Rebríček 8 najdrahších rumov na svete: Prečo je suma za prvé miesto taká závratná?

najdrahší rum

Rum patrí medzi kráľovské alkoholy (Zdroj: GettyImages)

#Rozmýšľal si niekedy nad tým, koľko môže stať najdrahší rum na tejto planéte? Možno však budeš prekvapený, koľko sú ľudia ochotní zaplatiť za tento mok vyrábaný melasy alebo šťavy cukrovej trstiny. Pripravili sme pre teba rebríček 8 najdrahších rumov na svete. Priprav sa, ceny najhodnotnejších vyletia až do neba! 

8. Ron Bacardi de Maestros de Ron Vintage MMXII

Cena: 2050 dolárov

Spoločnosť Bacardi vyrobila len 3-tisíc fliaš tejto prémiovej edície 8-ročného rumu na oslavu nového tisícročia. Ide o destilát tvorený živými tónmi tropického ovocia, citrusovej kôry a zimného korenia, ktorý je uložený v nádhernej krištáľovej fľaši Baccarat. Každá z týchto fliaš bola očíslovaná a opatrená certifikátom pravosti, ktorý podpísal vtedajší prezident spoločnosti Bacardi Ruben Rodriguez.

Veľmi špeciálny rum Maestros de Ron zrel v sudoch po koňaku, ktoré mali najmenej 60 rokov. Hoci pôvodne bolo k dispozícii tisíc fliaš, široká verejnosť si mohla zakúpiť len 200 z nich. Rum má výnimočnú zbierku chutí, ako sú ananás, sušené slivky, káva a santalové drevo s korenistou príchuťou muškátového orieška a škorice. Tento alkohol sa dodáva v ručne fúkanej krištáľovej karafe s povrchovou úpravou z orechového dreva, ktorá sa nachádza v ochrannom koženom puzdre.

7. Bacardi Millennium Rum Atlantis Special Edition

Cena: 2800 dolárov

Opäť tu máme rovnakého výrobcu. Spoločnosť Bacardi vyrobila iba 3-tisíc fliaš tohto jubilejného rumu. Osemročná edícia má v sebe nielen chuť tropického ovocia, ale aj zimného korenia a citrónovej kôry. Bacardi Millennium Rum Atlantis je vyslovene špeciálny. Podobne ako pri jeho vyššie spomínanom „kolegovi“, ani tu nechýba certifikát pravosti a nádherná krištáľová fľaša.

6. British Royal Navy Imperial Rum Tot

Cena: 3000 dolárov

V rokoch 1670 až 1970 sa námorníkom britského kráľovského námorníctva podával špeciálny rum, ktorý sa servíroval aj na kráľovských slávnostiach. Táto tradícia sa však čoskoro skončila, a tak britské kráľovské námorníctvo obnovilo 1 000 fliaš rumu, ktorý je známy ako Rum Tot. Nápoj má jemnú chuť, bohatú dubovú a ostružinovú arómu s tónmi kávy, horkej čokolády a tabaku. Väčšina z nich bola vydražená a len jednu fľašu ponechali v pôvodnom vlastníctve.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Sú lacnejšie Xiaomi lepšie ako drahé vlajky? Redmi Note 12 Pro by mohol ponúknuť odpoveď

5. 50-ročný Appleton Estate

Cena: 6500 dolárov

Do druhej polovice nášho rebríčka sme sa prehupli s rumom Appleton Estate, ktorý vznikol v roku 1962. Predstavili ho v roku 2012 na počesť úplnej nezávislosti Jamajky od Spojeného kráľovstva. Rum zrel takmer pol storočia v dubových sudoch a má veľmi komplexnú zmes chutí a vôní. Vyrobili približne 800 fliaš, čo je najväčší počet vyzretých likérov vytvorených jednou značkou v jednom čase.

Sudy použité na výrobu tohto rumu sa považovali za bezcenné, a preto ich reťazami pripevnili k podlahe skladu spoločnosti Appleton, aby sa zabránilo ich krádeži.

4. Barbados Private Estate 1780

Cena: 10 667 dolárov

Najstarším rumom na tomto zozname je rum Barbados Private Estate z roku 1780. Tento rum bol objavený v roku 2011 v pivnici anglického domu patriaceho grófovi z Harewoodu. V zbierke sa nachádzalo dvanásť fliaš z legendárnej barbadoskej plantáže tejto rodiny, ktoré boli vydražené v aukčnej sieni Christie’s za približne 180 000 dolárov. Výťažok z dražby putoval charitatívnej organizácii na Barbadose ako akt odškodnenia za otroctvo.

3. 1976 Dictador Generations en Lalique Rum

Cena: 16 500 dolárov

Prvá spolupráca medzi výrobcom rumu a francúzskym dizajnérom krištáľu, Lalique Dictador 1976 Generations, bola znalcami na celom svete označená za majstrovské dielo. Samotný nápoj má bohatú a dymovú arómu, za ktorú vďačí výraznej chuti horkej čokolády, semišu a madagaskarských vanilkových bôbov. Likér je uložený v nápadnej krištáľovej karafe a vznikol v limitovanej sérii iba 300 fliaš.

2. Legacy by Angostura

Cena: 25 000 dolárov

Tento pozoruhodný likér vyrobila spoločnosť Angosutra v roku 2012 na oslavu 50 rokov nezávislosti Trinidadu a Tobago. Tento rum je zmesou siedmich najcennejších rumov spoločnosti Angosutra, ktoré zrejú najmenej 17 rokov. Konečný výtvor priniesol veľkolepú chuť rumu s nádychom tropického ovocia, klinčekov, vanilky, medu a dubového dreva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 10 najvyššie draftovaných Slovákov v histórii NHL: Si zvedavý, ako dopadol Slafkovský?

Išlo o limitovanú edíciu v počte len 20 fliaš. Samotná fľaša mala výrazný dizajn, ktorý vytvoril britský klenotník Asprey. Fľaša zdobená rýdzim striebrom je uložená v koženej krabičke z tvrdého dreva, ktorá je čalúnená zamatom a hodvábom, čo dodáva fľaši rumu veľkoleposť.

1. J. Wray & Nephew 1940s Rum

Cena: 54 000 dolárov

Vytvorila ho jamajská liehovarnícka spoločnosť J. Wray & Nephew a je to jeden z najstarších rumov na svete. John Wray otvoril krčmu The Shakespeare Tavern v Kingstone na Jamajke v roku 1825, na ktorú v roku 1860 nadviazal jeho synovec. Vo svojej dobe patrila medzi najúspešnejšie podniky v krajine.

Rum zo 40. rokov minulého storočia, ktorý sa plnil do fliaš približne pred 80 rokmi, bol destilovaný približne 70 rokov pred plnením do fliaš a stal sa pomerne veľkým hitom. Dnes existujú len štyri fľaše tohto výnimočného rumu, preto je jeho cena taká vysoká.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, Luxebook, Rumraiders, Restaurantclicks
Odporúčame