Našiel si dokonalú pracovnú ponuku? Pozor, na tomto ťa zamestnávateľ môže nachytať

Žena hľadá pracovné ponuky na notebooku

Žena hľadá pracovné ponuky na notebooku (Zdroj: Pexels.com/George Milton)

#Po škole musí každý z nás hľadať svoju prvú prácu. Mnohí s tým začnú už počas školských povinností a brigádujú popri štúdiu. Či už sa chceš zamestnať na čiastočný úväzok alebo na trvalý, vždy si daj pozor na to, čo nájdeš v pracovnej ponuke. Všetko nemusí byť tak ideálne, ako na sa na prvý pohľad zdá.

Ľudia uchádzajúci sa o prácu robia jednu zásadnú chybu – pracovnú ponuku často neprečítajú celú. Je však dôležité vedieť, kde budeš vykonávať prácu, aký pracovný pomer od teba budú vyžadovať, akú dostaneš hrubú/čistú mzdu a aké benefity ťa čakajú. Čo sa však skrýva za všetkými týmito údajmi?


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Miesto výkonu práce

Miesto, v ktorom budeš vykonávať prácu, by si mal nájsť už priamo v pracovnej ponuke. Ak tam nie je, informuj sa o ňom ešte pred tým, ako budeš zamestnávateľovi posielať svoj životopis a motivačný list. Miestom výkonu práce môže byť aj názov firmy. V tomto prípade si však treba uvedomiť, že bez striktne stanovenej adresy ťa zamestnávateľ môže presúvať po pobočkách podľa potreby.

Tomuto sa určite chceš vyhnúť. Preto hľadaj takú pracovnú ponuku, ktorá bude mať miesto výkonu tvojej práce uvedené už v inzeráte. Predídeš tak nepríjemnostiam do budúcna. Skontroluj si však neskôr aj pracovnú zmluvu, ktorá by toto miesto mala mať taktiež uvedené.

Rôzne druhy pracovného úväzku

Pri druhoch pracovnému pomeru sa stretneš s viacerými výrazmi. Preto sme ich pre tebe zosumarizovali a vysvetlili, čo znamenajú.

Na dohodu

Dohoda sa uzatvára vtedy, ak chceš u zamestnávateľa brigádovať. Podľa zákona môžeš odrobiť 20 hodín týždenne. Vďaka tomu, že odvody na strane zamestnávateľa sú pri takejto zmluve podstatne nižšie, budeš mať celkom slušnú hodinovku. Počas tohto pracovného úväzku sa však nerátajú odpracované roky.

Skrátený úväzok

Práca na skrátený úväzok je vhodná vtedy, ak chceš mať dve práce a každej z nich venovať polovicu pracovného času. Oproti dohode sa líši napríklad rôznymi benefitmi ako nárok na dovolenku či gastro lístky. Čakaj však nižší zárobok a výrazne slabšiu referenciu do životopisu.

Informácie k pracovnej ponuke vyriešiš aj telefonicky
Informácie k pracovnej ponuke vyriešiš aj telefonicky (Zdroj: Pexels.com/Karolina Grabowska)

Plný úväzok

Plný úväzok často nájdeš aj pod skratkou TPP, teda trvalý pracovný pomer. Ide o full-time prácu, ktorá ti zaberie 8 hodín z každého pracovného dňa v mesiaci (pri 21 pracovných dňoch je to 168 hodín). Výhodou môže byť stabilné pracovné miesto, možnosť čerpania dovolenky, ale aj finančné benefity, teda odmeny.

Živnosť

Živnostníci sú ľudia, ktorí nemusia striktne uzatvoriť pracovnú zmluvu. Fakturujú zamestnávateľa alebo firmu, pre ktorú pracujú. Vyplatené peniaze z faktúr musia neskôr priznať v daňovom priznaní, z ktorého sa vypočítava daň. Medzi najväčšie benefity patrí flexibilný pracovný čas a často aj miesto výkonu práce.

Hrubá a čistá mzda

Pri prezeraní pracovných ponúk narazíš taktiež na viacero typov vyplácania mzdy. Nájsť môžeš napríklad vyplácanie na faktúru (čo sa týka živnostníkov), ale aj výraz ako úkolová mzda – to znamená, že peniaze dostaneš za vykonanú prácu a nie za čas, ktorý ňou stráviš. Aký je však rozdiel medzi dvomi základnými zložkami – hrubou a čistou mzdou?

Hrubá mzda (brutto)

Hrubej mzde sa hovorí brutto. Sú to financie, ktoré miešajú čistú mzdu spoločne s daňami a odvodmi. V tejto položke však nie je zarátaná cena práce, ktorú platí zamestnávateľ a ide o najvyššiu čiastku na výplatnej páske.

Od brutta je potrebné odrátať dane a odvody. Všeobecný vzorec však neexistuje, nakoľko každá práca môže mať iné zdravotné a sociálne odvody. Ak chceš hrubý odhad toho, koľko zarobíš z brutta, odrátaj z neho približne 20 – 30 %.

Čistá mzda (netto)

Netto je čistá mzda, teda financie už po zdanení a zaplatení odvodov. Na výplatnej páske sa nachádza medzi poslednými položkami. Sú to peniaze, ktoré dostaneš na ruku, resp. na účet. Ak zamestnávateľ sľubuje aj odmeny, ver, aj tie sa zdaňujú vo výške 19 %. Netto vianočného bonusu 100 eur bude teda 81 eur.

Ak nájdeš pracovnú ponuku, v ktorej ti ponúkajú 1000 eur brutto, neskáč hneď do výšky. Napokon ti zostane cca. 750 eur v čistom. Preto si daj dobrý pozor na to, aká mzda sa nachádza už v pracovnej ponuke, a ak s ňou budeš spokojný, uisti sa, že je rovnaká aj v pracovnej zmluve.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame