vily asi nebude čistá záležitosť? Nechápte ma zle, akýkoľvek zločin, ktorý Epstein spáchal si zaslúži tej najvyšší trest. Nehovoriac o prípadoch, kedy išlo ešte v podstate o deti.

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Nechutne bohatý: Moc a zvrhlosť Jeffreyho Epsteina) je tak nakoniec dokumentom, ktorý len pláva po povrchu a ukazuje informácie, o ktorých sa dočítate kdekoľvek na internete. Nejde do hĺbky a nevyužíva naplno potenciál témy, ktorá tu je, pretože Epstein má toho na rováši omnoho viac, ako ukazuje dokument. V konečnom dôsledku však ide o slabý projekt, ktorý môže slúžiť skôr ako úvod do života tohto zvrhlíka. To však jeho zámerom žiaľ nebolo.

Hodnotenie: #####

P.S.: Hovoriť o téme sexuálneho zneužívania je mimoriadne dôležité, len preto tá jedna hviezda navyše. 

P.S.2: Počas kontroverznej dohody Epsteina zo štátom bola medzi zbavenými obvinení aj Naďa Marcinková, Slovenka, ktorá mu mala byť podľa všetkého predaná. Neskôr preňho pracovala ako pilotka, bola zapletená do zneužívania a podľa nepodložených informácií pre neho zháňala aj dievčatá. Svet je malý, čo? 

Narkobarón, ktorý vládol svetu: Nové tajomstvá o Escobarovi odkryté v tejto knihe!

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame