Herný newsfilter: Tradičná herná letná výstava už má svoj pomník

E3 herný event

Koniec veľkého herného eventu (Zdroj: GettyImages)

#Záver roka sa nesie v znamení koncov naprieč celým herným svetom, a to v širokom spektre významov. Nedávno sme prišli o podujatie známe pod skratkou „E3“ a tiež o hru, ktorú vlastne nikto nechce. The Day Before je príkladom kolosálneho zlyhania. Okrem toho, herné štúdia aj naďalej vo veľkom prepúšťajú.

Koniec veľkej značky

Podujatie E3 (Electronic Entertainment Expo) definitívne končí. Každoročná udalosť v americkom Los Angeles, ktorá sa konala približne v polovici júna, bola pre hernú komunitu akýmsi predčasným Vianocami. Počas niekoľkých dní sme sa dozvedeli nielen o plánoch veľkých vydavateľstiev na nasledujúce mesiace, ale neraz sa viedli aj polemiky o tom, ktorá prezentácia bola najlepšia či najhoršia.

Po viac než 20 rokoch už nebude žiadna udalosť nesúca označenie E3. Samotné podujatie však skončilo skôr. Ročník 2019 bol posledným, ktorý sa konal pred živým publikom. Bol to rok, ktorý si zapamätáme aj vďaka momentu, keď sa pri predstavení dlho očakávanej hry Cyberpunk 2077 objavil na javisku svetoznámy herec Keanu Reeves. Nasledujúci rok mal byť kľúčovým pre nové konzoly.

Následne ale prišla pandémia a online prezentácie prevzal Geoff Keighley so svojou značkou Summer Game Fest. Ten postupne vytlačil E3 úplne do úzadia a ovládol celý mediálny priestor, či už na začiatku leta alebo na konci počas Gamescomu v nemeckom Kolíne. Nedávno hostil aj udelenie cien pre najlepšie hry tohto roka na vlastnom podujatí The Game Awards.

Rýchly pád

V tom istom týždni sme sa dozvedeli o ďalšom konci, ktorý prišiel skôr, než sa očakávalo. Postapokalyptická strieľačka The Day Before si vyslúžila nevídanú kritiku. Portál IGN udelil hre skóre jeden bod z desiatich. Recenzent Gabriel Moss napísal: „The Day Before je jednou z najhorších hier, aké som kedy hral.“

Hra je totiž v technicky katastrofálnom stave a miestami je prakticky nehrateľná. Štúdio Fntastic vydalo titul, ktorý nemohol prejsť skutočným testom kvality, akým musia prejsť mnohé iné známejšie hry. Situácia dospela až do bodu, keď štúdio trvá na tom, že skutočne ukončuje svoju existenciu. Objavil sa totiž skepticizmus, či nejde len o pokus o zmenu názvu spoločnosti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Predpovedala útok na Dvojičky aj vlastnú smrť: Budúci rok nás podľa Baby Vangy čakajú ťažké časy

Okrem toho prišlo aj vyhlásenie, že v spolupráci so Steamom bude umožnené vrátenia peňazí všetkým s dodatkom, že z predaja hry štúdio nedostane žiadne peniaze. To všetko sa stihlo udiať len zopár dní po vydaní samotnej hry The Day Before v programe predbežného prístupu. Taký rýchly koniec sme tu už dlho nemali.

Keďže The Day Before je, zdá sa, pochovaný, budúcnosť značky je v rukách vydavateľa Mytona, o ktorom sa hovorí, že do štúdia Fntastic investoval nemalé finančné prostriedky.

Dostaneme hry od Netflixu?

Šéf herného oddelenia Netflix Mike Verdu odhalil, že spoločnosť má vo svojich interných štúdiách vo vývoji viac ako 10 hier. Netflix vytvoril svoje vlastné štúdiá v Helsinkách a Kalifornii minulý rok a získal ďalšie štyri štúdiá, vrátane tvorcov hry Oxenfree – Night School Studio a štúdia stojaceho za hrou Cozy Grove – Spry Fox.

Vo vývoji sú však desiatky ďalších hier, na ktorých pracujú spriatelené štúdia. Spolu by mal mať streamovací gigant 90 hier v rôznych štádiách vývoja. Pochopiteľne ide primárne o menšie tituly, no pri takom veľkom množstve nás Netflix môže príjemne prekvapiť aj prácou na väčších a nákladnejších projektoch.

Počet predplatiteľov Netflixu, ktorí využívajú hernú ponuku tejto služby, sa v minulom roku odhadoval na menej ako jeden percento, no Mike Verdu uviedol, že spoločnosť sa nízkych čísel neobáva. „Sme naozaj spokojní s trakciou, ktorú sme doteraz mali,“ uviedol Verdu a dodal, že sú trpezliví. Uvidíme, ako dlho im to vydrží.

V skratke na záver

  • Multiplayerový projekt The Last of Us bol oficiálne zrušený štúdiom Naughty Dog.
  • Beta aplikácie Xbox Cloud Gaming je už dostupná na náhlavných súpravách Meta Quest 2, 3 a Pro.
  • Spoločnosť Ubisoft odstránila z ponuky obchodov pretekársku hru The Crew, pričom jej servery vypnú budúci rok.
  • Odovzdávanie cien The Game Awards dosiahlo 118 miliónov videní, čo ho zároveň robí najsledovanejším ceremoniálom v desaťročnej histórii podujatia.
  • Štúdiá 3D Realms a Slipgate Ironworks zasiahlo masívne prepúšťanie.
  • Spoločnosť Insomniac Games sľubuje, že ďalšia aktualizácia hry Spider-Man 2 príde začiatkom budúceho roka.
  • Plánovaná aktualizácia pre Fallout 4 zameraná na optimalizáciu hry pre PlayStation 5 a Xbox Series X bola odložená na rok 2024.
  • Spoločnosť Epic Games vyhrala protimonopolný súdny spor proti Googlu.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TikTok highlighty: Aké sú najčastejšie gramatické chyby na sociálnych sieťach?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, videogameschronicle.com, eurogamer.net, ign.com
Odporúčame