Veľké zemetrasenie na e-športovej scéne: Prečo odchádzajú CS:GO hráči na Valorant?

E-šport CS:GO gaming hry

Americkú scénu CS:GO húfne opúšťajú hráči (Zdroj: Unsplash/ELLA DON)

#Americká e-športová scéna je v mnohých herných tituloch známa tým, že hráči si tu prídu na rozprávkové peniaze. Čo je celkom zvláštne, pretože úspechy amerických tímov na svetových turnajoch nie sú najlepšie. V najznámejších tituloch CS:GO a League of Legends, neboli nikdy americké tímy dlhodobo na špičke svetového rebríčka. Dôvodom pre vysoké platy je skôr tamojšia ekonomika a obrovské peniaze od sponzorov, ako sú Red Bull, Mastercard, Honda alebo Samsung.

Asi sa pýtate, prečo by odtiaľ niekto chcel odchádzať, keď sa tam tak dobre platí. Problém CS:GO je veľmi špecifický a veľkú rolu v ňom hrá Covid-19. Najväčšie turnaje v tejto strieľačke sa totiž dlhodobo konajú hlavne v Európe, čo bol však počas pandémie obrovský problém. Všetko sa totiž presunulo do online prostredia a organizácie boli vo veľmi zložitej situácii. Nie je totiž možné kompetitívne súťažiť z USA na európskych serveroch, rozdiel pingu je príliš veľký. Efektívne cestovať však nebolo možné, takže možnosti boli obmedzené.

Niektoré organizácie si prešli karanténou a prileteli do Európy odohrať aspoň tie najväčšie turnaje, ale bolo jasné, že sa toto nedá dlhodobo zvládnuť. Ďalším riešením boli rezidencie v Európe, do ktorých mohli tímy na dlhší čas presunúť svojich hráčov. Nie každá organizácia si to však mohla dovoliť. Preto bolo tým najčastejším riešením úplné rozpúšťanie tímov. Uchýlili sa k tomu, žiaľ, aj tie najväčšie organizácie na čele s Cloud9.

Keď vtedy vyšla strieľačka Valorant, ktorá bola mixom CS:GO a Overwatch, mnoho hráčov z amerického regiónu uzrelo svetlejšie zajtrajšky práve v tomto titule. Navyše nemuseli za turnajmi lietať cez pol zemegule. Po celom svete sa začali formovať tímy a mnoho z nich obsahovalo tie najznámejšie mená z CS:GO scény. Niektorí hráči jednoducho chceli skúsiť niečo nové, alebo v CS:GO nedostali kontrakt, ale mnoho z nich prestúpilo práve kvôli vyššie spomínaným dôvodom. Tu sú najznámejší z nich:

Timothy „autimatic“ Ta

V roku 2018 autimatic spoločne s tímom C9 vyhral prvý CS:GO Major pre svoj región. Bola to rozprávková jazda, pri ktorej porazil jedných z najlepších hráčov všetkých čias, ako napríklad slovenského snipera Ladislava „GuardiaN“ Kovacsa.

Po tomto víťazstve sa však tím rozpadol a autimatic nedokázal nájsť dlhodobé angažmán v tíme na úrovni C9. Keď Riot Games vydali svoj „Project A“, čiže Valorant, videl v ňom rovnako ako mnoho iných druhú šancu oživiť svoju kariéru. Vo februári 2021 tím T1 vykúpili autimatica z tímu Gen.G a pridali ho do svojej Valorant zostavy. Pre amerického borca sa tým skončila jeho CS:GO kariéra.

Timothy „autimatic“ ta
Timothy „autimatic“ Ta (Zdroj: liquipedia.net)

Nick „nitr0“ Cannella

Nitr0 je jeden z najrešpektovanejších kapitánov (IGL) v histórii CS:GO. V Team Liquid dokázal vyhrať Intel Grand Slam za najkratšiu dobu v histórii. Celý tím si tým prišiel na krásny bonus v podobe milióna dolárov.

Boli najlepší na svete, ale nemalo to dlhé trvanie. Tím sa čoskoro začal prepadať a nitr0 bol nakoniec vyhodený. Vzhľadom na pandémiu, urobil to najlogickejšie rozhodnutie – podpísal zmluvu s 100 Thieves a dostal šancu reprezentovať jednu z najznámejších e-športových organizácií na svete.

Nick „nitr0“ Cannella
Nick „nitr0“ Cannella (Zdroj: liquipedia.net)

Spencer „Hiko“ Martin

Jeden z najsmutnejších príbehov v e-športe. Tak by sa dala opísať kariéra Hika. Bol mnohokrát blízko výhry na Major turnaji, blízko tomu poskladať vysnívaný tím, ktorý by vyhral všetky svetové turnaje. Vždy sa však na poslednú chvíľu niečo pokazilo a šťastie nikdy nestálo na jeho strane.

Keď v 29 rokoch premýšľal o svojej budúcnosti v e-športe, voľba bola jasná. Poslednú kapitolu svojej kariéry dopíše vo Valorante. Pridal sa k 100 Thieves a posilnil tým už aj tak nadupanú zostavu.

Spencer „Hiko“ Martin (Zdroj: liquipedia.net/counterstrike/File:Hiko_at_DreamHack_Open_Austin_2018.jpg)
Spencer „Hiko“ Martin (Zdroj: liquipedia.net)

Shahzeeb „ShahZam“ Khan a Tyson „Tenz“ Ngo

Obaja títo hráči boli nádejnými talentmi americkej CS:GO scény, ale ani jeden nedokázal pretaviť svoj talent na úspechy. Spoločne však vytvorili jeden z najlepších tímov vo Valorante, ktorý ovládol vôbec prvý svetový šampionát v Reykjavíku.

Tenz je najväčšou hviezdou a jeho schopnosti udivujú celý svet. ShahZam je naopak skúsený líder, ktorý svoj tím ťahá k víťazstvu precízne naplánovanými akciami. Spoločne tak tvoria základ tímu Sentinels, ktorý sa stal ich novým domovom.

ShahZaM CS:GO Valorant e-sport gaming hry
ShahZaM (Zdroj: liquipedia.net)
Zdroj: liquipedia.net, Vojtěch Lukeš
Odporúčame