Najlepší slovenskí a českí hráči na svetovej CS:GO scéne

CS:GO hráči Tomáš “oskar” Šťastný a Ladislav “GuardiaN” Kovács.

Kto sú najlepší slovenskí hráči Counter-Strike: Global Offensive? (Zdroj: vlastná tvorba)

#Dnes si niečo povieme o dvoch najlepších domácich hráčoch hry Counter-Strike, ktorí to dotiahli až na svetovú CS scénu! Z prvej vety už iste mnohí z vás, fanúšikov CSka, vedia, že pôjde o hráčov Ladislav “GuardiaN” Kovács a Tomáš “oskar” Šťastný! V článku si rozoberieme ich začiatky, najväčšie úspechy a dostaneme sa až do súčasnosti, tak hor sa na to!


Veľké zemetrasenie na e-športovej scéne: Prečo odchádzajú CS:GO hráči na Valorant?


Slovenský GuardiaN

Ako prvú musím spomenúť legendu s menom Ladislav Kovács, ktorý vystupuje pod prezývkou GuardiaN! Toto meno určite každý z vás pozná, no vedeli ste, že GuardiaN ako jeden z mála hráčov dokázal zahviezdiť ako profesionálny hráč vo všetkých troch Counter-Strike hrách? V Counter-Strike 1.6, Source aj Global Offensive!

Jeho začiatky boli späté s hrou CS 1.6, avšak z dôvodu nedostatku turnajov na domácej scéne bol nútený prejsť na CS Source, kde opäť hviezdil, a tak si získal slot v anglickom tíme Reason Gaming, kde pôsobil dva roky. Za ten čas mu prišlo nespočetne veľa ponúk od rôznych profesionálnych európskych tímov, avšak GuardiaN sa rozhodol vrátiť späť k hre CS 1.6 a hájiť národné farby v tímoch ako IQ FIGHTERS, DEFEATERS či Corecell.

RaidCall EMS One Summer 2013 Finals Saturday
Rozhvoro s GuardiaN-om na RaidCall EMS One Summer 2013 Finals Saturday (Zdroj: HLTV.org)

V roku 2012 sa GuardiaN preorientoval na hru CS:GO a opäť začal reprezentovať zahraničné tímy ako myDGB, ePz, TCM-Gaming, 3DMAX, až sa nakoniec 2. júna 2013 dostal do aktívnej zostavy tímu Virtus.pro! V tom čase mal tretí najlepší rating na celej CS:GO scéne. Pred ním boli len hviezdy z NIP – Christopher „GeT_RiGhT“ Alesund a Patrik „f0rest“ Lindberg.

V decembri 2013 GuardiaN vstúpil do Ukrajinského tímu Natus Vincere, kde pôsobil najdlhšie zo všetkých tímov, ktoré vystriedal. Celkovo tu tak pobudol do júla 2017. Za ten čas sa NAVI podarilo vyhrať množstvo turnajov, avšak ani raz to nebol Major. V roku 2016 sa síce dostali do finále Majoru MLG Columbus, tam však podľahli tímu Luminosity 2:0 na mapy.

DreamHack Masters Malmö 2016
Na turnaji DreamHack Masters Malmö 2016 (Zdroj: HLTV.org)

Rok na to, v auguste 2017, sa GuardiaN presunul do zámoria, konkrétne do tímu FaZe, kde nahradil hráča Aleksi “allu” Jalli. Vo FaZe ho čakalo jeho druhé najdlhšie pôsobenie v jednom tíme a to trvalo niečo málo cez dva roky, konkrétne do septembra 2019. Za ten čas sa mu aj vo FaZe darilo vyhrávať rôzne celosvetové turnaje, avšak aj v tomto tíme mu o vlások unikol ten najcennejší pohár, a to práve z Majoru. S FaZe sa síce v roku 2018 dostal do finále ELEAGUE Major Boston, tam ale podľahli tímu Cloud9 2:1 na mapy.

GuardiaN na StarLadder Major 2019
GuardiaN na StarLadder Major 2019 (Zdroj: HLTV.org)

V októbri 2019 sa tak GuardiaN vracia do tímu NAVI, no už len na tri mesiace a následne zostáva bez zmluvy. Jeho neskoršie pôsobenia boli v tímoch Trident, BEZ ZP a nakoniec Singularity, avšak aj posledný menovaný nakoniec opustil vo februári 2022.

Aktuálne má GuardiaN 30 rokov, venuje sa streamovaniu a svojmu e-shopu GetGear, kde predáva výbavu pre hráčov, ako sú myšky, klávesnice, monitory či merch domácich aj zahraničných tímov.

Počas celého svojho pôsobenia na svetovej CS scéne bol šesťkrát ocenený v rebríčku TOP 20 hráčov za daný rok. Konkrétne v rokoch 2013 až 2018:

  • 2013: #10
  • 2014: #11
  • 2015: #2
  • 2016: #17
  • 2017: #9
  • 2018: #11

Český oskar

Druhou dnešnou hviezdou bude Čech Tomáš “oskar” Šťastný, ktorý sa do dejín CS-ka zapísal hlavne tým, že je to prvý český hráč, ktorý si zahral na Major turnaji! Jeho cesta na svetovú scénu však bola neľahká a kľukatá. Rovnako ako GuardiaN, aj oskar začínal s hrou Counter-Strike už od verzie 1.6. Čo je nám verejne známe, tak to bolo od roku 2006 v tímoch rEplay, moops, InteRaction, Faberi Bellatores, nEophyte a eSuba! Svoje CS 1.6 pôsobenie zakončil opäť v tíme nEophyte, kam sa vrátil po odchode z eSuby v roku 2012.

Oskar na V4 Future Sports Festival 2021
Oskar na V4 Future Sports Festival 2021 (Zdroj: HLTV.org)

Následne v roku 2012 oskar prešiel na hru CS:GO a podpísal zmluvu v tíme Playing Ducks. No tu sa dlho neohrial a po krátkej dobee prešiel do tímu myDGB. Ani tu to nebolo na dlho a tak nakoniec zakotvil v tíme 3DMAX. Na konci roka 2013 však oskar ukončil svoju hráčsku kariéru a našiel si prácu vo fabrike ako nastavovač strojov. Stále však mal vášeň pre Counter-Strike, a tak si začal šetriť na nový počítač a v roku 2015 sa vrátil do CS sveta, keď podpísal zmluvu s českou organizáciou nEophyte! Ešte v tom istom roku prešiel do Fraternitas, ktorí sa krátko na to rozpadli, a tak pôsobil v tíme pod názvom ex-Fraternitas.

V septembri 2015 oskar konečne vstúpil do zahraničného tímu HellRaisers, kde vydržal takmer rok a to do júna 2016. V HR pôsobil s ďalšími dvoma slovenskými hráčmi – Martin “STYKO” Styk a Patrik “Zero” Žúdel. V tomto tíme oskar predvádzal krásne výkony, a tak netrvalo dlho a dostal ponuku do nemeckej organizácie!

Tomáš Šťastný s trofejou na StarSeries iLeague Season 4
Tomáš Šťastný s trofejou na StarSeries iLeague Season 4 (Zdroj: HLTV.org)

Do mousesports vstúpil v auguste 2016, no v základnej zostave hral len prvé dva mesiace a potom skončil ako náhradník. Do základnej zostavy sa opäť vrátil koncom januára 2017 a podarilo sa mu s MOUZ získať hneď niekoľko trofejí z eventov ako ESG Tour Mykonos, StarSeries i-League S4, V4 Future Sports Festival 2018 či ESL One New York 2018! Podarilo sa im kvalifikovať aj na Major turnaj PGL Krakow v roku 2017, kde mousesports končili na delenom 12.-14. mieste. Rok na to sa im opäť podarilo kvalifikovať na Major, tentoraz na ELEAGUE Boston 2018, kde sa im podarilo prebojovať cez základné skupiny a získali titul “Legendy”. Avšak zázrak v podobe finále sa nekonal, takže MOUZ skončili na delenom 5. až 8. mieste. Mousesports oskar opustil v januári 2019. Jeho ďalšie pôsobenie bolo len krátkodobé a to v tímoch HellRaisers a Sprout.

Oskar nakoniec v decembri 2020 vstupuje do Českej organizácie SINNERS, kde robil, spolu so svojimi spoluhráčmi, naozaj perfektné meno domácemu CS-ku na zahraničnej scéne. V HLTV rebríčku to dotiahli až na 24. miesto! Okrem toho sa im podarilo vyhrať zahraničné turnaje ako V4 Future Sports Festival 2021 či ESEA ligu S37, taktiež skončili druhý na Malta Vibes a svoje prvenstvo obhájili aj na domácej scéne, keď vyhrali Sazka eLEAGUE Fall 2021 a krátko na to obhájili titul “Majstrov” na prestížnej akcii MČR 2021. V januári 2022 však oskar nečakane opustil SINNERS…

Oskar na podujatí V4 Future Sports Festival 2021
Na podujatí V4 Future Sports Festival 2021 (Zdroj: HLTV.org)

Aktuálne nemáme žiadne oficiálne info ohľadom oskarovho budúceho pôsobenia, avšak na HLTV je zapísaný na súpiske tímu Tokyo Revengers spolu s menami ako suNny, MSL, aizy či supra.

Na záver len dodám, že aj oskar sa dokázal presadiť v tabuľke TOP 20 najlepších hráčov daného roka a to hneď dvakrát po sebe:

  • 2017: # 16
  • 2018: #14

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Dominika “RybkaSVK” Štibľaríková, hltv.org, liquipedia.net, hashtag.sk
Odporúčame