Najčastejšie chyby, akých sa vodiči dopúšťajú v zime: Robíme ich skoro všetci

Žena v aute v zime

V zime sa vodiči pri jazdení dopúšťajú veľkých chýb (Zdroj: GettyImages)

#Jazdenie v zime nie je ľahké, hlavne keď nasneží, tuho mrzne a cestári nestíhajú udržiavať vozovku v dobrom stave. Avšak, zamrznutá cesta nie je jediným a najväčším problémom. Vodiči sa často dopúšťajú rôznych chýb, ktoré nielenže zvyšujú riziko nehody, ale zároveň  škodia autu. Týmto chybám by si sa mal rozhodne vyhýbať.

Oškrabávanie okien nevhodnými predmetmi

Možno to poznáš aj ty. Prídeš ráno k autu, sklá sú úplne zamrznuté, no ty si si opäť doma zabudol škrabku. A tak vytiahneš kartu z peňaženky, prípadne iný dostatočne tvrdý predmet a začneš ľad škrabať pomocou tejto „náhrady“. To však môže byť chyba. Niektoré materiály totiž majú tvrdé výstupky, ktoré dokážu veľmi jednoducho spôsobiť na oknách nepekné škrabance.

Radšej preto nič nepodceňuj a kúp si do auta kvalitnú škrabku na ľad. Rozhodne neriskuj rôzne alternatívne spôsoby odstraňovania ľadu – napríklad pomocou horúcej vody. Pri ňom hrozí, že sklo v dôsledku veľkého rozdielu teplôt praskne.

Používanie stieračov na odhŕňanie snehu a ľadu

Stierače nie sú škrabky na ľad. Ak necháš zamrznuté sklo a pustíš stierače, svojmu autu môžeš poriadne ublížiť. Gumičky stieračov sa totiž ľahko poškodia ostrými kúskami ľadu a následne nebudú správne fungovať. Keď ich zapneš, síce ako-tak postierajú okno, no ostanú po nich nepekné pásiky a iné nedokonalosti.

Auto so snehom na prednom skle
Alternatívne metódy odstraňovania snehu zo skla radšej neskúšaj (Zdroj: Pixabay/Davie Bicker)

Jednoduchá rada preto znie – stierače zapínaj vždy až po tom, ako oškrabeš čelné sklo. Taktiež neskúšaj pomocou nich zhrnúť zo skla vysokú snehovú pokrývku. Hrozí, že ich preťažíš a dôjde k poškodeniu elektrického motorčeka, ktorý ich poháňa.

Vytáčanie motora do vysokých otáčok

Keď ráno naštartuješ a teploty sú hlboko pod nulou, motorový olej je stuhnutý a chvíľu mu trvá, kým dosiahne svoju prevádzkovú teplotu. To znamená, že nedokáže efektívne mazať motor a dochádza k väčšiemu opotrebeniu dielov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zdražovanie sa dotklo aj učebníc: Vieš však nakúpiť výhodne, máme osvedčené tipy!

Aby si opotrebenie motora minimalizoval, prvých niekoľko minút nenamáhaj svoje auto. Jazdi pokojne a nevytáčaj motor do vysokých otáčok. Počkaj, kým sa prirodzene zohreje a až potom ho môžeš využívať naplno. Keď budeš dodržiavať toto jednoduché pravidlo, dokážeš značne predĺžiť životnosť svojho auta.

Dopravná nehoda v zime
V zime je brzdná dráha dlhšia (Zdroj: Pixabay/Bruno Germany)

Príliš neskoré brzdenie

Ak máš vo zvyku brzdiť na poslednú chvíľu, počas zimy by si si mal na tento zlozvyk dávať veľký pozor. Cesty sú často pokryté ľadom a brzdná dráha je oveľa dlhšia ako počas teplejších mesiacov, keď je všade sucho. Hrozí, že kolesá sa dostanú do šmyku, aj keď zatlačíš brzdu až na podlahu. Auto pôjde stále vpred a spôsobíš úplne zbytočnú nehodu.

Naša rada: Nezabúdaj, že ani auto s pohonom všetkých štyroch kolies ti počas zimy nedáva super schopnosti. Síce sa jednoduchšie vyhrabe zo záveja a vyjde strmým zľadovateným kopcom ľahšie ako vozidlo s pohonom predných alebo zadných kolies, no pred šmykom kolies pri brzdení ťa nijako neochráni. Jazdi preto vždy obozretne.

Zaťahovanie ručnej brzdy

Zatiahnutie ručnej brzdy počas veľmi chladných dní sa ti môže nepekne vypomstiť. Problém predstavuje hlavne pri autách, ktoré majú na zadnej náprave jednoduché bubnové brzdy. Pri jazde sa na komponenty brzdovej sústavy prirodzene dostane voda. Keď zaparkuješ a zatiahneš ručnú brzdu, táto voda môže zamrznúť. Následne spôsobí, že brzda sa nebude dať odbrzdiť.

Riešením je zohriať brzdový bubon, prípadne po ňom jemne pobúchať. Niekedy však tieto triky nepomôžu a jediné, čo ti ostane, je počkať na oteplenie. Alebo môžeš zavolať odťahovku, ktorá tvojho štvorkolesového miláčika vezme do servisu. Ak máš tú možnosť, snaž sa neparkovať v strmých stúpaniach a po zaparkovaní auta len zaraď rýchlostný stupeň, radšej nezaťahuj ručnú brzdu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Tradičná herná letná výstava už má svoj pomník

Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame